Yönlendirme Sınavı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yönlendirme sınavı KKTCde ortaokulu bitirmiş olan öğrencilerin normal lise yerine kollejlere girmesini sağlayan mecburi olmayan sınavdır. Sınav 6-13-20 Haziran tarihlerinde olup 6sında İngilizce sınavları, 13ünde Türkçe ve Matematik, 20sindeyse Fen ve Tarih sınavları vardır. Sınav sadece 2008de ve 2009da yapılmıştır. 2010 yılında yapılacaktır, ondan sonraki senelerde ise yerini 6. sınıfta yapılacak olan Kollej sınavlarına bırakacaktır.

Okullar ile ilgili olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönlendirme ile girilebilecek okullar Türk Maarrif Kolleji, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, GaziMağusa TMK, 19 Mayıs TMK ve Güzelyurt TMKdır.Okullara girmek için sınava kayıt olurken 3 tercih yapılır. Sınav sonrası notlara bakılarak öğrenciler tercihlerine göre okullara yerleştirilir.

Not hesaplaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Not hesaplaması için önce öğrencinin ortaokuldaki 3 yıldaki karne ortalamasını toplanır, üçe bölünür ve beş ile çarpılır, bu toplam notun yarısını eder. Sonra da yönlendirme sınavında alınan notlar toplanır ve ders sayısına bölünür(5->İngilizce,Matematik,Türkçe,Fen ve {Kıbrıs Tarihi+TC İnkılap Tarihi} ) sonra da çıkan iki sayı toplanır ve ortaya toplam puan çıkar. Bu puan diğerlerininkiyle karşılaştırılır ve okullara giriş yapılıp yapılmayacağı belli olur. Bu işlemin matematiksel gösterimi şöyledir:

[{(Orta 1 Ortalama+Orta 2 Ortalama+Orta 3 Ortalama)/3}*5 ]+[{(İngilizce Sınav Notu)+(Matematik SN)+(Türkçe SN)+(Fen SN)+(Tarihler SN)}/10]

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 yılının sonuçları 29 Haziran'da, Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde açıklanmıştır, ondan sonraki günlerde de gazete gibi yayın kuruluşlarında verilmiştir. Bu listelerde kimin okullara girdiği ve puanları yazmaktadır.

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

[1]