Yaşlı Dünya yaratılışçılığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sistine Şapelinde bulunan Adem'in Yaratılışı Resmi

Yaşlı Dünya yaratılışçılığı günümüzde yaygın bilimsel kanıtlar (jeoloji, kozmoloji, Dünya'nın yaşı, vb.) ile daha çok örtüşen, dini kitaplardaki yaratılış anlatımını -Genç Dünya yaratılışçılığına oranla- daha mecazi olarak değerlendiren dini görüş. Ancak üzerinde Bilimsel Konsensüs olan Evrim teorisi reddedilmektedir. Böylece Teistik evrim görüşünden ayrılır.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrı Yaratılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu görüşe göre, önceden var olan bir dünya üzerinde yaratılış olmuştur.

İlerleyen Yaratılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu görüşe göre Tanrı bazı doğal işlemlerin (gen mutasyonu, doğal seçilim, vb.) dünyadaki yaşamı meydana getirmesini sağlamıştır. Ancak bu, her şeyin kendiliğinden olduğu manasına gelmemelidir. İlerlemenin bazı kilit noktalarında, Tanrının önemli müdahaleleri olmuştur ve tarihe yön vermiş, yeni tür canlıların ortaya çıkışını sağlamıştır.

İlerleyen yaratılışa göre, canlılar kendi türleri içinde mutasyon geçirebilirler ama Evrim teorisindeki gibi tek hücreli canlılardan çok hücreli canlılara ve gelişmiş yaşam formlarına doğru bir kendi kendine ilerleme mekanizması yoktur.

6 Günde Yaratılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaratılanlar Yaratılanlar
1. Gün: Işık; gündüz ve gece 4. Gün: Güneş, ay ve yıldızlar
2. Gün: Deniz ve Gökyüzü 5. Gün: Deniz canlıları; kuşlar
3. Gün: Yeryüzü ve bitki örtüsü 6. Gün: Kara canlıları; insan

Tevrat'taki doğuş (Genesis) ile ilgili anlatımlara göre dünya 6 günde yaratılmıştır. Yaşlı Dünya yaratılışının bazı türlerinde bu durum şöyle ele alınır. 6 günden bahsederken 24 saatlik günler değil, daha uzun süreler ifade edilmektedir. Bir gün olarak, bir dönem ifade edilmiş olabilir. Bu bir dönemin uzunluğu hakkında kesin bir bilgi yoktur.

Ayrıca yaratılış sırasının bilimsel olarak tutarsız olduğu eleştirilerine karşı, kronolojik bir sıralamanın bulunmayabileceği, sadece yartılışın gruplandırılmasının mevcut olduğu şeklinde bir yaklaşım mevcuttur. Kutsal kitabın dünyaya geldiği dönemdeki insanların anlayabilmesi için böyle açıklamaların kullanıldığı da belirtilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaratılışçılık

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]