İçeriğe atla

Yardım:Sayfa nasıl yazılır (seçkin)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
8. Seçkin

Burada öğrendiğiniz becerileri kullanarak herkesin zevkle okuyacağı ansiklopedik madde, yani Seçkin madde nasıl yazılır konusu en sona kaldı.

Seçkin madde nasıl yazılır

Size gösterdiğimiz becerileri umarız deneme tahtasında çalışarak dağarcığınıza eklemişsinizdir. Bu aşamadan en önemli beceri iyi bir maddeyi kötü bir maddeden ayırt etme yeteneği geliştirmesi kaldı. Bir maddenin gelişebilmesi için önce sizin içinde nelerin eksik veya geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu farketmeniz gereklidir. Bu ayrımı yapabiliyorsanız maddeye zaman harcamanıza bağlı olarak madde daha iyi duruma gelecektir.

İnternette okuduğunuz her bilgilendirme yazısı için geçerli olan şu soruyu "bu ansiklopedik madde .... değerlerine göre .... girmekte" hep kendinize sormanızda yarar vardır. Vikipedinin içinde bulundurduğu bilgiler hakkında hiçbir tasarrufu olmamaktadır. Vikipedi sizin ansiklopedinizdir. Uzmanlardan oluşan bir grubun oluşturduğu bir ansiklopedi değil. Vikipedi'deki bilgiler sizin gibi ilgili (meraklı) yazarlar tarafından eklenmiştir.

Yukarıdaki sorunun cevabını ararken aşağıdaki başlıklarla maddeyi karşılaştırmanızda yarar vardır. Okuyucuların yazılarınızı aynı yordamdan geçireceğini unutmayın. Siz de maddelere eklemeler yaparken bu değerlere dikkat etmelisiniz. Vikipedi ayrıca size gelişmiş bir madde değerlendirmesi yapısı sunmaya çalışmaktadır.

Tarafsız bakış açısı

"Tarafsız" maddenin barındırdığı yargılar desteklenmiş ve içindeki olguların doğrulukları tartışılmayan, dili maddenin içerdiği görüşlere karşı yan tutmayan maddeler.

İçerik yapısı

  • "İyi yazılmış" anlatım dili güncel ve herkese hitap eden, yazım hataları içermeyen ve rahat okunan.
  • "Kapsamlı" içeriği konuyu bütün yönleriyle anlatan, konu için önemli olgu ve görüşlerin hepsini içinde barındıran.
  • "Dengeli" günden güne yazarların madde içeriğini değiştirmediği, konuya ilgili bütün yazarların içerik hakkında tatmin olduğu.

Kaynakça

Olgular, doğru ve kaynaklandırılabilir kaynak göstererek olmalıdır. Kaynaklar diğer yazarlar tarafından doğrulukları kontrol edilebilecek kadar açık olmalı. Tartışmalı yorumların hepsi (yorumun yapıldığı cümlenin sonunda) kaynaklarıyla desteklenmiş olmalı. Makale sonuna konan, hangi yoruma kaynak olduğu belli olmayan ve tartışmalı yorumlara karşı kullanılanlar kaynaklık görevini yerine getirmez. Her zaman akılda tutulması gereken sunulan olguların sunan kişiden değil, ancak bu sonuca ulaşırken kullanılan kaynağının güvenirliğine bağlıdır.

Biçemi

  • İyi bir giriş bölümü maddenin içeriğini okuyucuya tanıtır ve onun ilgisini çeker nitelikte.
  • Başlıklar manalı ve konunun akışına (anlaşılmasına) yardımcı.
  • Düzgün bir içindekiler bölümü.


Yeni konu Sonuç