Yaşlı Faustina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yaşlı Faustina'nın büstü.

Annia Galeria Faustina ya da Yaşlı Faustina, (100 - 141). Roma İmparatoriçesi, Roma İmparatoru Antoninus Pius'un karısı ve Roma İmparatoru Marcus Aurelius'un teyzesi.

Faustina, Konsül Marcus Annius Verus ve Rupilia Faustina'nın kızlarıdır. Annesi Roma İmparatoriçelerinden Vibia Sabina'nın üvey kardeşi ve Roma İmparatoru Trajan'ın yeğeni Salonina Matidia'nın kızıdır. 110-115 yılları arasında evlendiği İmparator Antoninus Pius'tan iki kızı ve iki oğlu oldu. Genç Faustina haricinde diğer çocukları Marcus Aurelius Fulvus Antoninus, Marcus Galerius Aurelius Antoninus ve Aurelia Fadilla çocuk yaşta öldü.

Roma Tarihi Kitabı Historia Augusta'nın (sonradan ve doğrulanamayan) "aşırı samimi" ve "hafif meşrep" eleştirilerine rağmen kocası tarafından ölümünün ardından Augusta (ulu, azize) ilan edildi. Adına kurulan Puellae Faustinianae adlı alimenta'dan anlaşıldığına göre 141'deki ölümüne kadar kocasıyla mutlu bir evliliği oldu.

İmparator Marcus Aurelius'la evli olan ve aynı ismi taşıyan kızından ayırt edebilmek için 'yaşlı' ya da 'büyük' olarak adlandırılır.