Vikipedi:Seçkin madde adayları/Dali (tanrıça)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Dali (tanrıça)[kaynağı değiştir]

Maddeyi İngilizce Vikipedide 2018 yılında kaliteli madde seçilmiş olan en:Dali (goddess) maddesinden çevirdim. Maddenin uzunluğunun seçkin madde olmak için yeterli olduğunu düşünüyorum. Kayda değer olan tüm kırmızı bağlantıları açtım. Cem 53 mesaj 14.51, 7 Ocak 2020 (UTC)

 • Destek Destek Sade ve akıcı bir Türkçeyle yazılmış. Bolca kaynağı, iç bağlantısı ve açıklayıcı resimleri var. Elinize sağlık. •gufosowa•✆• 17.08, 7 Ocak 2020 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık öncelikle. Bir kısmını okudum ve buna dair görüşlerimi paylaşıyorum:
Girişteki "Dæl" adının yer alması ne kadar doğru (metnin kalanında rastlamıyoruz bu kullanıma)? İnguçşada dǣlə, Çeçencede dēla, Batsçada dalě denildiği belirtilmiş. Bu diller Latin alfabesi kullanmadığından dolayı Türkçeye göre transkripsiyon yapılması gerekmez mi? --NanahuatlEfendim?
Dæl kullanımı girişte yer almayabilir. Cem 53 mesaj 07.58, 9 Ocak 2020 (UTC)
Girişteki "Güney Kafkas halkları" maddesi şu mu? Oranın anlam ayrımı mı (öyle gözükmüyor ama) yoksa bir madde mi olduğunu anlayamadım. "Kafkasya'nın güneyindeki halklar" daha doğru olabilir sanki (Güney Anadolu halkları ile kıyaslanınca ikinci kullanım doğru oluyor gibi). İngilizce Vikipedi'de de zaten "Gürcüler" demiş, burada "Güney Kafkasya halkları" denmesinin nedeni nedir? Bir sonraki cümlede de "özellikle Svan efsanelerinde görülmekle beraber" denilmiş ve Svanlar maddesine göre "Gürcülerin bir alt etniği olarak gösterilse de esasen onlara yakın fakat ayrı bir etnik gruptur" denilmekte. Madem bunlar Gürcü değil, neden Gürcü mitolojisi maddesine bağlantı verilmiş? Madem Svanlarda görülüyor, neden Güney Kafkas halkları denmiş? Madem Güney Kafkas halkları, neden Gürcü mitolojisi maddesine bağlantı verilmiş? Çelişkiler var daha ilk iki cümleden. --NanahuatlEfendim?
Evet Kartvelian people. İngilizce Vikipedi'de hatalı bir şekilde Svanlar Gürcülerin alt koluymuş gibi gösterilmiş. Günümüzde Gürcüleşmiş olsalar da tarihsel olarak ayrı bir topluluk. O yüzden İngilizce Vikipedi'de karakterin Gürcü mitolojisinde görüldüğü yazılmış. Güney Kafkas halkları dememin sebebi karakterin sadece Svanlarda görülmemesi. Özellikle Svan mitolojisinde görülüyor ama sadece Svan mitolojisinde değil. Gürcü mitolojisi sayfasında sadece Gürcü mitolojisinden bahsedilmiyor. Diğer Güney Kafkas halklarının mitolojisine de yer verilmiş. Bu yüzden bağlantı verdim ama çok da gerekli değil. Cem 53 mesaj 22.07, 8 Ocak 2020 (UTC)
