İçeriğe atla

Vikipedi:Seçkin madde adayları/Küçük orman ötleğeni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bu, bir seçkin madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.
Bu maddenin "seçkin madde" statüsüne alınması konusunda, Vikipedi topluluğunca fikir birliğine varılamamıştır. --LostMyMind (mesaj) 16.51, 7 Temmuz 2024 (UTC)[yanıtla]
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Son yaptığım düzenleme ve geliştirmeyle beraber maddenin halihazırda seçkin durumda olan İngilizce sayfasını içerik ve düzen konusunda yakaladığını düşünüyorum Bu yüzden maddeyi seçkin madde olması için aday gösteriyorum. Tereqeme (mesaj) 14.29, 9 Nisan 2024 (UTC)[yanıtla]

Destek Destek @Tereqeme, yaptığınız değişiklikler için ellerinize sağlık. Maddede kırmızılar giderilirse ve kaynaklarda düzenlenebilirse tam olacak. Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 21.29, 9 Nisan 2024 (UTC)[yanıtla]
Destek Destek. Kaynakları düzelttim ben. Güzel madde. --kızıl mesaj 21.39, 9 Nisan 2024 (UTC)[yanıtla]
Yardım için teşekkürler ben de kırmızılıkları giderdim. Tereqeme (mesaj) 22.16, 13 Nisan 2024 (UTC)[yanıtla]
 • Emeklerin için teşekkürler K:Tereqeme. İngilizce Vikipedi'ye göre çevrilmeyen kısımlar var, paragraflar daha kısa, bazı cümleler buraya aktarılmamış. Bunun gerekçesi nedir? Nanahuatl? 06.32, 25 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
  Sayfa halihazırda kaliteli madde. Yani ben üzerinde çalışmadan önce de epey bir uğraşılmıştı. Ben de o kısımları değiştirmeden üzerine eklemeleri yaptım. Eğer bir bilgi kaybı yoksa bilgiler başka kısımlarda olabilirler. SMA kriterlerini karşıladığı sürece sayfanın ingilizce haliyle biçim olarak da aynı olması mı gerekir? Eğer bir bilgi yanlışı veya eksiği varsa spesifik olarak belirtirseniz sevinirim. Tereqeme (mesaj) 16.57, 25 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
  Yok, elbette aynısı olmaması gibi bir zorunluluk yok. Sadece madde direkt seçkin olan İngilizcesinden çeviri olduğu için, aradaki farkların nedenini merak ettim. Leylek ya da Malurus elegans maddelerindekilere benzer bir başlıklandırma ve madde yapısı olursa fena olmaz, uyumlu olurlar. Keşke K:Mskyrider etkin olsaydı da baksaydı. Ben okuyacağım maddeyi, teşekkürler tekrar. Nanahuatl? 20.19, 25 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
  Mesela "popülasyonu ve dağılımı" başlığının ikinci paragrafı, "nüfus" (aslında terminolojik olarak "popülasyon" kullanılmalı) başlığı ile aynı. Nanahuatl? 20.42, 25 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
  "popülasyon ve dağılımı" kısmı ben sayfayla ilgilenmeye başlamadan önce de varmış. Muhtemelen çevirirken gözümden kaçmış. Yakında tekrardan düzenleme yaparım. Ayrıca sayfayı yapı bakımından da sayfalara benzetmeye çalışırım. Yardım için teşekkürler. Tereqeme (mesaj) 23.06, 25 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
  Sayfada tavsiye ettiğiniz gibi diğer sayfalardan örnek alarak bazı değişiklikler yaptım. Sayfanın yapısıyla ilgili başka tavsiye ve öneriniz var mı acaba? Tereqeme (mesaj) 13.05, 18 Haziran 2024 (UTC)[yanıtla]
Destek Destekliyorum. Leo? 00.33, 24 Haziran 2024 (UTC)[yanıtla]
 • Yorum Yorum Öncelikle düzenleyenlerin ve aday gösterenin emeğine sağlık. Sonrasında kaynak olmadığı sürece adlandırma Setophaga angelae başlığına taşınmalı. Organizmalarda genel olarak; madde dizini için buradaki dizinden yararlanılabilir. Cümle başında ve sınıflandırma kutusunda sınıflandırma adlandırması kullanılmalı. Giriş cümlesinde; sınıflandırma adı, varsa yaygın adı, bağlı olduğu ebeveyn, varsa tanımlayan adı ve yılı, varsa endemik/özgü olduğu bölge, ne olduğunu belirten sınıf (cins, tür vb) şeklinde yazılması genel bilgi özeti olarak tek cümlede sağlıklı, sade ve net olur. Sonrasındaki bilgiler de başlıklandırmaya göre özetlerinin alıntılanması ile takip açısından kolaylık sağlar. Dil zamanlarını kullanırken de -miştir yerine -mişti veya -di'li geçmiş zaman kullanılabilir. Böylece güncelliğini yitirmiş cümleler ile güncel olanlar arasındaki fark belli olur. Örnek; "18 Mayıs 1971'de, o zamanlar tek yaşam alanı olduğu düşünülen Karayip Ulusal Ormanı'nda bir örnek yakalanmıştır." yakalanmıştı veya yakalandı gibi. Kaynaksız cümleler de kaynaklandırılmalı.
