Vikipedi tartışma:Taksokutu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Öneriler[kaynağı değiştir]

Öneri 1[kaynağı değiştir]

LightSteelBlue - Açık gümüş mavi Önerilen renk
Columbia blue - Kolombiya mavisi Önerilen renk
Languid lavender - Açık lavanta Önerilen renk
Thistle - Devedikeni Thistle Önerilen renk

Öneri 2[kaynağı değiştir]

Memeliler - Mammalia Lightgreen - Açık yeşil Önerilen renk LightSteelBlue - Açık gümüş mavi
Kuşlar - Aves Lightblue - Açık mavi Önerilen renk Light blue - Açık mavi
Balıklar - Pisces Pink - Pembe Önerilen renk CornflowerBlue - Mısırçiöeği mavisi
Omurgasızlar Apricot - Kayısı rengi Önerilen renk #FFDEAD
Sürüngenler - Reptilia Pink - Pembe Önerilen renk MediumSeaGreen - Orta deniz yeşili
Örümcekler - Arachnida #F5DEB3 - Buğday rengi Önerilen renk Desert Sand - Çöl kumu
Böcekler - Insecta Pink - Pembe Önerilen renk Tea Rose - Gül çayı
Amphibia - Amfibiler #9BCD9B Önerilen renk #BDB76B
Fungi - Mantarlar Lightgrey - Açık gri Önerilen renk Lightgrey - Açık gri
Protista - Tek hücreliler Khaki - Haki rengi Önerilen renk Khaki - Haki rengi
Eukaryote - Ökaryotlar Brown - Kahverengi Önerilen renk DarkSalmon - Koyu som
Bacteria - Bakteriler Lightgrey - Açık gri Önerilen renk Thistle - Deve dikeni
Archaea - Arkea bakteriler Darkgray - Koyu gri Önerilen renk Darkgray - Koyu gri
Virus - Virüsler Violet - Menekşe rengi Önerilen renk Lavender - Lavanta
Plantae - Bitkiler lightblue - Açık mavi Önerilen renk #ACE1AF

Proje kararı[kaynağı değiştir]

Tek renk olsun diyenler[kaynağı değiştir]

Çok renk olsun diyenler[kaynağı değiştir]

 • --nanomsj 18:16, 27 Ağustos 2008 (UTC)

Kararsız kalanlar[kaynağı değiştir]

Öneri 1[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de kullanılan bütün taksokutu gruplarının aynı renkte olması ön görülmektedir.

Tek renk olmalı[kaynağı değiştir]

 • Bütün taksokutulara "renk" yazma kavramının şablon düzenlemesiyle, otomatik olarak ortadan kalkması,
 • Vikipedi kullanıcılarının, "bu kutu neden bu renk de diğeri değil" diye düşünmeyip, hepsinin aynı ve belirli bir düzene uygun olduğunun görülmesi,
 • Bir kişiye güzel görünen bir renk, başka bir kişiye nahoş gelebilecekken, sayfadaki görüntünün sade ve gözü yormaması,
 • Ayrıca önerilen tonlar hem sayfadaki mavi linklere, hemde Vikipedi'nin genel rengi olan gri-maviye uyum sağlaması,
 • ...

söz konusudur.

Tek renk olmamalı[kaynağı değiştir]

 • Bütün kutular aynı renk olduğu için, madde başlığa göre okunmak zorundadır, ilk bakışta canlının hangi gruba dahil olduğu anlaşılamayabilir,
 • Sayfalara çeşitlilik gelmesi ve diğer Vikipedilerdeki taksokutular gibi canlıların renklerine göre farklı sınıflandırılması,
 • ...

söz konusudur.

Öneri 2[kaynağı değiştir]

Taksokutuda kullanılan şu an kullanılan renklerin ikincileriyle değiştirilmesi ön görülmektedir:

Çok renk olmalı[kaynağı değiştir]

 • Canlıların belirli sistematik ayrımlara göre taksokutulara yerleştirilmesi,
 • Her canlı grubunun, özelliklerine göre (örneğin bitkiler yeşilimsi, kuşlar mavimsi, böcekler canlı renklerde vb. seçilmiştir) olası kötü görünebilecek taksokutu resimlerinin bu şeklide daha iyi görünmesi,
 • ...

söz konusudur.