Sanırım alt grubu olup olmadığı tartışmalı. Bizde "ayrı bir etnik gruptur" için birçok kaynak gösterilmişken, orada "alt grubudur" için birçok kaynak gösterilmiş. Kaynaklar farklı şeyleri diyorsa biz neden birisini seçiyoruz? Bu bağlamda, Gürcü mitolojisi maddesine bağlantı verilmemeli. Hem "alt grubu değil, bunlar Gürcü değil" deniyor -ki tartışmalı bir konu anladığım kadarıyla- hem de Gürcülerin mitolojisini konu alan maddeye bağlantı veriliyor :D Çelişkili. Gürcüce Vikipedi'deki şu madde, Svan mitolojisi maddesi değil mi? Kazandırılabilir Vikipedimize ve oraya bağlantı verilebilir diyeceğim ama yine "Güney Kafkas halkları" olduğundan oraya verilmesi uygunsuz kaçacak. En iyisi "Gürcü, Svan vs. mitolojisinde görülen" desek daha sağlıklı olur, bence.--NanahuatlEfendim? 05.00, 11 Ocak 2020 (UTC)
Gürcü mitolojisine olan iç bağlantıyı kaldırdım. Svanların ayrı bir topluluk olup olmadığı çok da tartışmalı bir konu değil aslında. Svanların yaşadığı bölge 4000 yıldan uzun süredir Gürcülerden farklıydı. Konuştukları dil de öyle. Genetik olarak çok farklılar zaten. Kendilerini Gürcü kabul ediyorlar diye Svanları Gürcülerin alt grubu olarak göstermeyi sağlıklı bulmuyorum. Oradaki tartışmaları okudum. Şu anda İngilizce Vikipedide Lazların Gürcülerin alt kolu olarak gösterilmemesini tek sebebi Lazların kendini Gürcü olarak kabul etmemesi. Kaldı ki Svanlar Lazlardan 200-300 sene önce farklı bir bölgeye yerleşmiş. "Gürcü" terimi de zaten bu halkların farklı bölgelere yerleşmesiyle oluşmuş. Tüm bu gruplar aynı bölgede yaşayıp aynı dili konuşuyorken (MÖ 5000) ortada Gürcü diyebileceğimiz bir topluluk yoktu. Gürcülerin alt grubu olarak Hevsuriler örnek verilebilir mesela. Cem 53 mesaj 07.21, 11 Ocak 2020 (UTC)
Cem Rize, senin ya da benim ne düşündüğümüz önemli değil, önemli olan güvenilir kaynaklarda yazanlar. Tarafsız bakış açısı gereğince güvenilir kaynaklar her ikisini de diyorsa, bir taraf seçemeyiz. Sana mantıklı gelebilir bir görüş, ancak bu, bu görüşü seçmemizi gerektirmez. Dolayısıyla maddelerde herhangi bir görüşü tutmadan, var olan kaynakların dediklerini yansıtmamız gerekmektedir.--NanahuatlEfendim? 07.35, 11 Ocak 2020 (UTC)
Giriş kısmındaki görselin AK kapsamında kullanılmasının mümkün olup olmadığından emin değilim (kullandığımız için oluşturan kişi Vikipedi'yi dava eder mi, sanmam). Bu görselin ilk olarak böyle bir dergide tasvir edildiğinden de emin değilim, onlar da bir yerden almış olabilir. Yanlış bilgi vermeme adına dergiye ulaşmak mümkün müdür? Kaynak da gösterilebilir böylece.--NanahuatlEfendim?
Dosyayı yüklemeden önce benim de kaygılarım vardı. Öğrendiğim kadarıyla dergi resmi bir yerden almamış. Bir yerden alınacak derecede kusursuz bir resim değil zaten (resim renkli değil, o açıdan). Vakfa dava açılmasına pek ihtimal vermiyorum. Milyonda birlik ihtimal gerçekleşirse yeni bir tasvir çizilebilir. Özellikleri maddede geçiyor zaten. Cem 53 mesaj 07.21, 11 Ocak 2020 (UTC)
İkinci paragrafta yazanlar sanki gerçekmiş gibi bir dil kullanılmış. Girişte falan "efsanelere göre, anlatılanlara göre" vb ifade olsa iyi olur.
"Alkarısı" kavramı ile al kavramı aynı mı? İki madde birbirine bağlanmış ama madde içerikleri farklı şeyleri anlatıyor gibi.--NanahuatlEfendim?
