Yalnız bataklık çulluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yalnız bataklık çulluğu
Gallinago solitaria 1921.jpg
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Charadriiformes
Familya: Scolopacidae
Cins: Gallinago
Tür: G. solitaria
İkili adlandırma
Gallinago solitaria
Hodgson, 1831

Yalnız bataklık çulluğu (Gallinago solitaria), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından bir su çulluğu türü.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük ve ağır bir su çulluğu olup bodur bir vücutla 29–31 cm uzunluğundadırlar ve göreli olarak kısa bacaklara sahiptirler. Yüz beyazımsıdır. Göğüs, kızıl-kahverengidir, ve karın böğürlerde kahverengi olmadığı takdirde beyazdır. Kahverengi ve siyah gaga uzun, düz ve zarifçe incedir. Bacaklar ve ayaklar, sarımsı-kahverengi, sarımsı-zeytin rengidir. Bütün kuş tüyleri benzerdir ama dişiler, daha büyüktür. Kızıl göğsü, beyazımsı yüzü ve beyaz çizgili arkası ile diğer su çulluklarından ayrılabilirler. Göreli olarak yavaş, ağır bir uçuşları vardır.

Alt türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tamamen benzer 2 alt türü vardır. G.s. solitaria alt türünün çok yaygın olduğu bilinir. G. s. japonica alt türü ise Japonya'da kışlar.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Yuva, ot veya sazlardan oluşan yoğun bir tutamda gizlenir. Çamurda uzun gagalarını derine iterek böcekler ve solucanlar gibi omurgasız hayvanları ararlar, tohumlar ve bitkilerle beslenirler.

Yayılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralıklı olarak doğu Asya, doğu Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Moğolistan'ın dağlarında üreme gösterirler. Birçok kuş, yüksek dağlarda yerleşiktir veya sadece sert havada aşağılara hareket ederler ama diğerleri göçmen değildir, kuzeydoğu İran, Pakistan, kuzey Hindistan ve Japonya'da kışı geçirirler. Suudi Arabistan, doğu Hindistan ve Hongkong'da bir serseridirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]