Çok renk olmamalı[kaynağı değiştir]

 • Herhangi bir canlıyı yazmak için, canlının dahil olduğu grubun renk kodunun her seferinde girilmesi, bunun için çoğunlukla Vikipedi:Taksokutu sayfasına bakmak gereği,
 • Vikipedi kullanıcılarının, "bu kutu neden bu renk de diğeri değil" diye düşünmesi,
 • Her canlı grubu için, şubeler dikkate alındığında yeni bir renk belirlenmesi, örümceklerin rengi ayrı bir grup olarak görülürken, kabukluların omurgasızlar grubuyla olarak görülmesi,
 • ...

söz konusudur.

Yorumlar[kaynağı değiştir]

Taksokutu olarak kullandığımız, canlı sınıflandırma kutularının farklı olan renklerinin hoş olmadığı görüşündeyim. Örneğin memeliler şu an çok çarpıcı olarak görünen "açık yeşil" ile görülüyor. Virüsler de keza. Bu yüzden konu hakkında iyi yönde bir değişiklik yapılması taraftarıyım. Vikipedi'nin daha estetik görüntülenmesinin, daha kolay kullanıma olanak sağlamasının, en azından şablonu olmasıyla daha kolay çalışılabilen taksokutu renklerinin düzenlenmesiyle, biraz olsun iyi yönde gelişebileceğine inanmaktayım.

Çoğu kullanıcının fikrini almak, hatta hazırladığım bu taslağı oylamaya sunmak istiyorum. Tartışma olarak belki bir çözüme ulaşılabilir, ancak, oylama olduğu takdirde bütün kullanıcıların görüşlerinin alınması ve çoğunlukla birlikte karar verilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Saygılarımla. Cat 23:43, 26 Ekim 2007 (UTC)


 • Öncelikle, bu düzenleme öncesi bir "bot"u faaliyete geçirmeyi planladığımı da belirtmeliyim sanırım, gerekli düzenlemeleri daha kolay yapabilmemiz için. Bu proje de katkıda bulunmayı düşünen herkese şimdiden teşekkürler. Cat 11:31, 27 Ekim 2007 (UTC)
 • Biyolojiden anlamam ama sanırım bu konuda estetik önemli değil.Dediğiniz gibi farklı canlı türleri için farklı renkler kullanmak en doğrusu olacaktır.Sanırım bazı diğer vikilerde de durum böyle.Yani ikinci öneri uygundur diyorum ben.Böyle bir çalışma yaptığınız için teşekkürler.Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 11:22, 27 Ekim 2007 (UTC)
 • Daha önce Karduelis'le bu konuda bi yazışmamış olmuştu sanırım. Ancak şu an kendisi aktif olmadığından bunun burada tartışılıp bi neticeye varılması çok iyi olur. Ben taksonomi maddelerini ilk girmeye başladığımda bu renklerden yana çok muzdariptim. Aslında yerleşim yeri maddelerine de çok sayıda bilgi kutusu girmiş biri olarak köy, ilçe ve il maddelerinin bilgi kutuları birbirinden farklı renklerde olmasını çok yararlı bulmuştum. Burada da böyle bir ayrıma gidilebilir. Çok da güzel olur. Ama konuya, yapmaya çalıştığımız işe ve hatta vikipediye hiç aşina olmayan kullanıcılar tarafından çok yararlı katkılar yapılıyo taksonomi adına. Bu katılımcıların açtığı maddeleri elden geçiririz, düzenleriz, üşenmeyiz dersek böyle bir renk ayrımının yapılmasından yanayım. Ancak eğer bu düzenleme daha çok bizi kargaşaya, dağınıklığa itecekse tek renk olmasından yanayım derim. Bunları göz önüne alarak tartışırsak sanırım sağlıklı bir karara varabiliriz. Herkese sevgiler. Kolay gele... --maderibeyzamsj 11:23, 27 Ekim 2007 (UTC)
Sayın Mülazımoğlu 1. önerideki renk seçeneklerden hangisini daha uygun görmekte olduğunuzu belirtirseniz, fikrinizi öğrenmekten memnun oluruz. Saygılar, iyi çalışmalar neskafefincanındatürkkahvesi 19:18, 28 Ekim 2007 (UTC)
 • Bence farkli renklerde olmalari ayrim baglaminda iyi olabilir ama ugrastiracagi gercegini de kabul ediyorum. Kararsizim. BrechtProscenium 13:10, 27 Ekim 2007 (UTC)
 • Farklı renk kullanımını destekliyorum; farklı renk kullanımı kullanıcılar için okunabilirliği arttıracağı gibi anlaşılabilirliğe de yeni bir boyut katmaktadır. Bu sayfalarımızla ilgilenecek kitlenin çok büyük bir bölümünün lise seviyesinde (veya daha aşağı seviyelerde) öğrenciler olduklarını düşünürsek rengin çok daha önem kazandığı kanaatine varabiliriz. Üstelik taksonomi ile ilgilenen kullanıcı sayısı artıyor; yani kutuların renklerini takip etmek, yeni ilgili kullanıcılara rehberlik etmek çok da zor olmaz - bakarsınız yakında bir aktif biyoloji/taksonomi portalı bile görebiliriz! Ama eğer topluluk "tek renk olsun, kolay olsun" derse şahsen karşı çıkmam. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 21:48, 27 Ekim 2007 (UTC)
 • Noumenon'a katılıyorum. Hedef kitle gözönüne alındığında "renklilik" daha isabetli olur kanaatindeyim ama bu konuda ısrarlı da değilim.--Hasan Sami 05:27, 28 Ekim 2007 (UTC)
 • Tek renk olmasının daha mantıklı olacağı görüşünü taşıyorum. Nedenine gelirsek; her gün taksokutularda renkliliğin farkında olmayan kişilerde katkıda bulunuyor -ki buna ilk katkıda bulunmaya başladığım zaman bende dahildim, geri dönüp düzelttiğim taksokutular oldu-. Biyolojiyle ilgilenenlerinde azınlıkta olduğunu göz önüne alırsak her katkıyı inceleyebileceğimizi, kontrol altında tutabileceğimizi düşünmüyorum. Columbia blue - #75B2DD rengi bana uygun geldi. İyi çalışmalar. neskafefincanındatürkkahvesi 19:08, 28 Ekim 2007 (UTC)
 • farklı renk uygulaması hem öğretici ve ilgi uyandırıcı, hem de estetik katkısı var. ne kadar zorluk çıkartacağına konuyla ilgilenenler daha iyi karar verir. ama ille de tek renk olacaksa canlı bir yeşili tercih ederim. --kibelemesaj 08:20, 29 Ekim 2007 (UTC)
 • Arkadaşımızın önermiş olduğu renkler bence çok uygun zaten bende gelince böyle bir çalışmayı başlatmayı düşünüyordum. Her hayvan grubunun farklı renklerle gösterilmesi hem estetik açıdan hem de aradaki ayrımı görebilme açısından uygun olur. Burada yapılması gereken şablonun otomatik olarak renklendirmeyi kendisinin yapmasını sağlamak bu sayede şablonu kullanan arkadaşların işini kolaylaştırmış oluruz. Bu arada The cati yeni yöneticimiz olarak kutluyorum. Herkese sevgiler saygılar. --Karduelismsj 13:24, 29 Ekim 2007 (UTC)

