Warren Bennis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Warren Gameliel Bennis (8 Mart 1925 - 31 Temmuz 2014), ABD'li bilim insanı, örgütsel danışman ve yazardır. Birçok bilim dalındaki liderlik çalışmalarında öncü olarak takdir edilmiştir. Güney Kaliforniya Üniversitesi Liderlik Enstitüsü kurucu başkanı ve iş yönetimi bölümünün önde gelen profesörlerindendir.

Bennis'in An Invented Life: Reflections on Leadership and Change (Bir icad edilmiş yaşam: Liderlikdeki yansımalar ve değişim) kitabının önsözünde yönetim uzmanı Tom Peters'ın şu ifadeleri yer almaktadır:

1960'ta Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ndeki grup davranışları belirtisi üzerine olan çalışmasında - ve de meydana gelişinde yardımcı olmuştur - daha az hiyerarşik, daha demokratik ve uyumlu kurumların kişisel ve halka açık hale geleceğini önceden belirtmiştir.

Warren Bennis yaşamının büyük bir kısmını liderliğin her tanımını araştırmakla geçirmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nin dört başkanına danışmanlık yapmıştır. Bunların arasında Kennedy ve Reagen da vardır. Liderlik konusunda yirmiden fazla kitap yazmış, dünyanın her yerinde konferansalar vermiş ve danışmanlık yapmıştır.

Kırk iki yaşında MIT'deki güvenli akademik pozisyonunu Buffalo'daki New York Eyalet Üniversitesi'nde yönetici başkan yardımcılığı için bırakmıştır. Sonrasında Cincinnati Üniversitesi'nde yedi yıl boyunca başkanlık yapmıştır. Bu deneyimleri kendisine liderlik konusunda çok sayıda şey öğretmiştir.

Yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]