Vikiproje:Sinema/Yardım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Portal Sinema Portalı Portal
Sinema Projesi Sinema Projesi İş birliği Projesi İş birliği Projesi Görev güçleri Görev güçleri Katılımcılar Katılımcılar Tartışmalar Tartışmalar
Kategoriler ve şablonlar Kategoriler ve şablonlar Öneri ve oylamalar Öneri ve oylamalar Seçkin ve Kaliteli içerikler Seçkin ve Kaliteli içerikler Madde istekleri Madde istekleri Yardım Yardım

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]

Bu sayfa henüz yapım aşamasındadır.

Video-x-generic.svg

Dilerseniz aşağıdaki kutucukları kullanarak yeni bir madde başlatabilirsiniz. Karşınıza çıkan düzenleme ekranında bilgi kutusuna ilgili bilgileri yazarak öncelikle bilgi kutusunu tamamlayın. Daha sonra maddenin diğer bölümlerini yazmaya devam edin.

Yeni sinema maddesi başlat[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki kutucukları kullanarak yeni madde başlatabilirsiniz.

Film maddeleri[kaynağı değiştir]

Biçem[kaynağı değiştir]

Madde adlandırma[kaynağı değiştir]

İlgili sayfa: Vikipedi:Adlandırma kuralları (filmler)

Eğer açmak istediğiniz maddeye konu olacak filmin adı ile aynı adı taşıyan ama filmle ilgili olmayan başka bir madde varsa,

  • açtığınız maddeyi FİLM ADI (film) olarak adlandırın ve
  • FİLM ADI ismine sahip bir anlam ayrım sayfası oluşturup, ilgili maddelere bu sayfada bağlantı verin.

Eğer aynı adlı başka bir filme ait madde zaten var ve iki filmin yapım yılları farklıysa,

  • açtığınız maddeyi FİLM ADI (film, YIL) olarak adlandırın ve
  • önceden var olan maddeyi de FİLM ADI (film, YIL) olarak tekrar isimlendirin.

Eğer aynı adlı başka bir filme ait madde zaten var ve bu iki filmin dilleri farklıysa,

  • açtığınız maddeyi FİLM ADI (film, DİL) olarak adlandırın ve
  • önceden var olan maddeyi de FİLM ADI (film, DİL) olarak tekrar isimlendirin.

Örnek:

Yabancı dilde olması

Film yabancı dilde bir film ise türkçesi önce yazılıp hangi dilde olduğunu gösteren örnekte olduğu gibi iç bağlantı eklenmeli.

'''''Örnek (film, 1988)''''' ([[İngilizce|Özgün adı]]: ''Example''),
çıktısı;
Örnek (film, 1988) (Özgün adı: Example)

Filmi bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Şablon:Film bilgi kutusu, üzerinde çalışılan film maddesine konu olan filmle ilgili temel bazı bilgileri bir tablo halinde özetleyebilmek için kullanılabilecek bir bilgi kutusu şablonudur.

Bu şablon kullanıldığında elde edilen sonuca bir örnek olması açısından bakınız: Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği.

Resim[kaynağı değiştir]

Detaylar[kaynağı değiştir]

Maddeyi Oluşturan Ana Kısımlar[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki kısımlar, bir sinema filmi maddesini oluşturan standart Vikipedi bölümleridir.

Giriş kısmı[kaynağı değiştir]

Maddenin giriş kısmı, hızlı bir şakilde filmi tanıtır. İlk paragraf, filim hakkında temel bilgiler verir; örneğin, vizyona çıkış tarihi, yıldızları, yönetmeni (bazı hallerde yazarı), varsa önemli özelliği (film vizyona çıktığında , o senenin en pahalı yapımıydı gibi). İkinci paragraf, filmin etkileri ile ilgili bir özet olmalıdır. (Film hakkında yapılan iyi ve kötü eleştiriler, ticari başarı ya da başarısızlıklar, devam filmine sebep olmuşsa belirtilmesi gibi)

Olay örgüsü[kaynağı değiştir]

Olay örgüsü bölümü kişisellik içererek yapılır. Böylece olay örgüsü bölümü rehberliğinde tekrar edilerek olay örgüsünün detayları ve aktör isimlerinden bahsedilir. Bir grup cümleyle filmin temel dayanak noktaları tanımlanır. Anahtar karakterler filmdeki isimleriyle sonrada parantez içine gerçek isimleri ("Karakter(Gerçek ismi)") yazılarak tarif edilir.

