İçeriğe atla

Wiener Musikverein

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Haziran 2020

Wiener Musikverein (Viyana Müzik Derneği), sık sık Musikverein olarak kısaltılmış, Avusturya'nın başkenti Viyana'nın Innere Stadt ilçesinde bir konser salonudur. Viyana Filarmoni Orkestrası'nın evidir.

“Büyük Salon” un (Großer Saal) mükemmel akustiği, Berlin'in Konzerthaus'u, Amsterdam'daki Concertgebouw ve Boston'un Senfoni Salonu ile birlikte dünyanın en iyi konser salonları arasında yer alıyor.[1] Boston Senfoni Salonu hariç,[2] bu salonların hiçbiri modern çağda mimari akustik uygulamasıyla inşa edilmemiştir ve hepsi uzun ve dar ayakkabı kutusu şeklini paylaşmaktadır.

Bina[değiştir | kaynağı değiştir]

Bina, Dumbastraße/Bösendorferstraße üzerinde, Ringstraße Bulvarı ve Viyana Nehri yakınındaki Hotel Imperial'ın arkasında, Bösendorferstraße ve Karlsplatz arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, Bösendorferstraße nispeten küçük bir sokak olduğundan, bina Karlsplatz ve Kärntner Ring (Ringstraße döngüsünün bir parçası) arasında yer almasıyla daha iyi bilinir. Gesellschaft der Musikfreunde tarafından 1863 yılında Avusturya İmparatoru I. Franz Joseph tarafından sağlanan bir arsa üzerinde yürütülen yeni konser salonu olarak kuruldu.

Binanın planları Danimarkalı mimar Theophil Hansen tarafından bir konser salonu ve daha küçük bir oda müziği salonu da dahil olmak üzere eski bir Yunan tapınağının Neoklasik tarzında tasarlandı. Bina 6 Ocak 1870'te açıldı.[3] Büyük bir bağışçı olan Nikolaus Dumba, Yunan kökenli sanayici ve liberal politikacıydı ve Avusturya hükûmeti Musikverein'i çevreleyen sokaklardan birine verdi.

Altın Salon olarak da bilinen Büyük Salon

Büyük Salon'un canlı akustiği, mimari akustik üzerine hiçbir çalışmaya dayanamadığı için öncelikle Hansen'in sezgisine dayanmaktadır. Odanın dikdörtgen şekli ve oranları, kutuları ve heykelleri erken ve çok sayıda ses yansımasına izin verir.

Salon ilk olarak Friedrich Ladegast tarafından inşa edilmiş tarihi bir boru organı içeriyordu. İlk organ resitali 1872'de Anton Bruckner tarafından yapıldı. Günümüz enstrümanı 1907 yılında Franz Schmidt veya Marcel Dupré gibi müzisyenler tarafından büyük saygı gören Avusturyalı firma Rieger Orgelbau tarafından kuruldu ve 2011 yılında yeniden inşa edildi.

2001 yılından bu yana, bina tadilattan geçiyor ve bodrum katına birkaç yeni prova salonu kurulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Long, Marshall, "What is So Special About Shoebox Halls? Envelopment, Envelopment, Envelopment" 8 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Acoustics Today, April 2009, pp. 21–25.
  2. ^ "The History of Symphony Hall". Boston Symphony Orchestra. 30 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2018. 
  3. ^ "Großer Musikvereinssaal" (İngilizce). Wiener Musikverein. 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]