Wassoulou İmparatorluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wassoulou İmparatorluğu
1878-1898
Wassoulou İmparatorluğu bayrağı
Bayrak
BaşkentBissandugu
Resmî dil(ler)Arapça
Resmî din
Sünnilik
HükûmetMonarşi
Kral 
• 1878-1898
Samori Ture
Tarihçe 
• Kuruluşu
1878
• Dağılışı
29 Eylül 1898
Öncüller
Ardıllar
Takruri Krallığı
Kong Krallığı
Fransız Batı Afrikası
Sierra Leone Kolonisi ve Protektorası
Günümüzdeki durumuFildişi Sahili
Gine
Mali
Sierra Leone

Wassoulou İmparatorluğu ya da bazen Mandinka İmparatorluğu, Malinke hükûmdarı Samory Touré'nin fetihlerinden sonra 1878 yılında oluşturduğu ve Fransız sömürge ordusu tarafından da 1898 yılında yıkılan kısa ömürlü bir Batı Afrika imparatorluğuydu.

1864'te, Toucouleur hükûmdarı El Hajj Umar Tall, Bandiagara yakınlarında öldü ve o zamanlar hâkim olan Takruri Krallığı'nın sendelemesine ve birkaç şefin, zayıflamış federasyondan kendi adına toprak almaya çalıştı. Şefler arasında bu süreci açık farkla en başarılı bir şekilde günümüz Gine güneybatısında oluşturduğu ülke ile Touré olmuştur.

Genişleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Samori ilk seferlerini komşu bölgeler Bérété ve Cissé'yi ardından da Wassoulou bölgesine (bugünkü Gine ve Mali gerçekleştirdi. 1876'da Buré altın madenlerini güvence altına aldı ve 1878'de geldiği konum ile kendisini Wassoulou İmparatorluğu'nun askerî lideri (faama) olarak resmen ilan edecek kadar güçlenmişti.

Daha sonraki fetihler, önemli bir Malinke ticaret merkezi olan Kankan'ı ve şu anda Sierra Leone ve kuzey Fildişi Sahili olan bölümleri içeriyordu.

Mandingo Savaşları[değiştir | kaynağı değiştir]

1880'den ölümüne kadar, Samori'nin ilerleyişine Fransızların da bölgede genişlemesi engel oldu. Samori, sömürge ordularıyla girdiği çatışmalarda birkaç kez mağlup etti, 2 Nisan 1882'de Woyowayanko'da yaşanan çatışmada da Fransız ağır topçuları karşısında kayda değer bir zafer elde etti.

Yine de Samori, 1886 ile 1889 yılları arasında Fransızlara toprak bırakan birkaç anlaşma imzalamak zorunda kaldı. Samori istikrarlı bir şekilde geri çekilmeye başladı, ancak diğer direniş ordularının, özellikle Sikasso'daki Babemba Traoré'nin düşüşü, sömürge ordusunun kendi kuvvetlerine karşı yoğun bir saldırı başlatmasına izin verdi. 29 Eylül 1898'de Fransız Komutan Goudraud tarafından yakalandı ve Wassoulou İmparatorluğu'nun sonu olarak Gabon'a sürgüne gönderildi.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]