Evet aynı ama Türkçedeki sayfa fazla yerel yazılmış. Kültürden kültüre farklılık gösteren bir karakter. Cem 53 mesaj 22.07, 8 Ocak 2020 (UTC)
Girişte çok fazla paragraf var, şuraya göre üç, bilemedin dört paragraftan uzun olmamalı (şu an 6 paragraf var ve bunlardan teki bir cümle).--NanahuatlEfendim? 21.30, 8 Ocak 2020 (UTC)
Paragraflardan birini kazayla ayırmışım. 3 ve 4. paragraflar da aynı konudan bahsettiği için birleştirdim. Şu anda 4 giriş paragrafı var. Cem 53 mesaj 07.21, 11 Ocak 2020 (UTC)
 • @Cem Rize, hangi kısma ne yanıt verdin, hangileri benim yazdıklarım falan anlaşılmıyor, çok karışık olmuş. Paragraf paragraf cevap vereceksen, benim yazdıklarımın ve senin yazlarının sonuna imza ekler misin? Benim imzamı kopyalayabilirsin.--NanahuatlEfendim? 04.18, 9 Ocak 2020 (UTC)
 • Destek Destek Cem Rize'nin beğendiğim 2020 maddelerinden. Ayrıca önemli bir ayrıntı mi bilmiyorum, 2020 yılının da ilk maddesiydi Türk Vikipedi'de. Sonuna kadar okudum ve destekliyorum. Umarım seçilir.--Nystaléos benim? 03.23, 11 Ocak 2020 (UTC)
 • Destek Destek Kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Pioneer mesaj 16.25, 29 Ocak 2020 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Giriş kısmında birkaç hatalı çeviriye denk geldim ve bu da metnin geri kalanı için kafamda soru işaretleri oluşmasına yol açtı. Bunları, adaylık süresince elimden geldiğince gidermeye çalışacağım, umarım denk gelen kullanıcılar da giderir. Destek olan arkadaşlardan @Gufosowa, @Nystaléos ve @Görkem7, bu hatalar gözünüzden mi kaçtı acaba? Giriş kısmından birkaç örnek vereyim hemen:
"Bıraktığı bazı işaretlerle sürüden ayırt edilebilir" denilmiş, "genelde sürüsünden ayırt edilecek bazı işaretler taşır" olması lazım.
"dağdaki yüksek mağaralarda" denilmiş. "Yüksek mağara ne?" diye sorsak yanıt alamayız dahi. "A cavern high in the mountains" özgün metin, oradaki "dağlar" nasıl tekilleşmiş, "cavern" nasıl çoğul olmuş anlamadım. "Dağların yüksek kısımlarındaki bir oyukta" olarak değiştirdim.
"İnsan sevgililerini kıskançlıktan öldürür" anlaşılması güç bir çeviri, doğru denemez tam olarak. "İnsan sevgililer edinip onları kıskançlıktan öldüren" diye düzenledim.
"Hristiyanlığın yükselişe geçmesiyle" denilmiş, "yaygınlaşma" (ya da yayılma da olabilir) gibi bir kelime dururken bu zorlamaya gerek var mı?
