Wiser.org

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Wiser.org logo

WiserEarth.org sosyal ve çevre hareketi için kullanıcılar tarafından oluşturulmuş, bütün dünyadaki kâr amacı gütmeyen kuruluşları takip eden[1], çevrim içi bir topluluk alanıdır[2]. Site, iklim değişikliği yoksulluk, çevre, barış, su, açlık, sosyal adalet, koruma, insan hakları ve daha fazla küresel sorunu ele alan sivil toplum kuruluşlarının (STKlar), şirketlerin, devletlerin, grupların ve bireylerin konumlarını belirler ve onları bir araya getirir. WISER, World of Social and Environmental Responsibility (Dünya Sosyal ve Çevresel Sorumluluk Endeksi)’nin kısaltmasıdır. WiserEarth, Natural Capital Institute’ün maddi olarak desteklemekte olduğu bir projesidir [2],[3].

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

WiserEarth.org, 2007 yılının Dünya Günü’nde (22 Nisan), Paul Hawken’ın kitabı Blessed Unrest[4]’te de yer verdiği 100.000’den fazla kuruluşun bulunduğu çevrim içi bir rehber olarak çalışmaya başladı. Yıllar içinde binlerce kuruluştan topladığı kartvizitlerin bir koleksiyona dönüştüğünü fark eden yazar, sosyal adalet ve çevre alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının tamamının listelendiği kapsamlı bir rehberin olmadığını gördü. Toplam sayılarının bir milyonun çok üstünde olduğunu[5] tahmin eden Hawken, bu kuruluşların yapmakta olduğu çalışmalarda izlenen yolu görmeye yardımcı olacak çevrim içi bir rehber olarak WiserEarth.org’u ortaya çıkardı. Bugün, WiserEarth.org, daha fazla işbirliği imkânı sağlayabilmek için, grup oluşturma[6] ve mesajlaşma araçları gibi sosyal ağ özellikleri de içermektedir. Uygulama Programlama Arayüzü(API) ve içeriği, ticarî olmayan kullanım için lisanslı olsa da (bkz. sayfanın devamı) WiserEarth, kurumlar rehberini ticarî kurumlar ve devlet dairelerini de kapsayacak şekilde genişletmiştir. 

Kesin veriler[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 Nisan ayı itibarıyla, WiserEarth dünya çapında 111.000’den fazla kuruluş[7][8], 37.000’den fazla kayıtlı kullanıcı[9] ve 1.900’den fazla grup[10] için bir rehber hizmeti sağlamaktadır. İçerik olarak 46 ilgi alanı ve 379 alt-alan bulunmaktadır[11]. WiserEarth hâlihazırda Ingilizce, Fransızca, Portekizce ve İspanyolca dillerinde kullanıma açıktır.

WiserEarth Rehber[değiştir | kaynağı değiştir]

WiserEarth Rehber, temel bir sorunlar listesi etrafında düzenlenmiştir. Bu sorunların ağ üzerine yerleştirilme şekilleri, kayıtlı kullanıcıların her bir soruna ait bağlantıyı, kurumlar, kaynaklar, iş imkânları, etkinlikler ve gruplar arasında kurmasına olanak tanır. Sitenin, grafiksel "ağ haritaları" da dahil olmak üzere, grup yazılımları ve sosyal ağ unsurları gibi özellikleri vardır. Benzeri bulunmayan " "çözüm formu" sayesinde, sistemdeki herhangi bir kullanıcı, önemli bir sosyal ya da çevresel sorunu dile getirip çözümü için bir yöntem önerebilir. Bu şekilde ortaya çıkan çözüm, paylaşılan, değiştirilebilen ve önerilen çözümün gerçek hayatta uygulanmasıyla da harekete geçiren, adlandırılmış bir ögeye dönüşür. Çözüm formunda sonuçları ve gözlemleri kaydetmek için bir alan da bulunmaktadır. Her çözüme ait bir yayınlama ve ağ oluşturma sayfası ve tartışma forumu bulunur. Taşıdığı coğrafî veriyle birlikte sisteme gömülü bulunan Google Maps de WiserEarth’ün özelliklerindendir. Site, kâr amacı gütmeyen bir girişim olup ücretsizdir. Bütün veriler Creative Commons 3.0 lisansı altında yayınlanmaktadır. 

WiserEarth Uygulama Programlama Arayüzü (API)[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 Haziran ayı itibarıyla, WiserEarth, Creative Commons 3.0 lisansı altında geliştirilen bir RESTful API sunmaktadır. WiserEarth API’i Kurumlar, Gruplar, İş İmkânları, Etkinlikler, Kaynaklar ve Çözümler gibi pek çok başlıktan oluşan geniş bir veri tabanına erişim sağlamaktadır. Konuyla ilgili bir Sıkça Sorulan Sorular[12] ve Yazılım Geliştiriciler İçin Dökümantasyon[13] sayfası bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Treehugger article
 2. ^ a b [1] "WiserEarth tracks the work of nonprofits around the world" by Elsa Wenzel cnet news, October 21, 2007
 3. ^ About WiserEarth
 4. ^ Hawken, P. (2007). Blessed Unrest: How the Largest Movement in the World Came into Being and Why No One Saw It Coming. Viking Press. ISBN 978-0-670-03852-7
 5. ^ MetropolisMag.com - Blessed Unrest
 6. ^ [2] Beth's Blog - How Nonprofits Can Use Social Media
 7. ^ "Paul Hawken Speaks about Social Change:The New Global Movement" by Felicia M. Tomasko Santa Barbara Independent, Thursday, May 10, 2007
 8. ^ WiserEarth organizations
 9. ^ WiserEarth Members
 10. ^ WiserEarth Groups
 11. ^ WiserEarth Areas of Focus page
 12. ^ WiserEarth API FAQ
 13. ^ WiserEarth API Documentation

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]