Vikipedi:Yükle/tr-nonfree-album-cover

Bu sayfa yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Serbest telifli olmayan bir dosyayı adil kullanım gerekçesi dahilinde yükleme işlemi
(Bir albüm ya da single kapağı)

Telif hakları saklı bir albüm kapağı resmini yüklemek için, kullanmak istediğiniz Vikipedi maddesindeki kullanımı adil kullanım kıstaslarına uyuyorsa, aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Başka türden bir resmi yüklemek istiyorsanız lütfen dosya yükle sayfasına geri dönünüz..

Yüklemenizi yapmadan önce lütfen aşağıdaki önemli bilgi mesajını okuyunuz.
Commons-emblem-issue.svg Wikimedia Vakfının Vikipedi projesini de kapsayacak şekilde tüm projelerinin amacı, telif hakkı serbest olan materyalleri içermektir. Telif hakkı serbest olmayan içerik Vikipedi'ye ancak adil kullanım şartlarını karşıladığı müddetçe sınırlı şartlar altında eklenebilir.

Eğer bir telif hakkı saklı resmin serbest lisanslı bir versiyonu bulunabilecek durumdaysa, böyle bir dosyayı kesinlikle yüklememelisiniz. Lütfen telif hakkı serbest bir resim bulmak için ısrarcı olunuz. Hatta yükleyeceğiniz resmin telif hakkı sahibini resmin vikipedideki kullanımını serbest bırakmaya ikna etmeye çalışınız. O da olmuyorsa, benzer bir resmi (ancak kopyalamadan) kendiniz yaratmaya çalışınız ve kullanımını serbest bırakınız.

Neden buradayım?

Kapaklar, çizimler, posterler, filmler, pul ve para tasarımları, internet sitelerinin ekran görüntüleri, oyun görüntüleri, müzik videoları, ve daha da ötesi, tanıtım resimleri ve reklamlar teliflidirler ve kopyalanması, dağıtılmaları, ya da değiştirilerek işlenmeleri gibi hakların tamamı telif hakkı sahiplerine aittir. Vikipedi telif haklarına saygı duymaktadır - asla bir başkasının telif hakkına zarar verecek resimleri yüklemeyiniz.

Sınırlı şartlar nelerdir?

Genel anlamda, adil kullanım ile kullanılacak resimler Adil Kullanım Politikası şartlarına uyum sağlayacak biçimde ve eğer maddenin kendisi konuyu betimlemeye yetmiyorsa kullanılır. Resmin serbest lisanslı bir alternatifi ile değiştirilemiyor olması şartı zorunludur.

Diğer bir değişle, bir filmin ekran yakalama görüntüsü filmi anlatırken kabul edilebilir, ancak görüntüdeki sanatçıyı betimlemek için kabul ediemez. (Yaşayan bir sanatçının serbest telifli bir resminin çekilmesi her zaman olasıdır.)

Ayrıca unutmayınız ki Vikipedi'nin Adil Kullanım Politikası'nın 3 nolu maddesine göre bir konuyu betimlemek için bir tane resim yeterli ise kesinlikle ikincisi ve/veya üçüncüsü yüklenmemeldir. Bu yüzden, bir albüm kapağının ikinci bir resmini yüklemek (alternatifleri ve yeni basımlarını da kapsayacak şekilde) genellikle kabul edilmeyen bir durumdur.

Eğer hala şüpheleriniz varsa sorularınızı bir hizmetliye ya da tecrübeli bir kullanıcıya sorabilirsiniz!

Vikipedi:Telif hakları, Vikipedi:Adil kullanım, Vikipedi:Dosya telif etiketleri, Vikipedi:Resim kullanım politikası, Yardım:Resim yükleme sayfalarını okuyunuz.

Adım 1. Uygun bir dosya adı seçin.
Searchtool.svg
  • Destination filename (Vikipedi'deki dosya adı)' kısmına dosyanın adını açıklayıcı ve net biçimde anlaşılacak şekilde giriniz. Asla sabit dosya adlarını kullanmayınız!
    İyi: XYZ Albüm kapağı.jpeg
    Kötü: IMG0592.JPG
Adım 2. Lisans seçme kısmında uygun bir lisansı belirleyin.

Yüklediğiniz resme uygun bir lisansı lisans seçme kutusundan seçiniz.

Adım 3. Description (açıklama) ve "adil kullanım" gerekçesi.
  • Madde adı= Dosyayı kullanmak istediğiniz maddenin adını Summary (Dosya hakkında açıklama) kısmına giriniz.
  • Kaynak= Dosyayı aldığınız kaynak bilgisini giriniz. Eğer bir internet sitesi ise mutlaka ilgili sayfanın URL bağlantısı kurulmalıdır. (Kaynak tıklandığında bizi dosyanın alındığı sayfaya götürmelidir.)

Eğer doğru bir madde adı ve lisans tanımlamazsanız yüklediğiniz resim silinecektir.

Not: Bu form hakkında yorumda ya da öneride bulunmak için tartışma sayfasını kullanabilirsiniz.