Giriş:
 • "nadir türde bir kuştur." → "nadir görülen bir kuş türüdür".
 • "En son tanımlanan"; 2009 yılına göre en son tanımlanan, yani eskimesi olası. İlkler yazılabilir ancak herşey gelişip değiştiğinden maddelerde "en son tanımlanan" gibi ifadeler gelip geçici, takibi zor ve kullanılması pek sağlıklı değil (ayrıca kaynak da bir trivia sorusuna dayanıyor).
 • "küçük böcekleri toplayarak beslenir." → "küçük böceklerden beslenir/böcekleri yiyerek beslenir". "2005 itibarıyla hâlâ korunmaya muhtaçtır" → "2000 yılından itibaren Hassas türler, 2017'den sonra Tehlike altındaki türler altında listelendi".
 • "bölgeye sonradan getirilen Keme|sıçanlar ve kuyruksürengiller" → "bölgeye tanıtılan Rattus rattus ve Herpestes javanicus auropunctatus"; bu kısım gerçekten önemli bu mesajda bahsettiğim durum, yaygın adlandırma (ve genelleme) ile yönlendirme yapıldığında (herhangi bir Vikide) ve üstüne çeviri eklendiğinde (ve çeviride de yaygın adlandırma ve genelleme kullanıldığında) bilginin nasıl değiştiğine ve tahrif olduğuna/kaybolduğuna örnek.
Taksonomi:
 • "Parulidae familyasının Dendroica cinsinin 29 türünden biri olan orman ötleğenigiller türüne aittir." → "Parulidae familyasında sınıflandırılan Setophaga cinsine bağlı bir kuş türüdür". Eskimiş bilgi. Takson kutudan görüleceği üzere Dendroica'ya bağlı değil, olsaydı da türe ait olması demek kuşu alttür sınıfına sokması demek olurdu ki alttür değil kendisi türdür.
 • "Porto Riko'nun endemik kuş türleri olan Porto Riko papağanı ve Porto Riko todusu üzerinde" → "Porto Riko'nun endemik kuş türleri olan Amazona vittata ve Todus mexicanus üzerinde". Biraz önce bahsettiğim yaygın adlandırma durumu, maddelerin sınıflandırma adlarına yönlendirme yapmak her zaman için daha sağlıklıdır, zira kaynaksız veya çeviri usulü olan adlandırmalar düzenlenmeye devam edecek ve bağlarla uğraşmak işi zorlaştıracak. Her zaman değindiğim gibi, görünen ad olarak eklenebilir isteniyorsa ancak içbağ olarak sınıflandırma adının tercih edilmesi gerçekten önemli.
 • "Jamaika'ya özgü Ok başlı ötleğene ve Dominika ile Guadeloupe adalarına özgü kurşuni ötleğen ile " → "Jamaika'ya özgü Setophaga pharetra ve Dominika ile Guadeloupe adalarına özgü Setophaga plumbea ile"
 • "Orman ötleğengiller (peruliade) familyasının sınıflandırmasını" → "Parulidae familyasının sınıflandırmasını". Yaygın adlandırmalar sınıflandırmada yoktur, ayrıca sınıflandırma adları büyük harfle başlar ve ad hatalı yazılmış.
 • "Tür adı olan "angelae" ise türün kaşiflerinden Angela Kepler için bir övgü niteliği taşır." → "ithafen, onore etmek için verildi"
Fiziksel özellikleri:
 • "Antil ötleğenlerinin ... yalnızca Setophaga spp. ... daha kısa kanatlara sahiptir." → "Setophaga türlerinin karakteristik özellikleri ... yalnızca Setophaga adelaidae daha kısa kanatlara sahiptir".
