Kelhasan, Cihanbeyli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kelhasan
—  Belde  —
Konya
Konya
Ülke Türkiye
İl Konya
İlçe Cihanbeyli
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Yönetim
 - Belediye başkanı Resul Kara (AKP)
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 1.576
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
Posta kodu 42855

Kelhasan (Kürtçe: Kelhesen) Konya ili Cihanbeyli ilçesine bağlı bir beldedir. Belediye Başkanı Resul Kara'dır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelhasan, Cihanbeyli'nin kuzeybatısında bulunmaktadır ve ilçe merkezine 42 km uzaklıktadır. Belde'ye 1750'lı yıllarında yerleşildiği tahmin edilmektedir. Ancak beldeye yerleşenlerin nereden ve niye geldikleri tam olarak bilinmemektedir, ama iki varsayım vardır: birinci Varsayım söylentilere göre 1750'li yıllarında Kelhasan dedemiz ve akrabasıyla Diyarbakır'ın Silvan ilçesinden Adıyaman'ın Kâhta ilçesine sürgün edilmiştir. Orada çıkan isyanları bastırmak için, orada yaşayan halkın %50'si İç Anadolu Bölgesi'ne (Konya, Kayseri, Yozgat, Isparta, Aksaray, Kırşehir) ve diğer şehirlerine dağıtılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu tarafından bir diğer söylentiyse Kelhasan'nın kendiliğinden göç etiğidir. Zaman zaman yapılan inşaat kazılarında eski yazılı taş ve küplerin çıkması, yerleşiminin eskiye dayandığını kanıtlamaktadır. Beldeye yerleşen aşiretin lideri konumundaki kişinin halk arasında Kelhasan olarak bilindiğinden yerleşim yerine Kelhasan ismi verilmiş olup, hala aynı isimle anılmaktadır.

Sosyal durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede yerleşik hane sayısı yaklaşık 500 olup, 2012 yılı itibarı ile nüfus sayısı 1.576'dır. Yurtdışında her haneden en az bir kişi olmak üzere yaklaşık 400 kişi çalışmaktadır. Beldenin yaklaşık 80 hanesi Konya'ya ekonomi nedenler ve eğitim amaçlı göç etmişlerdir. Beldenin yeni yetişen gençlerinin neredeyse tamamı yurtdışına çıkma çabası içerisindeler. Bu amaç uğruna her türlü çözüme başvurmaktadırlar. Bu nedenle olacak ki beldenin yerleşik nüfusunun yaş ortalaması oldukça yüksektir. Okuma oranı ilköğretim bazında %100'lere yakındır. Yeni yetişen gençlerin neredeyse tamamı yurtdışına gitmeyi hayal ettiğinden üniversiteye giden öğrenci sayısının yok denecek kadar az olduğu gözlenmektedir. Beldedeki insanların en büyük istekleri gençlerin üniversite okuması olmasına rağmen ekonomik koşullar gençleri yurtdışına çalışmaya gitmeye yöneltmektedir. Beldedeki yapılanmanın modern oluşu yurtdışından kasabalarına gelen ailelerin tatillerinde rahat ve huzurlu bir ortamda oturmak istemelerinden ve biraz da olsa aileler arasındaki rekabetten kaynaklandığı gözlenmiştir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cihanbeyli'nin tüm köylerinde olduğu gibi Kelhasan'da geçim kaynakları tarım ve hayvancılıkta dayanmakta olup, en çok buğday ve arpa üretilmektedir. Belde gelirinin yaklaşık %65'i yurt dışında çalışan işçilerden elde edilmektedir. Yurtdışında çıkamayan gençler ise beldede çiftçilikle geçimini sağlamaktadırlar. Ayrıca az da olsa nakliyecilikle geçimini sağlayanlarda vardır.

Nüfus ve mahalle[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin yıllara göre nüfusu
2012 1.577
2011 1.784
2010 1.928
2009 1.939
2008 1.886
2007 1.837
2000 2.533
1990 2.128
Sıra.No Mahallenin Adı Muhtarın Adı
1 Merkez Mahallesi Osman CERAN

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelhasan'da 1 adet İlköğretim okulu ve 1 adet Lise eğitime hizmet verilmektedir.

İlköğretim okulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortaöğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]