Yamaguchi-gumi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Altıncı Yamaguçi-gumi (六 代 目 山口 组 Rokudaime Yamaguçi-gumi?), Japonya'nın en büyük ve en meşhur yakuza örgütü. Örgütün adı kurucusu Harukiçi Yamaguçi'nin soyadından gelmektedir. Kökeni İkinci Dünya Savaşı öncesi Kobe şehrindeki liman işçileri sendikasına kadar uzanmaktadır.

Dünyanın en büyük suç örgütlerinden biridir. Ulusal polis teşkilatına göre 20.400 aktif ve 18..600 bağlantılı üyesi vardır. Bu, şimdiye kadarki boryokudan gruplarının en büyüğüdür ve 86.000 Japon yeraltının yaklaşık %45'ini kapsar. Kasım 2005 itibarıyla toplam 102 yönetici üyesi vardır. Bunlar 1 kumiço(組長; patron), 15 şatei (舎弟; kardeşi) ve 86 vakaçu (若中; çocuk)'dan oluşmaktadır

Yamaguçi-gumi'nin merkezi Kobe'dedir ancak bütün Japonya'da güç sahibidirler ve hatta Asya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi deniz ötesi yerlerde de etkileri vardır., polis baskınlar bir on yıl daha fazla olmasına rağmen, bunların sayıları giderek artan edilmiştir. Bugünkü kumiço (patron), Şinobu Tsukasa, yayılmacı bir politika ilan etti. Hatta Tokyo'da Yamaguçi-gumi'ye ait olmayan yerlere baskın bile yapıyorlar.

Liderler[değiştir | kaynağı değiştir]