Vladimir Antonov-Ovseyenko

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.19, 7 Aralık 2016 tarihli sürüm (Silinmiş şablona verilen bağlantı kaldırıldı)
Vladimir Antonov-Ovseyenko

Vladimir Aleksandroviç Antonov-Ovseyenko (Rusçası: Владимир Александрович Антонов-Овсеенко) (9 Mart 1883 – 10 Şubat 1939) Bolşevik lider ve Sovyet diplomat.

Gençliği

Chernigov’da bir subay ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1903 yılında Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi RSDİP Menşevik kanadına girdi. 1905 Devrimi süresince Polonya ve Kırım’da devrimci faaliyetlerde bulundu. Çarlık polisi tarafından tutuklandı ve Sibirya’da yirmi yıl sürgün cezasına çarptırıldı. 1910 yılında Sibirya’dan kaçtı ve Paris’e geçti.

Ekim Devrimi

I. Dünya Savaşının çıkmasını eleştirdi. 1917 Şubat Devrimi ile Çarlık rejiminin devrilmesiyle beraber Rusya’ya döndü ve Enternasyonalistler ile birlikte Bolşeviklere katıldı. Ekim Devrimi sırasında iktidarın fiilen alınmasında bizzat yeraldı. Kışlık Sarayın ele geçirilmesinden sonra Geçici Hükümet üyelerini tutukladı. Sovyet iktidarının ik hükümeti olan Sovnarkom’da Savaş Halk Komiseri olarak yer aldı. Ayrıca Kızılordu’da önemli bir göreve sahipti.

Rus İç Savaşı

Aralık 1917’de Ukrayna Cephesindeki Kızılordu birliklerinin komutanı olarak atanır. Bu görev sırasında Harkov’u alır. 1918-19 yılları arasında Ukrayna milliyetçilerini ve Beyaz Ordularını yenecek ve Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyetini ilan edecektir. Ayrıca iç savaş sırasında çıkan en büyük köylü ayaklanmalarından olan Tambov Ayaklanmasını Mihail Tuhaçevski ile beraber bastırır.

Sovyet diplomat

Sovyetler Birliğinin kurulmasından sonra çeşitli diplomatik görevlerde bulunur. Çekoslovakya (1924), Litvanya (1928) ve Polonya (1930) elçilik görevlerinden sonra 1934 yılında Sovyetler Birliği Baş Savcısı olarak atanır.

İspanya İç Savaşı

İspanya İç Savaşı sırasında Cumhuriyetçi yönetim ile Sovyet temsilcisi olarak temas kuracak ve Barselona’da görev yapacaktır. Cumhuriyetçi silahlı kuvvetlere askeri danışmanlık yapacaktır.1937 yılında görevden geri çağrılacak ve Eylül 1937’de Sovyetler Birliği Adalet Halk Komiseri olarak atancaktır.

Tasfiye edilişi

1920’li yıllarda Leon Troçki ile yakın ilişkileri olan Antonov-Ovseyenko NKVD tarafından 13 Ekim 1937 günü Büyük Temizlik tasfiye harekâtı kapsamında tutuklanır. Troçkist bir ''karşı-devrimci'' örgüte mensup olmak suçuyla yargılanır ve suçlu bulunur. 8 Şubat 1938’de suçlu bulunur ve ertesi yıl kurşuna dizilerek idam edilir. 1956 yılında itibarı iade edilecektir.

Eserleri

  • Антонов-Овсеенко В. А. Под вымпелом Октября. — М.: 1923.
  • Антонов-Овсеенко В. А. В семнадцатом году. — М.: 1933.
  • Антонов-Овсеенко В. А. Записки о гражданской войне. — М.:, — Л.: 1933.

Hakkında yazılan eser

  • Paкитин А.В. А. Антонов-Овсеенко. — Л.: Лениздат, 1989