Waifu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir waifu baskılı Dakimakura örneği

Waifu, canlı çekim olmayan anime ve manga gibi görsel medya kaynaklarında yer alan ve kişilerin romantik bir çekim duyduğu kurgusal kadın karakter.[1] Erkek muadili Husbando olarak adlandırılır.

Waifu karakterlerinin çoğu anime, manga veya Japon video oyunlarından gelmektedir. Bazı waifular Dakimakura olarak adlandırılan vücut ebatlarında yastıklara veya diğer nesneler üzerine tasvir edilmiştir. Bu tasvirlerde karakterlerin kıyafetleri ile manga ve anime ile bağdaşlaştırılan stil öğeleri büyük ölçüde değişkenlik gösterebilir ve bazı tasvirler basıldıkları nesnelere çok taraflı basılmıştır. Waifu hayranlığı, sadece eğlence amaçlı olmasından ciddi bir ilişkiye veya cinsel fantezilere kadar pek çok farklı nedene sahip olmaktadır.[2]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Terim, Azumanga Daiō adlı anime serisinde yer alan Kimura karakterinin İngilizce "my wife" söz öbeğini mai Waifu şeklinde telaffuz etmesinden türemiştir. Japoncada n sesi dışında kelimeler ünsüzle bitmediği için terim yabancı kelimeler için kullanılan hece yazısına dayalı Katakana'da waif değil, waifu (Japoncaワイフ) olarak yazılmaktadır.[3][4]

Terim Batılı hayranlar tarafından daha çok kullanılır. Japonya'da waifu kelimesini belirtmek için "karıcım" anlamına gelen ore no yome Japonca俺の嫁) söz öbeği kullanılır.

Husbando Japoncaya dayalı ancak Japonca olmayan bir kelime oluşumudur. Sözcüğün Japonca'da doğru transkripsiyonu hasubando (Japoncaハズバンド) olmaktadır.

İnternet kültürü[değiştir | kaynağı değiştir]

Terim ayrıca anime dünyasının dışında, örneğin sosyal ağlarda, forumlarda ve imageboardlarda İnternet memeleri şeklinde sıklıkla kullanılır.[5] Çevrimiçi veritabanı MyWaifuList bu karakterler hakkında birçok arka plan bilgisi ve resim içermektedir.[6][7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Orsini, Lauren (June 12, 2015). "Why Adults Fall In Love With (And Spend Big Money On) Cartoon Characters". Forbes. June 21, 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2017.  Full copy also at Orsini, Lauren (12 Haziran 2015). "Why Adults Fall In Love With (And Spend Big Money On) Cartoon Characters". The Money Street. 10 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2019. 
  2. ^ "Waifu: Was heißt das im Anime und Co.? Einfach erklärt" (Almanca).  9 Haziran 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ "Why Adults Fall In Love With (And Spend Big Money On) Cartoon Characters - Forbes" (Almanca). 2015-06-21. Erişim tarihi: 2017-10-29. 
  4. ^ "Japan has taken hologram girlfriends to the next level" (İngilizce). Erişim tarihi: 2017-10-29.  9 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  5. ^ (Almanca) http://www.giga.de/extra/anime/specials/waifu-was-heisst-das-im-anime-und-co.-einfach-erklaert/.  Eksik ya da boş |başlık= (yardım) 9 Haziran 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  6. ^ "»MyWaifuList« gestartet: Charakterdatenbank und Waifu-Voting-Plattform" (Almanca).  9 Haziran 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  7. ^ "MyWaifuList: Waifu Database" (Almanca). Erişim tarihi: 2017-10-29.  3 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.