Yamaguchi-gumi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Altıncı Yamaguchi-gumi (六 代 目 山口 组 Rokudaime Yamaguchi-gumi?), Japonya'nın en büyük ve en meşhur yakuza örgütü. Örgütün adı kurucusu Harukichi Yamaguchi'nin soyadından gelmektedir. Kökeni Kore İkinci Dünya Savaşı öncesi dockworkers için gevşek bir işçi sendikası kadar uzanmaktadır.

Bu dünyanın en büyük suç örgütlerinden biridir. Tahminler binlerce daha güçlü dernekler olan, sadece üzerinde 55.000 aktif üye sayısı koydu. Bu, şimdiye kadar, boryokudan grupların en büyük, ve üyelik Japon yeraltı 86.300 yakuza kabaca% 45 kapsar. Kasım 2005 itibariyle toplam 1 kumicho, 15 shatei (kardeşi) ve 86 wakachu (çocuk); Yamaguchi-gumi sayısı 102 kişi Biçimsel üyeleri.

Yamaguchi-gumi Kobe, Japonya merkez, Japonya üzerinden çalışır ve Asya ve Amerika Birleşik Devletleri yurtdışı operasyonları vardır [kaynak belirtilmeli], polis baskınlar bir on yıl daha fazla olmasına rağmen, bunların sayıları giderek artan edilmiştir. Bugünkü kumicho (Boss), Shinobu Tsukasa, yayılmacı bir politika ilan etti bile doğru yayılmakta: Tokyo, geleneksel Yamaguchi çim değil. Ayrıca yurt dışında çalışan birden fazla grup var.

Liderler[değiştir | kaynağı değiştir]