Yaşar Erkan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yaşar Erkan.jpg
Madalyalar
Erkekler Greko-romen güreş
Olimpiyatlar
Altın 1936 Berlin 61 kg
Balkan Şampiyonası
Altın 1933 İstanbul, Türkiye 61 kg
Altın 1934 İstanbul, Türkiye 61 kg
Altın 1935 İstanbul, Türkiye 61 kg
Altın 1937 İzmir, Türkiye 61 kg
Yaşar Erkan'ın Merkezefendi Mezarlığı'nda bulunan kabri

Yaşar Erkan (d. 1912, Erzincan - ö. 18 Mayıs 1986 İstanbul), Türkiye Cumhuriyeti'nin olimpiyatlarda aldığı ilk altın madalyayı kazanan sporcu, güreşçi. Yaşar Erkan, 1936 Yaz Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra “Şampiyonluk kürsüsünde şanlı bayrağımız şeref direğine çekilirken kendimi tutamadım, gözlerimden yaşlar sel gibi aktı. Yüz yirmi bin kişinin ve Hitler’in önünde bayrağımızı şeref direğine çektirmek ve ayakta güzel marşımızı dinletmek zevklerin en güzeli ve en büyüğüdür.” diyerek büyük bir coşkuyu yaşadığı saatlerde Türkiye’de bir memur da Mors alfabesi ile tıkır tıkır bir telgraf çekmektedir Berlin’e...

“Kendin küçüksün; ama memleket için önemli bir iş yaptın. Artık adın Türk spor tarihine geçti. Çok yaşa Yaşar!”. Telgraf Mustafa Kemal Atatürk'ten gelmektedir.

Daha sonra Erkan’a Atatürk tarafından bir ev armağan edildi, aynı zamanda sporcunun soyadı olan ve çaresiz anlamına gelen Naçar Atatürk tarafından bir topluluğun ileri gelenlerinden anlamındaki Erkan olarak değiştirilmiştir. Yaşar Erkan aynı zamanda bir terziydi.

1940 yılında da Balkan şampiyonluğunu kazandıktan sonra güreşi bıraktı. Erkan 18 Mayıs 1986'da vefat etti. Mezarı Zeytinburnu'ndaki Merkezefendi Mezarlığı'ndadır.