Wilhelm Furtwängler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wilhelm Furtwängler
Wilhelm Furtwängler
DoğumWilhelm Furtwängler
25 Ocak 1886
Berlin
Ölüm30 Kasım 1954 (68 yaşında)
MilliyetAlman
MeslekOrkestra şefi
İmza

Wilhelm Furtwängler (25 Ocak 1886 - 30 Kasım 1954), Alman orkestra şefi ve bestecidir. 20. yüzyılın en iyi senfoni ve opera şeflerinden biri olarak kabul edilir. 1920-1930 yıllarında başta Berlin Filarmoni Orkestrası olmak üzere birçok Avrupa ülkesi orkestralarında şeflik yapmıştır. Nazi rejimine karşı olmasına rağmen II. Dünya Savaşı yılllarında da Berlin Filarmoni Orkestrası'nda baş şef olarak çalışmıştır. Fakat bu kararı daha sonraki yıllarını olumsuz olarak etkilemiştir.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Furtwängler Berlin’de doğmuştur. Babası Adolf arkeolog, annesi ise ressamdır. Çocukluk yıllarının çoğu Münih’te geçmiştir. Müzik eğitimine erken yaşlarda başlamış ve Ludwig van Beethoven sevgisi bu yaşlarda ortaya çıkmıştır. Yirmili yaşlarında birçok eser yazmış fakat finansal sebeplerle orkestra şefliğine konsantra olmayı tercih etmiştir. İlk orkestra şefliğini Münih Orkestrası’yla Anton Bruckner’ in dokuzuncu senfonisyle yapmıştır. Almanya haricinde yurt dışında da orkestra şefliği yapmıştır. Londra'da ilk kez 1924'te sahneye çıkmıştır. 1925'te ise New York Filarmonik Orkestra'da konuk şef olarak sahne almıştır.

II. Dünya Savaşı yıllarında Nazi baskısı nedeniyle İsviçre'ye gitmiştir. Symphony No. 2 minor 'ü bu yıllarda yazmıştır. Diğer büyük bir çalışması olan Symphonic Concerto for Piano and Orchestra ise 1937 yılında tamamlanmıştır ve 1954 yılında tekrar değiştirilmiştir.

Furtwängler çalışmalarına savaş yıllarında da devam etmiş ve Avrupa'nın en önemli şeflerinden biri olarak kalmıştır. 1954 yılında Ebersteinburg'de ölmüştür. Furtwängler'in performanslarından en ünlüleri Beethoven, Brahms, Bruckner ve Wagner'e ait eserlerdendir.

İlgili Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]