 • Arkadaşlar, bu taslağı hazırlarken çoklu renk değişimini düşünerek hazırlamıştım, ancak şu an tek renkli kullanımı tercih ettim. Bunun sebebi, taksokutuyu en çok kullananlardan biri olarak, işlerin gerçekten karışacağını düşünmem. Ben şimdiye kadar, gördüğüm bir taksokutunun rengine göre o canlının şubesini ne farkedebildim, ne de bana çalışma sırasında kolaylık yarattı bu; canlının ne olduğunu kutunun tepesinde yazan "adına" bakarak öğrendim. Ancak, Karduelis'in yukarıda bahsettiği gibi, renklilik kavramını şablon otomasyonuna bağlayabileceksek bu iş olur derim. Fakat, bunun nasıl yapılabileceğini anlayamadım, çünkü "taksokutu" olarak başladığımız bütün kutular aynı renkte olmayacak mıdır? Omurgasızlar, omurgalılar vs. gibi şubeleri bu şekilde halletsek bile, (ki şubeler zaten bir kere yazılıyor, önemli olan daha alt birimler) bunu türlere ya da cinslere nasıl uygulayabileceğiz? Her bir familya için şablon mu yapmak gerekecek? Ben üzerine gerçekten düşündüm, bulamadım; ancak akıl akıldan üstündür; bunu çözebilecek bir arkadaşımız varsa, lütfen şimdi bunu belirtsin ya da sonsuza kadar... :) Herkese kolay gelsin. Cat 10:42, 30 Ekim 2007 (UTC)

