Yapalı, Cihanbeyli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yapalı
—  Mahalle  —
Konya
Konya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Konya
İlçe Cihanbeyli
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 1.511
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0332
İl plaka kodu
Posta kodu 42850
İnternet sitesi:

Yapalı, Konya ili Cihanbeyli ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşimin kuruluşu, 150-200 yıl öncesine dayanmaktadır. 11 hane olarak kurulmuş ve ilk adı Yapalı'dır, hala aynı adla anılmaktadır.

Yapalı'ya ilk gelenler İran Horasanından şu anda Kulu ilçesine bağlı olan Karacadağ kasabasına yerleşmişler. Oradan Cihanbeyli ilçesine bağlı olan Gölyazı kasabasına, oradanda deveyle taşımacılık yaptıklarından develerin yiyebilecekleri otların bol olması sebebiyle 11 hane olarak şu anda Yapalı kasabasının bulunduğu yere yerleşmişlerdir.

Bizans, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde ait kalıntılar mevcuttur. Kasabanın üst tarafındaki Karadağ'da tarihi kalıntılara rastlanmıştır. Buranın gözetleme kulesi olarak kullandığında söylentiler arasındadır. Ayrıca Tekke yaylasında o dönemlere ait mezarlık ve türbe bulunmaktadır. İlice yaylası mevkiinde Hitit su bentleri bulunmaktadır. Kasabaya ilk yerleşenler kuraklık nedeniyle zaman zaman Çukurova bölgesine göç etmişler, daha sonra tekrar Yapalı'ya dönmüşlerdir.

Kasabanın tarihi hakkında detaylı bilgiler olmamakla birlikte kasabada bulunan eski mezarlık (Tekke olarak biliniyor) ve Hitit Su yolunun, kasabanın sınırları içinde bulunması, yerleşiminin çok eskilere dayandığının bir göstergesidir. Hitit su yolu hakkında kasabada bilgi sahibi olan kimse yoktur. Tekke olarak bilinen yapı kısmen harap durumdadır. Tekkenın kapısının üzerindeki bir taşta "Bu köyden vergi alınmaz", diye eski harflere yazının bulunduğu. Fakat yakın zamanlarda bu yazının yerinden söküldüğü ve kaybolduğu söylenmektedir.

1998 yılında yapılan seçimlerde belde statüsüne kavuşmuştur. Belde belediye teşkilatı 6360 Sayılı Kanunla kapatılmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapalı mahallesinin doğusu Günyüzü, batısı Kırkışla, güneyi Toprakkale yaylası, kuzeyi ise Cihanbeyli ve Gölyazi kasabası bulunmaktadır. Cihanbeyli ilçe merkezine 18 km uzaklıktadır. İki yaylası olan Göl ve Tekke yaz ve kış aylarında oturulmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabanın başlıca geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve nakliyeciliktir. Kasabanın araç sayısı yaklaşık olarak 250’dir. Kasabada her yıl yaklaşık 5000 dekar arazi ekilmektedir. Kasabada 1 adet cami, ilköğretim okulu ve S.S. Taşıyıcılar Kooperatifi bulunmaktadır. Kasabalılardan yaklaşık olarak 200 hanesi iş bulabilmek ve geçimini sağlayabilmek amacıyla Avrupaya yerleşmiş, gene aynı sebeplerle ve çocuklarının eğitimi amacıyla 200 hanesi de Konya il merkezine yerleşmiştir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabada ilkokul 1946 yılında açılmış ve 1965 kadar 3 yıllık eğitim vererek devam etmiştir. 1957 yılından itibaren 5 yıllık eğitim başlamıştır. 1987 yılında ise şimdiki İlköğretim okulu yapılmıştır. Son yıllarda okuma yazmaya büyük önem verilmektedir. İlköğretimden mezun olanların %85-90’ı liseye devam etmektedir. Kasaba okulundan mezun olup şu anda doktor, eczacı, öğretmen, mühendis, veteriner ve devlet dairelerinde memurluk yapanların sayısı hayli fazladır. Yapalı'da 1 adet İlköğretim okulu eğitime hizmet verilmektedir.

İlköğretim okulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]