Warcraft III: Reforged

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Warcraft III: Reforged, 2002 yılında piyasaya sürülen Warcraft III: Reign of Chaos ve onun ardından piyasaya sürülen ek paketi olan Warcraft III: The Frozen Throne oyunlarının yeniden yapılmış versiyonudur. Ocak 2020'de piyasaya sürülmüştür. Reforged kelimesinin anlamı, bir demirci tarafından yeniden dövülmüş demektir.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

2017'nin ortalarında Blizzard Entertainment, Warcraft 3 oyuncularına sürpriz yaparak on senedir güncelleme yapmadığı oyuna teknik ve denge ile alakalı olarak güncellemeler getirdi. Geniş ekran desteği, harita büyüklüğü sınırının kaldırılması, azami oyuncu sayısının 8'den 24'e çıkarılması, normalde DirectX 8 ile çalışan oyunun önce DirectX 9, sonra da DirectX 11 desteklemesi, Battle.Net hesabına entegrasyon sistemi ve Reign of Chaos sahiplerine Frozen Throne ek paketinin ücretsiz olarak verilmesi bu güncellemelerin en belirgin olanlarıdır.

2017'den itibaren bu yamaların yayınlanması ve Warcraft camiasının tekrar canlanması üzerine Warcraft III'ün yeniden yapılacağı, Blizzard tarafından 2018 yılında duyuruldu ve piyasaya sürülecek versiyondan sahneler gösterilmesiyle oyunculardan destek aldı.

Blizzard'ın baştaki planı, World of Warcraft ve ek paketleri geliştirilirken Blizzard'ın senaristi Christie Golden tarafından yazılan Warcraft temalı kitaplardaki ayrıntıları da oyuna eklemek ve oyundaki seslendirmeyi yeniden yapmaktı. Ancak orijinal oyundaki seslendiricilerle tekrar anlaşılamadığı, ancak bunların oyuncular tarafından çok sevildiği için bu ayrıntılar oyuna eklenmedi.

2019 ortalarına doğru ön siparişle satılan oyun, Ocak 2020'de tüm dünyada piyasaya sürüldü.

Yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal oyuna nazaran oyun içi tüm grafikler komple yenilendi ve iki oyunla beraber gelen haritalar ve tüm seferler oynanışa açıldı. Klasik oyundaki sefer haritalarına dokunulmadı, ancak Reforged adı altında neredeyse tüm sefer haritaları yeniden düzenlendi. Oyunculara klasik ve Reforged modları arasında seçim imkânı sunuldu.

Klasik oyunda ancak bir bölümün kaybedilmesiyle erişilen kolay seviye, Hikâye Zorluk Seviyesi adı altında erişilir hale getirildi. Ana menü komple web tabanlı yapıldı ve her ırkın seferi sonucu çıkan sinematikler yüksek çözünürlükte erişilebilir hale getirildi.

Ayrıca oyun için dil seçimi ayarlanabilir hale getirildi ve İngilizce hariç diğer dillerin seslendirmeleri yeniden yapıldı.

Ancak oyunu oynayan kesimi yıllarca ayakta tutan bir sürü özellik oyundan kaldırıldı. Yerel ağ oyun imkânı tamamen kaldırıldı ve klasik versiyona sahip olanlar için Battle.Net dışında bütün çevrimiçi oynama özellikleri kaldırıldı. Özel oyun ve özel sefer seçenekleri ileri bir tarihte eklenmek üzere kapatıldı. Oyunun klasik versiyonunun çevrimiçi özelliği tamamen kapatıldı ve güncellemeler için klasik versiyona sahip olanlara seri numaralarını Battle.Net'e kaydedip Reforged versiyonuna güncelleme zorunluluğu getirildi. Bu şekilde yapılan bir kayıtta oyunun Reforged sürümü hariç tüm özellikleri mevcuttur, ancak klasik versiyon tamamen kaldırıldığı için oyunu oynamak isteyenler hiç kullanmayacakları Reforged versiyonuna özgü ve yaklaşık 30 GB tutan dosyaları da indirmek zorunda bırakılmıştır.[1]

Ayrıca Reforged öncesinde Reign of Chaos seferleri oynanmadan da oynanabilen Frozen Throne seferlerine erişebilmek için Reign of Chaos seferlerinin oynanıp bitirilmiş olması şartı getirildi.

Reforged versiyonunu satın almayanlar için oyundaki tüm gölgelendirmeler, grafik filtreleri ve anti-aliasing özellikleri kapatıldı. Orijinal oyunun demosuyla gelen ve prolog kısmının devamı niteliğinde olan üç bölümlük sefer de sadece Reforged versiyonuna özgü hale getirildi.

Oyunun 32 bit versiyonu tamamen kaldırıldı ve 64 bit işletim sistemi kullanımı zorunlu hâle getirildi.[2]

Eleştiri[değiştir | kaynağı değiştir]

Profesyonel oyun eleştirmenleri tarafından "vasat" olarak nitelendirilen oyun, oyuncular tarafından yerden yere vuruldu ve senenin en kötü oyunu seçildi.[3] Web tabanlı ve aşırı hantal arayüz, Ladder ve klan özelliklerinin kaldırılması, özel oyunların işlevsiz hale gelmesi ve yeni yönetmelikle otomatik olarak telif haklarının Blizzard'a geçmesi[4], var olan oyuncu kitlesini sinirlendirdi. Reforged sürümünden önce oyunu sorunsuz çalıştıran bilgisayarların çoğunda oyunun oynanamaz hale gelmesi de ayrı bir eleştiri noktası oldu.

Blizzard, eleştirilerle baş edemeyince bir süreliğine isteyenler için otomatik para iade sistemi sunduysa da bu sistem bir süre sonra kapatıldı. Oyuncular, daha kaliteli yeniden yapılan oyunlarla karşılaştırdığında Warcraft III: Reforged'u fahiş fiyatlı olarak nitelendirdiler. Özel oyunları oynamak isteyen birçok kişi, artık teknik destek sağlanmayan yöntemlerle Reforged öncesi sürüme geri döndü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]