 • "Mayıs'ın başlarına kadar görülen siyah ve beyaz ötleğen (Mniotilta varia) ile" → "Mayıs'ın başlarına kadar görülen Mniotilta varia ile"
 • "tamamlanmayan beyaz bir göz halkası" → "gözünün etrafında; üstündeki ile altındakinin uçları birleşmeyen halka"
 • "İkinci tür genellikle" ?
 • "Porto Riko'nun en yaygın kuşu olan Sarı şeker kuşuna benzer." → "Porto Riko'nun en yaygın kuşu olan Coereba flaveola benzer."
Dağılımı ve yaşam alanı:
 • "Toro Negro ve Carite küçük ağaçlarının bulunduğu bölgeler hakkında ise az bilgi bulunmaktadır." 2006'dan bu yana bilgi oluşmuştur artık az çok (bkz: Toro Negro)
Davranış:
Tehditler ve koruma çalışmaları:
 • "Tespit edilen yerli yırtıcı hayvanlar, Margarops fuscatus, keskin incik kemikli atmaca (Accipiter striatus) ve bölgede soyu tükenmiş olan beyaz boyunlu kargadır (Corvus leucognaphalus)." → "Tespit edilen yerli yırtıcı hayvanlar; Margarops fuscatus, Accipiter striatus venator ve bölgede soyu tükenmiş olan Corvus leucognaphalus"
 • Bunun yanında doğrulanmamış iki endemik yılan türü ve çeşitli etoburlar da (fosil kayıtlarından) bulunmaktadır." doğrulanmamış kaynağa/kaynaksız bilgiye yer verilmemeli.
 • "Bölgeye sonradan getirilmiş olan, kediler, köpekler, sıçanlar ve küçük kuyruksürengiller yuvalara zarar verme ihtimali olan canlılardandır." → "Bölgeye sonradan getirilmiş olan, kediler, köpekler, Rattus rattus ve Herpestes javanicus auropunctatus yuvalara zarar verme ihtimali olan canlılardandır."
 • "birinden fazlası 20 yıldan beri, yarısından fazlası ise 10 yıldan daha uzun süredir aday listesinde" → 10, 20 gibi belirsiz zaman yerine yıllar konması; "Setophaga angelae 1982'den, Rana pretiosa 1991'den, Platanthera integrilabia 1975'ten beri." 2004'te yayınlanmış kaynak baz alınınca farkın 10-20'den de öte olduğu ortaya çıkıyor.
 • "durumunu 1988 yılında değerlendirmiş ve düşük risk/az endişe verici olarak sınıflandırmıştır. 1994'te, durumu düşük risk/Neredeyse tehlike altında olan koruma durumu, 2000'de hassasa çevrilmiş" → "1988 yılında durumu bilinmeyen ve Düşük risk/az endişe verici türler olarak, 1994'te, durumu bilinmeyen ve Düşük risk/Neredeyse tehlike altında olan türler olarak, 2000 yılından 2016'ya kadar Hassas türler altında değerlendirilmiş, 2017 yılında ise Tehlike altındaki türler sınıflandırmasında listelenmiştir."
 • Kategorilerden Dendroica çıkarılmalı.
Düzenlemesi ve güncellemesi buraya yazması kadar uğraştırıcı, kaliteli madde olması kısmına bile takıldığım maddelerden biriydi (KM/SM olaylarına pek takılmasam da, içerik düzenlenmesi bazında kastediyorum). Eski maddeleri, başka dildeki eski maddelerden düzenlemenin madde için yeterli olacağını düşünmesem de; genel bilgileri az çok barındırıyor. Bu ve benzeri şekilde güncelliği barındırmayan, fi tarihinde SM/KM seçilmiş, yakın zamanı yakalayamamış maddelere biraz emek harcanması gerektiğini düşünüyorum. Birebir SM iken seçildiği halinden çevrildiği için aynı değerlendirmede olması şartını oluşturmuyor. Sadece çevirmenin yeterli olmadığını, kaynaklarından biraz daha güncel bilgiler eklenerek sunulması veya eklenen bilginin zamanına göre ifadeler kullanılması, okuyucuya verilen bilginin tazeliğini veya dönemini yansıtabilmeli. Eleştirim sadece bu madde olarak değil elbette. Oluşturan, çeviren, aday gösteren ve değerlendiren Vikipedistlerin de genel olarak bazı maddelerde bu kısımlara dikkat etmesini yapıcı anlamda önerme mahiyetinde. Yani maddenin KM/SM olmasından öte, öncelikle kaynak ve doğru aktarım önemli. ᕓikiolog ♥෴ 14.16, 7 Temmuz 2024 (UTC)[yanıtla]
Bu, bir seçkin madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.