WOFF

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Web Açık Yazı Tipi (İngilizce: Web Open Font Format, ks: WOFF) 2009 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Aslında TrueType ve OpenType'ın sıkıştırılmış ve makyajlanmış bir halidir. Sıradan bir TTF (True Type Font)'ye göre %40 [1] daha az yer kaplar.

Destekleyenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok ana yazı tipi geliştiricilerinin de[2] desteğini alan bu yazı tipi biçimi, 20 Ekim 2009 tarihinde, Firefox 3.6 sürümünden itibaren destekleneceği bilgisiyle beraber, Mozilla tarafından duyuruldu. [3] Ekim 2009 tarihine Typ09 konferansında, Microsoft, İnternet Explorer 9 ile birlikte WOFF 'un destekleneceğini duyurdu.[4]

WOFF, TTF ve OTF arasındaki farkların ayrıntıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Biricisi sıkıştırma. WOFF ile kayıpsız bir sıkıştırma elde ediliyor. Sıkıştırılmamış bir TTF ya da OTF ile karşılaştırılan bir WOFF yazı tipi orijinaliyle birebir aynıdır. Benzer bir sıkıştırma HTTP sıkıştırmasında da kullanılabilir ancak az boyutlu olmak WOFF biçimin temel özelliğidir. Ayrıca web yazarları için, özellike sunucu ayarlarını değiştirmenin mümkün olmadığı durumlarda bunu kullanmak çok kolaydır.

İkincisi, bu biçim ek bilgiler de (metadata) içerebilir. Örneğin WOFF biçiminde yazı tipi oluşturan bir sağlayıcı, yazı tipinin kullanımıyla ilgili bilgileri yazı tipine etiketleyebilir. Bu ek bilgi yazı tipinin yüklenmesini etkilemez fakat özel araçlar bu bilgileri okuyabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]