Yardım:Vikimetin ile düzenlemeye giriş/1

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sayfaları düzenleme
Düzenleme modunu etkinleştirme

Biçimlendirme
Düzenli tutmak

Bağlantılar ve Viki bağlantıları
Sayfaları diğerleriyle bağlayın

Yeni maddeler oluşturmak
Sıfırdan bir madde oluşturmak

Özet
Öğrendiklerinizi gözden geçirinVikipedi, Vikimetin olarak da adlandırılan Viki işaretlemesi adı verilen kendi dili kullanılarak biçimlendirilmiştir. Temel bilgileri öğrenmek oldukça kolay.

İki düzenleme aracından birini kullanma seçeneğine sahipsiniz; "Kaynak Düzenleyici" viki işaretlemesini kullanır.

Alternatif olarak, daha çok bir kelime işlemci gibi çalışan ikincil bir düzenleme arabirimi olan Görsel Düzenleyici'yi kullanabilirsiniz. Görsel Düzenleyici'nin kullanımı daha basit olsa da, Kaynak Düzenleyici bazı görevler için daha etkili olabilir. Sağda gösterildiği gibi, düzenleme sırasında bunlar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Düzenle düğmesine tıklamaktan korkmayın! (1:06 dk)

Viki işaretlemesini kullanarak bir sayfayı görüntülemek ve düzenlemek için, herhangi bir sayfanın üst kısmındaki Kaynağı düzenle'yi tıklayın. Bu, eklemek istediğiniz metni yazmanıza, metni biçimlendirmek için wiki biçimlendirmesini kullanarak ve bu öğreticide daha sonra açıklanan resimler ve tablolar gibi diğer öğeleri eklemenize olanak tanır.

Viki biçimlendirmesi başlangıçta korkutucu görünebilir (özellikle kaynakçalar), ancak aslında anlamak ve kullanmak için yalnızca birkaç kural gerektirir ve buna hızla alışacaksınız! Kişisel "deneme tahtası" sayfanızda her zaman yeni teknikleri test edebilirsiniz.