Arka plan ve yapım[kaynağı değiştir]

Bu kısım, filmin arka planında olan olaylar ve gelişim hikayesini içerir. (Proje ile ilgili olan stüdyo sayısı , yazar, yönetmen ve aktörler gibi) Devamında filmin prodüksiyonu ile ilgili bilgiler verilir. (Tarih, bütçe, gecikme ve tekrar çekilme gibi önemli notlar) Oyuncu ve ekipden alınan film hakkındaki yorumlar da buraya eklenebilir.

Oyuncular[kaynağı değiştir]

Asıl maddedeki oyuncu listesi, film içindeki küçük rollerin sayısına bağlı olarak, tanıtım kutusundakinden daha uzun olmalıdır. Bilgiler, "Karakter:Aktör" formatında yazılmalıdır. Gerektiğinde yanına filmdeki rol ile ilgili kısa bir özet cümlesi de yazılabilir. Örneğin; "Matt Buchanan:Rick Rossovich , Ginger'ın erkek arkadaşı" (Terminatör filminden).

Filmle lgili yorum ve görüşler[kaynağı değiştir]

Giriş kısmının ikinci paragrafında başlangıç yapılan film ile ilgili yorum ve görüşler bu bölümde detaylandırılır. Fakat burada sözü edilen yorum ve görüşler, profesyonel film eleştirmenlerine ait olanlardır. (İnternet üzerindeki sinema siteleri vb. sitelerdeki üye yorum veya görüşleri değil.) Film hakkındaki genel kamu görüşünü belirtmek için, filmin ticari başarısından ve box office listelerindeki yerinden bahsedilebilir.

Notlar ve kaynaklar[kaynağı değiştir]

Vikipedi'nin temel ilke ve kurallarından olan doğrulanabilirlik ilkesine göre, Vikipedi'nin okuyucuları okuduklarına güvenebilmelidirler. Bu açıdan, bilginin nerelerden derlendiği maddenin sonunda bir kaynaklar bölümünde belirtilmelidir. Ayrıntılı bilgi için Vikipedi:Kaynak gösterme sayfasına bakabilirsiniz.

Dış bağlantılar[kaynağı değiştir]

  • {{imdb|id=0088247|title=Terminator}} olarak bağlantı verdiğinizde
  • {{IMDB kişi|no=0000019}} olarak bağlantı verdiğinizde
    • IMDb'de Sinema/Yardım olarak görünür. Bağlantı vermek istediğiniz kişinin numarasını imdb.com'daki sayfasından öğrenebilirsiniz.

Maddeyi oluşturan diğer kısımlar[kaynağı değiştir]

Yukarıda listelenmiş bölümler, standart film maddesini oluşturan bölümlerdir, fakat film maddelerinin içeriği bunlarla sınırlı değildir. Daha büyük ve kompleks film maddeleri için ek bölümler ilave edilebilir. Örneğin, müzik, temalar ve kültürel değer gibi.

Sinema sanatçısı maddeleri[kaynağı değiştir]

Oyuncu bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Şablon:Oyuncu bilgi kutusu, üzerinde çalışılan film maddesine konu olan oyuncu ile ilgili temel bazı bilgileri bir tablo halinde özetleyebilmek için kullanılabilecek bir bilgi kutusu şablonudur.

Bu şablon kullanıldığında elde edilen sonuca bir örnek olması açısından bakınız: Tom Hanks.