Yıldız meyvesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yıldız meyvesi ya da Karambola (Averrhoa carambola), Endonezya, Filipinler ve Malezya civarında görülen meyve ağacı türü. Meyvesi Güneydoğu Asya, Güney Pasifik, Mikronezya ve Doğu Asya'nın bazı bölümlerinde sıklıkla tüketilir.

Bu meyvede ayırt edici olarak çıkıntılar mevcuttur (genellikle beş adet bulunur fakat bu değişebilir); yanlamasına kesildiği zaman yıldız şekli oluşur. Meyvenin tümü yenebilirdir ve elle yenir. Yemek yapımında kullanılmakta olup konservesi ve meyve suyu da yapılmaktadır.

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal kökeninin Sri Lanka veya Endonezya olduğuna inanılmaktadır. Son yıllarda Avustralya, Pasifik adaları, Tahiti, Yeni Kaledonya, Papua Yeni Gine, Hawaii ve Guam gibi bölgelerde popülarite kazanmıştır. Hindistan, Çin, Tayvan ve Amerika Birleşik Devletleri'nin yanı sıra bazı Güney Pasifik adalarında ve Afrika'da da ticari olarak üretimi yapılmaktadır.

Kesilmiş yıldız meyveleri

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

5-15 santimetre arasında değişen boyu ve oval şekli vardır. Genellikle beş adet çıkıntı meyve boyunca uzanır ve bu çıkıntılar meyveye yıldız şeklini verir.

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağaçlar ayrıca, bol miktarda parlak renkli ve alışılmadık şekilde şekillendirilmiş meyvelerinin yanı sıra çekici koyu yeşil yaprakları ve lavanta ila pembe çiçekleri için süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Bilimbi gibi, daha asidik ekşi türlerin suyu , paslı veya kararmış metali (özellikle pirinç ) ve ayrıca kumaştan pas lekelerini ağartmak için kullanılabilir . Boyamada mordan olarak da kullanılabilirler.

Çiftçilik video oyunu Stardew Valley, oyuncunun "yıldız meyvesi" olarak bilinen bu ortamda karambola yetiştirmesine ve büyütmesine izin verir[1]. Oyundaki en değerli mahsul onlar. Oyun içi simge, meyveyi yanlışlıkla gerçek hayattaki enine kesitine benziyor ve bitkinin kendisini bir ağaç yerine tek hasat ürünü olarak gösteriyor.

Filipince yıldız meyvesi için kullanılan balimbing kelimesi, çok yüzlü şekli nedeniyle Filipin siyasi söyleminde , siyasi bağlılıklarını ilke dışı değil, kendi çıkarları için değiştiren bir dönek anlamını kazanmıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Starfruit". 16 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Now You Know PH. "ML@50: Martial Law Word of the Day — "Balimbing"". Rappler. 20 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2022.