Umarım maddeyi değerlendirecek olanlar, özgün metinle ve kaynaklarla da karşılaştırır, zira giriş kısmında dahi birçok düzeltme yaptım.--NanahuatlEfendim? 04.21, 12 Şubat 2020 (UTC)
 • @Cem Rize, okuya okuya ilerliyorum, yanlış bir şey yaparsam de lütfen. Değişiklik özetini de bazı notlar için kullanıyorum, anlaşılmayan ya da ilerisi için yardımcı olabilecek notlar. Okumam bitince destek vereceğim, şimdiden belli :) Dikkatimi çeken bir husus, genelde sarışın, beyaz tenli ve çıplak olarak tasvir edilen Dali'nin bu şekilde bir çiziminin olmaması. Aslında genel olarak görsel yönden çok iyi bulmadım (senin kabahatin değil elbette). Senden ricam, bu arada bazı görseller bulabilir misin? Uygun lisansa sahip olanına denk gelirsek Commons'a yükleriz. Belki Commons'ta dahi vardır kıyıda köşede :D Bununla birlikte, "Gürcistan'daki dağlarda görülen Anadolu yaban keçisinin boynuzları" altyazılı görsel çok gereksiz geldi. "Bazı geleneklere göre avcılar, köylerine döndüklerinde, avladıkları hayvanın boynuzlarını Dali'ye bağışlarlardı" gibi çok da önemli olmayan bir kısım var bu konuyla alakalı, görsel olmasa bir şey kaybetmeyiz. O kısımda bir görsel olmasa da olur. Keza Goya'nın tablosu konuyla bayağı bir bağlantısız. Daha Kafkas figürleri, daha mitolojik görseller olabilir (o kısma henüz ulaşmadım). Bunların dışında, bazı kitaplar tek yerde kaynak gösterilmiş (Öztürk mesela). Kaynakça kısmında genel-özel ayrımı yapmak yerine direkt o kitabı oraya eklemek daha iyi olacaktır. Bir kitapta birden fazla sayfa farklı yerlerde gösterilmişse mevcut sistem uygulanıyor zira. Son olarak girişteki kırmızı, sırf girişte olduğu için (ana sayfada kırmızı bağlantı olmamalı) açılmalı, diğer kırmızının önemli olduğunu düşünmüyorum şahsen. "æ" gibi "š" gibi harflerin kullanımı ne kadar doğru bilemiyorum. Sonuçta bunların özgün isimleri Gürcüce, Svanca vs. ve bu durumda Türkçeye göre çeviri yapmak lazım.--NanahuatlEfendim? 04.13, 14 Şubat 2020 (UTC)
Sarışın, beyaz tenli tasvir bulamadım ben de. Bir tane var ama telif sorunlu. --Khutuckmsj 07.04, 14 Şubat 2020 (UTC)
Bunlardan biri olabilir. AK resmi kullanacaksak (ilk görsel öyle) daha iyisi bulunabilir bence (anlatımlara uygun olan).--NanahuatlEfendim? 07.12, 14 Şubat 2020 (UTC)
 • "İlişkili figürler" başlığında da Türkçeye göre transkribe edilmemiş (w kullanılmış mesela) kısımlar var.--NanahuatlEfendim? 06.28, 14 Şubat 2020 (UTC)
 • Sonunda okumamı tamamladım @Cem Rize, deyim yerindeyse hallaç pamuğu gibi attım maddeyi :) Defalarca dediğim gibi hatalı olduğunu düşündüğün kısımlar olursa değiştirebilirsin ya da burada belirtebilirsin uygun görmediğin/neden olduğunu anlayamadığın şeyleri. Toparlarsam:
 1. Kaynaklandırma çok iyi, burada gördüğüm tek sıkıntı, bazı Gürcü yazarların adlarının İngilizce formlarda kalması (Khidasheli gibi). Bunlar düzeltilebilirse iyi olur (Gürcüceden anlamadığım için düzeltemiyorum). Anna Chaudhri'nin ise Gürcü olup olmadığını bulamadım, Gürcü ise malum "Ç" kullanılmalı, değilse böyle bırakılabilir.
 2. Konu itibarıyla sıfatlar çok fazla, bunları tırnak içinde belirttiğimiz sürece sorun yok. "Dali 'çok güzeldi'" demek ile "Dali çok güzeldi" demek arasında fark var, ilkinde kaynaktaki ifadeleri buraya aktarmış oluyoruz, ikincisinde kendi görüşümüz, objektif bir ifadeymiş gibi gözüküyor.
 3. Değişiklikler sonrasında birkaç kırmızı bağlantı daha çıktı. Giriş kısmında olmasından mütevellit "Av ilâhları listesi" maddesinin açılması gerektiğini düşünüyorum. Onun dışındaki kırmızılar benim açımdan önemli değil, maddenin anlaşılmasına engel değiller.
 4. Görseller konusundan üstte bahsetmiştim, şu an en önemli husus bu gözüküyor.
 5. Yine bazı transkripsiyonlara dikkat çekmiştim üstte.
Bu konulara açıklık getirildiği zaman SM kriterlerini karşılayacağını düşünüyorum :)--NanahuatlEfendim? 06.53, 15 Şubat 2020 (UTC)