İçeriğe atla

Yardım:Kullanıcı katkıları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kullanıcının Katkıları Sayfaları kullanıcının yaptığı değişikliklerin listelendiği sayfadır. Bu sayfalar projeye özel olup metadaki kullanıcı katkıları sayfası, kullanıcının Wikipedia'ya veya herhangi bir projeye yaptığı katkıları göstermez.

Katkılarınızı kontrol etmek, hangi sayfalar üzerinde çalışmış olduğunuzu hatırlamanız ve onlara tekrar kolayca erişebilmeniz, ve sizden sonra başka değişiklikler yapılıp yapılmadığını da görmeniz açısından size yardımcı olur. Bu özellik sayesinde, bu sayfaları izleme listenize almanıza gerek kalmaz. Diğer kullanıcıların "kullanıcı sayfaları" da onların ne gibi katkılar yaptığını görmenize olanak sağlar. Bu sayfalar aynı zamanda vandalizm, telif hakkı ihlali vs. nin de izlenmesini kolaylaştırır.

Kullanıcının katkıları sayfasına erişmek

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendi "Kullanıcının Katkıları" sayfanıza erişmek

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Kendi Kullanıcının Katkıları' sayfanıza erişmek için, ya sayfanın üstünde ya da sol taraftaki sütunda bulunan Katkılarımı tıklamanız yeterlidir.

Diğer kullanıcıların Kullanıcının Katkıları sayfalarına erişmek

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Eğer kullanıcı bir hesaba (bir "kullanıcı adı"na) sahipse , bu sizi kullanıcının sayfasına yönlendirir ve oradan da Kullanıcının Katkıları bağlantısını tıklayarak o kullanıcının Kullanıcının Katkıları sayfasına erişebilirsiniz.
 • Eğer kullanıcının bir hesabı yoksa, Kullanıcının Katkıları sayfasına erişmek için iki yol vardır:

"Kullanıcının Katkıları" sayfasının kullanımı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Varsayılan arayüzde bir Kullanıcının katkıları sayfası örneği:
Örnek bir kullanıcının katkıları sayfası

Kullanıcının değişiklikleri en yeniden en eskiye doğru sıralanır. Her değişiklik bir satırda anlatılır ve o satırda tarih, saat, sayfa adı, değişiklik geçmiş, ve diğer bilgiler bulunur.

Bu sayfadaki bazı foksiyonlara bakalım:

 1. Değişikliği yapanın kullanıcı adı ya da IP adresi buradadır.
 2. Alan adı'nı kullanarak çeşitli filtreleme işlemleri yapabilirsiniz. Örneğin listeden Şablon'u seçerek getir tuşuna basarsanız sadece Şablonları görürsünüz.
 3. Değişikliğin yapıldığı zamanı ve tarihi öğrenebilirsiniz.
 4. (geçmiş) sizi sayfanın geçmişine götürür böylece sayfayla ilgili tüm değişiklikleri görebilirsiniz. Bu, sizin çalıştığınız bir sayfada, başkalarının da değişiklik yapıp yapmadığını ve onların yaptığı değişikliği görmenizi sağlar.
 5. (fark) size, sayfada yapılan o değişiklikle sayfanın şu anki fark hali arasındaki farkı gösterir. Sayfanın en son hali, değişikliklerin altında duran olup sayfanın nasıl değiştirildiğini görmeniz mümkündür.
 6. K harfi, kullanıcının, o sayfada imla ya da yazım hatası düzeltmesi gibi küçük değişiklikler yaptığı anlamına gelir. Bu size değişikliğin türü hakkında bilgi verir.
 7. Değişikliğin yapıldığı sayfanın o andaki adıdır; eğer sayfanın adı değiştirilmişse gözüken ad değişik olabilir.
 8. Bu bir değişiklik özetidir. Kullanıcının, değişiklikleri yaptığı pencerenin altındaki değişiklik özeti kutusuna yazdığı metni içerir.
 9. (son) ibaresi, sayfada yapılan değişikliğin halihazırdaki durumu yansıttığı anlamınadır. Sayfa kullanıcının en son kaydettiği gibidir. Bu, değiştirdiğiniz sayfaları kontrol etmenizde kolaylık sağlar; eğer (son) gözükmüyorsa sayfa sizden sonra değiştirilmiştir. Hizmetliler burada bir "geri al" tuşuna sahiptirler.
 10. Bu değişiklik özeti bilgisi bir (OK) bağlantısı ve gri metinden oluşur. Bu, kullanıcının sayfanın, yalnızca gri metin ile gösterilen belirli bir bölümünü değiştirdiği anlamına gelir. Bu metin değişiklik yaptığınızda otomatik olarak eklenir. Siyah metin ise kullanıcı tarafından eklenen değişiklik özeti metnidir.
 11. Bu kullanıcı az sayıda değişiklik yapmıştır ve yaptığı tüm değişiklikler tek bir sayfaya sığmaktadır. Eğer değişiklikleri birden fazla sayfada listeleniyorsa, parantez içindeki siyah metinler bağlantı haline dönüşür ve bu bağlantılar sizi kullanıcının yaptığı en yeni, en eski ya da sonraki n, önceki n değişikliklere götürür.
 12. Mavi sayılar, bir sayfada görüntülenen değişiklik sayısını belirtir. Bu sayı; 20, 50, 100, 250 veya 500 olabilir. Yüksek sayılar sayfa sayısını azaltır fakat sayfa uzunluğunu arttırır. Seçtiğiniz numara, önceki veya sonraki sayfalara olan bağlantılardaki n sayısını değiştirir, örneğin (sonraki 100 / önceki 100).
 • Yeni bir sayfanın oluşturulması
 • Daha sonra silinmiş bir sayfa üzerinde yapılan değişiklikler (eğer geri getirilmemişse)
 • Var olan bir resimle aynı adı taşıyan yeni bir resim eklenmesi ve onun yerini alması
 • Bir sayfayı silme ya da geri alma (eğer kullanıcı hizmetli ise)

URL'ler ve Bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir "kullanıcının katkıları" sayfasının URLsi bu viki için şu şekilde gözükür: //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=%C3%96zel:Contributions&target=XX veya //tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel:Contributions/XX burada XX kullanıcı adı ya da IP adresidir.

Bir kullanıcının "kullanıcının katkıları" sayfasına bağlantı vermek için şu kısa biçimi kullanabilirsiniz: Özel:Contributions/XX.

Interwiki bağlantıları normal bağlantılar gibi çalışır, örneğin w:Özel:Contributions/XX.

Değişiklikleri sadece bir alan adında görüntüleyebilirsiniz. Her alan adı, onunla ilişkili bir numaraya sahiptir. Bir alan adını kısıtlamanın sadece bir yolu vardır ve o da uzun URL formunu kullanmaktır (bu örnekte alan adı numarası 4 olarak alınmıştır)://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=%C3%96zel:Contributions&target=XX&namespace=4

Sizin katkılarınız herkes tarafından görüntülenebilir, lütfen bunu unutmayın. Kullandığınız sitenin gizlilik ilkesini (eğer varsa) kontrol edin; meta için: m:Privacy policy'ye bakın.