Wonder Woman 1984

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wonder Woman 1984
Teaser afişi
Yönetmen Patty Jenkins
Yapımcı Charles Roven
Deborah Snyder
Zack Snyder
Patty Jenkins
Stephen Jones
Gal Gadot
Senarist Patty Jenkins
Geoff Johns
David Callaham
Hikâye (eser) William Moulton Marston
ve H. G. Peter tarafından üretilen Wonder Woman adlı eser.
Uyarlama Patty Jenkins
Geoff Johns
Oyuncular Gal Gadot
Chris Pine
Kristen Wiig
Pedro Pascal
Connie Nielsen
Robin Wright
Müzik Hans Zimmer
Stüdyo DC Films
Atlas Entertainment
The Stone Quarry
Image Nation
Mad Ghost Production
Dağıtıcı Warner Bros. Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Bilimkurgu
Aksiyon
Macera
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 25 Aralık 2020 (ABD)
Ülke ABD
Dil İngilizce
Önceki film Wonder Woman

Wonder Woman 1984, DC Comics karakteri Wonder Woman'ı temel alan, 2020 çıkışlı Amerikan süper kahraman filmi. 2017 yapımı Wonder Woman'ın devam filmi ve DC Genişletilmiş Evreni dokuzuncu filmidir.[1][2][3][4]

Senaryosunu Patty Jenkins, Geoff Johns ve David Callaham'ın yazdığı filmi Patty Jenkins yönetti. Filmde Wonder Woman karakterini canlandıran Gal Gadot'a Chris Pine, Kristen Wiig, Pedro Pascal, Connie Nielsen ve Robin Wright eşlik etmektedir. Film, Soğuk Savaş dönemi içindeki 1984 yılında geçmektedir.

Wonder Woman 1984'ün galası 15 Aralık 2020'de DC FanDome sanal platformunda yapıldıktan sonra film 25 Aralık 2020'de ABD'de sinema salonlarında gösterime girdi. Aynı anda HBO Max platformunda bir ay boyunca internet üzerinden izlenmeye açıldı. HBO Max'in hizmet vermediği bazı ülkelerde 16 Aralık'tan itibaren sinema salonlarında gösterilmeye başlandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Diana, küçük bir çocukken, Themyscira'da yetişkin Amazonlara karşı atletik bir yarışmaya katılır. Geride bıraktığı rakiplerine bakarken atından düşer ama kestirme bir yol olduğunu görür, atına yeniden biner, ancak bir kontrol noktasını kaçırır. Antiope onu hile yaptığı için yarıştan uzaklaştırır, değerli her şeyin dürüstçe elde edilmesi gerektiğini açıklarken, annesi Hippolyta ona zafer ve onur arayışında sabırlı olmasını tavsiye eder.

1984'te Diana, Wonder Woman olarak gizlice kahramanca işler yaparken Washington DC'deki Smithsonian Enstitüsü'nde çalışımaktadır. Yeni müze çalışanı, utangaç bir jeolog ve kriptozoolog olan Barbara Ann Minerva, iş arkadaşları tarafından fark edilmemekte ve umursanmamaktadır, ancak çabucak Diana ile tanışır, arkadaş olurlar.

FBI, müzeden Wonder Woman'ın kısa süre önce önlediği bir soygundan çalınan antikaları belirlemesini istedikten sonra, Barbara ve Diana, daha sonra Hayal taşı olarak tanımlanan eserlerden birinin, sahibine bir dilek hakkı verdiğini yazan bir Latince yazıt olduğunu fark eder. İkisi de yazıyı açıkça ciddiye almaz, ancak Barbara, Diana gibi (çekici, zeki ve çevik) olmak ister ve istemeden aynı süper güçleri elde ederken, Diana vefat eden sevgilisi Steve Trevor'u özlemektedir. Travor, başka bir adamın vücudunda dirilir; ikisi bir Smithsonian galasında yeniden bir araya gelirler. Başarısız iş adamı Maxwell "Max Lord" Lorenzano, neredeyse iflas etmiş petrol şirketini kurtarmak için gücünü kullanmayı umarak hayal taşını çalar. Arzusu, taşın kendisi "olmak" ve onun dilek gerçekleştirme güçlerini kazanmaktır; ne zaman bir başkasının arzusunu yerine getirse, dileyen kişi istediğini alabilmekte, bu da dünya çapında kaosa, yıkıma ve istikrarsızlığa neden olmaktadır.

Diana, Hayal Taşı'nın, Aldatma Dükü olarak da bilinen Yalanlar Tanrısı Dolos/Mendacius tarafından yaratıldığını keşfeder. Bir kullanıcının dileğini yerine getirir, ancak dilekten vazgeçmedikçe veya taşı yok etmedikçe eşit derecede güçlü bir geçiş ücreti talep eder. Diana'nın güçleri ve Barbara'nın insanlığı azalmaya başlasa da, ikisi de arzularından vazgeçmeye istekli değildir. Max, Sovyetleri korkutmak için daha fazla nükleer füze isteyen ve dünyayı nükleer savaşın eşiğine getiren ABD Başkanı'nı Beyaz Saray'da ziyaret eder. Max ayrıca dünyadaki herkese yayın yapabilen yeni ve gizli bir uydu sistemi öğrenir; Güçleri vücudunun bozulmasına neden olduğundan, izleyicilerden güç ve yaşam gücü çalmak ve sağlığına kavuşmak için dünya çapında dileklerini yerine getirmeyi planlar. Diana ve Steve onunla karşılaşır, ancak Barbara Diana'ya ihanet eder ve onu yere serer, Max ile Başkanlık Helikopteri ile kaçar.

Steve, Diana'yı dileğinden vazgeçmeye ve gitmesine izin vermesine ikna eder ve Diana tekrar eski gücüne kavuşur. Amazon savaşçılarının en büyüğü olan Asteria'nın zırhını kuşanan Diana, uydu karargahına uçar ve bir tepe avcısı olmayı diledikten sonra insansı bir çitaya dönüşen Barbara ile tekrar savaşır. Bir gölde biten acımasız bir dövüşün ardından Diana, Barbara'yı elektrikle öldürür ve ardından onu sudan çıkarır. Max ile karşılaşır ve onun aracılığıyla dünyayla iletişim kurmak için Gerçeğin Kementini kullanır ve herkesi dileklerinden vazgeçmeye ikna eder. Daha sonra Max'e kendi mutsuz çocukluğunun ve kaosun ortasında çılgınca babasını arayan oğlu Alistair'in vizyonlarını gösterir. Max dileğinden vazgeçer ve Alistair ile tekrar bir araya gelir ve Barbara normale döner. Kışın bir süre sonra Diana, Steve'in vücuduna sahip olduğu adamla tanışır. Bu arada, Asteria'nın insanlar arasında gizlice yaşadığı ortaya çıkar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gal Gadot And Patty Jenkins Debut First Poster For 'Wonder Woman 1984'". 6 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2019. 
  2. ^ "Wonder Woman 1984 hakkında bilmeniz gereken her şey! (Vizyon tarihi, oyuncuları, konusu ve fazlası)". 26 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2019. 
  3. ^ "Wonder Woman 1984 posteriyle ortaya çıkan yeni kostüm". 26 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2019. 
  4. ^ "'Wonder Woman 1984' Moves Back 7 Months to Summer 2020". 25 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]