Warangal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Warangal
వరంగల్
Warangal'da bir tarihi yapı
Warangal Haritası.
Warangal Haritası.
Hindistan üzerinde Warangal
Warangal
Warangal
Yüzölçümü
 • Toplam493 km²
Nüfus
 (2011)
 • Toplam756.317
 • Yoğunluk1500/km²
Zaman dilimiUTCUTC+5:30 (Hindistan Standart Zamanı)

Warangal (Telugu: వరంగల్, ya da Orugallu veya Ekasila), Hindistan’ın Andhra Pradesh eyaletinin Warangal ilinde yer alan kenttir.[1] 2011 verilerine göre nüfusu yaklaşık 620.000 dir.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin ortalama yüksekliği 302 metredir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Andhra Pradesh’in yarı kurak Telangana bölgesinde yer alan Warangal, genel olarak sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Yazlar Mart ayında başlar ve Mayıs ayında 42 C’ye ulaşan sıcaklık ortalamasıyla etkisi doruğa ulaşır. Hazirandan Eylüle kadarki dönemde 550 mm’lik yağış ortalamasıyla muson iklimi kendisini hissettirir. Kurak ve ılıman kış Kasım ayının sonlarında başlar ve Şubat ayının başlarına kadar devam eder.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Warangal tarım ağırlıklı bir ekonomiye sahiptir. Warangal şehri yakınlarındaki Enumamula köyünde büyük bir tahıl pazarı bulunmaktadır. Pirinç, yerel üretim yaygınlığı ve ticareti bakımından en önemli tarım ürünüdür. Diğer bir tarım ürünü olan pamuk da 1990’lı yılların başlarına kadar üretimi yapılan en önemli ürünlerden biriydi, fakat su taşkınlarının tarlaları yok etmesiyle bu sektör zora girdi.

Ayrıca Warangal’da bulunan Ulusal Teknoloji Enstitüsü’ndeki STPI (Software Technology Parks of India), şehirde teknoloji sektöründe faaliyet gösteren en önemli merkezdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410.