Öncelikle çok renkli olması taraftarıyım. Yukarda belirtilen sebeplerle hemen hemen aynı.. Ama Cat'in dediği gibi taksokutu hazırlayan kişiler zorluklarla karşılaşıyor olabilir. Taksokutu olarak değilde şablon:taksokutumemeli, şablon:taksokutukus, şablon:taksokutusürüngen diye renkleri daha önceden sabitlenmiş kurucukların oluşturulması işleri kolaylaştırır diye düşünüyorum. Daha ileri gidersek cinsler, şubelerde, alem şablonun tonlarıyla sabitlenebilir. İyi çalışmalar.--Boyalikus 23:28, 30 Ekim 2007 (UTC)


 • Arkadaşlar, Boyalikus'un önerdiği doğrultuda birşeyler yapmaya çalıştım, Şablon:Taksomemeli diye bir şablon oluşturdum, ancak işlevsel görünse de, "rengini değiştirmek için bütün taksokutuları elden geçirmek, hatta yeni olarak Şablon:Taksomemeli gibi şubelere göre hazırlanan kutuları eskilerinin yerlerine koymak" gibi bir sorun karşımıza çıkıyor bu seferde. Bunun gibi bir işlemi yine bir taksokutu düzenlemesi sonrasında yapmıştık ve ne kadar uğraştırıcı olduğunu sanırım hatırlayanlar vardır. Bütün türleri, cinsleri familyaları... sırayla düzenlemek gerekiyor ki, artık Vikipedi'de çok daha fazla taksokutulu madde var, birkaç yıl öncesine göre. Yine de yapılacak başka birşey vardır belki diyerek, fikirlerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar. Cat 11:14, 31 Ekim 2007 (UTC)
Şablon, uygun, güzel, hoş.. Ama düzenleme konusunda Cat'e katılmadan edemiyorum. Yine de yaparız, el birliğiyle üstesinden kalkarız denirse, ben canı gönülden uğraşır, elimden geleni yaparım. Sonuçta bir şekilde taksokutuları düzenlemek gerekiyor.--neskafefincanındatürkkahvesi 13:18, 31 Ekim 2007 (UTC)
Renkli olması tercih edilen durumdur... bununla birlikte daha önce dediğim gibi eğer bu iş katılımcıların madde yazma zevkine olumsuz etki yapacaksa yani bir tür angaryaya dönüşecek, her yeni tür maddesi yazımında tekrar tekrar aramalara yol açacaksa; gerek yok. Belki de sağlam ve oldukça aktif bir Biyoloji Portalı/Taksonomi Portalı oluşana kadar beklemeliyiz? - Noumenon mesaj 13:27, 31 Ekim 2007 (UTC)
Bu portalın açılması uzun bir zaman gerektiriyor sanki sayın Noumenon, VP:ZOye olan ilgisizlik, aynı ilgisizlikten dolayı silinen biyoloji portalı. Biyoloji maddelerine olan katılım artmadan böyle bir portal için girişim gereksiz görünüyor gözüme. Bekledikçe daha da ağırlaşacak düzenleme işi. Ne kadar çabuk başlansa o kadar daha iyi olmaz mı?--neskafefincanındatürkkahvesi 13:47, 31 Ekim 2007 (UTC)


?
Jaguar
Jaguar sitting.jpg
Milwaukee County Zooloji Parkı’nda bir jaguar
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia - Hayvanlar
Şube: Chordata - Kordalılar
Sınıf: Mammalia - Memeliler
Takım: Carnivora - Etçiller
Familya: Felidae - Kedigiller
Alt familya: Pantherinae - Büyük kediler
Cins: Panthera - Panter
Tür: Panthera onca
Linnaeus (1758)
Korunma durumu
IUCN Kırmızı Listesi 3.1 (2001) sürümü :
Yakın tehdit altında
Dağılım haritası
Jaguar dagilimi.PNG
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Jaguar
Milwaukee County Zooloji Parkı’nda bir jaguar
Milwaukee County Zooloji Parkı’nda bir jaguar
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia(Hayvanlar)
Şube: Chordata
(Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Carnivora (Etçiller)
Familya: Felidae (Kedigiller)
Alt familya: Pantherinae (Büyük kediler)
Cins: Panthera (Panter)
Tür: P. onca
Binominal adı
Panthera onca
L.
Jaguar dagilimi.PNG

İsim[kaynağı değiştir]

Bu sayfa Vikipedi:Taksokutu başlığından daha çok Yardım:Taksokutu başlığını hak etmiyor mu? Sonuçta bu bir politika değil. Yardım sayfası. İngilizce Vikipedi'de bir şablonun bilgilendirme sayfası (*doc-bilgi) olarak geçiyor. Alexandre M. 19:49, 28 Temmuz 2015 (UTC)