Yardım:Kitaplar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Adım 1: "Kitap oluşturucuyu" aktif hale getirmek[değiştir | kaynağı değiştir]

Şek.1 – "yazdır/dışa aktar" kutucuğu

"Kitap oluşturucu" ekranınızın solundaki sütunda bulunan "yazdır/dışa aktar" kutucuğu yardımıyla aktif duruma getirilir (Şek. 1). "Bir kitap oluştur" seçeneğini tıklayınız. Gelen yeni sayfadan "Kitap oluşturucuyu başlat" düğmesini tıklayınız (Şek.2). Şimdi yeni gelecek olan sayfanın üst kısmında "Kitap oluşturucu" şablonu yer alacaktır (Şek.3).

Şek.2 – Oluşturucuyu başlatmak için
Şek.3 - Kitap oluşturucu şablonu - sayfalar için

Adım 2: Maddeleri eklemek[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayfalar için[değiştir | kaynağı değiştir]

"Bu sayfayı kitabınıza ekleyin" bağlantısını tıklayarak o anda görüntülemekte olduğunuz sayfayı kitabınıza eklersiniz (Şek.3). Bir diğer maddeyi eklemek için o maddeye gidip tekrar "Bu sayfayı kitabınıza ekleyin" bağlantısını tıklamalısınız.

Kategoriler için[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer bir kategori sayfasına geldiğinizde sayfanın üst kısmında görünen "Kitap oluşturucu" şablonundaki "Bu sayfayı kitabınıza ekleyin" bağlantısı "Bu kategoriyi kitabınıza ekleyin" biçimine dönüşecektir (Şek.4). "Bu kategoriyi kitabınıza ekleyin" bağlantısını tıklayarak o kategorideki tüm maddelerin kitabınıza eklenmesini sağlarsınız.

Şek.4 - Kitap oluşturucu şablonu - kategoriler için

Adım 3:Kitabınızı görüntülemek[değiştir | kaynağı değiştir]

Şek.5 - Başlık ve alt başlık verme

Kitabınıza madde ekleme işlemlerinizi bitirdikten sonra "Kitabı göster" bağlantısını tıklayarak kitabınızdaki sayfaların detaylarını görebildiğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz (Şek.6).

"Kitabı göster" bağlantısını tıkladıktan sonra, kitabınıza bir başlık ve altbaşlık verebilirsiniz (Şek.5). Ayrıca yine bu sayfanın altındaki kısım yoluyla kitabınızdaki maddeleriniz için bölüm başlıkları verebilir ya da maddelerin sıralamasını isteğiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz.

Şek.6 - Kitap oluşturucu şablonu - sayfalar için için

Adım 4:Kitabınızı indirmek ya da basılı olarak sipariş etmek[değiştir | kaynağı değiştir]

Şek.7 - kitap indirme kutucuğu

Tamamladığınız kitabınızı PDF ya da ODF dosyası olarak bilgisayarınıza indirebilir ya da bir kitap olarak bastırılmış halini satın alabilirsiniz. "İndir" düğmesine tıklayarak hazırladığınız kitabı bilgisayarınıza PDf ya da ODF biçiminde indirebilirsiniz (Şek.7). Kitabınızı ciltli bir kitap olarak sipariş etmek istiyorsanız "Pediapress firmasından kitap sipariş et" düğmesine tıklamanız yeterlidir.