Vitis berlandieri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vitis berlandieri
Vitis berlandieri Cherves.jpg
Vitis vinifera
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Klad: Angiosperms
Klad: Eudicots
Klad: Rosids
Takım: Vitales
Familya: Vitaceae
Alt familya: Vitoideae
Cins: Vitis
Tür: V. berlandieri
İkili adlandırma
Vitis berlandieri
Planch..

Vitis berlandieri öncelikle Teksas, New Mexico ve Arkansas olmak üzere güney Kuzey Amerika'ya özgü bir üzüm türüdür.[1][2]

Öncelikle, Amerikan kökenli birçok asmada kloroza neden olabilen çok kireçli topraklara karşı iyi toleransı ile bilinir. Kireç, birçok klasik Fransız şarabı bölgesinin ve çok saygın bağ topraklarının bir özelliğidir ve birçok Vitis vinifera kültivarı bu yetiştirme koşullarına çok uygundur.

Büyük Fransız şarap afetinin ardından, V. vinifera ‘ya aşılamak için Amerikan asmaları anaç olarak Avrupa'ya ithal edildiğinde kireç bakımından zengin topraklarda iyi yetişecek asma türleri bulmak başlangıçta zor oldu.

Orta Teksas'taki kireçtaşı tepelerine uyarlanmış olan V. berlandieri, bu sorunu çözmek için gereken kireç toleransını sağladı. Ancak V. berlandieri kendisi aşılamaya zayıf şekilde uyumludur. Bu nedenle hem asma bitine hem de kirece karşı dayanıklı ve bağcılık için uygun çeşitli anaçlar V. berlandieri ve Vitis riparia, Vitis rupestris veya V. vinifera melezlenerek üretildi.[3]

Vitis berlandieri Sonbahar Üzümü olarak da bilinir.[4]

Bazı sınıflandırmalarda, Vitis cinerea’nın alttürü olduğu kabul edilir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "ibilio.org: Vitis berlandieri". 5 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2022. 
  2. ^ "Euro+Med Plantbase Details for: Vitis berlandieri". 25 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2008. 
  3. ^ UC Davis: Vitis berlandieri
  4. ^ "The Winemaking Home Page: Berlandieri Grape". 18 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2022.