Vikipedi:Medya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bu sayfa nasıl Ogg Theora ve Vorbis dosyalarını yapılacağını açıklar. Eğer bu dosyaları oynatmakla ilgili sonurunuz varsa lütfen Wikipedia:Media help sayfasına bakınız.

Resim, ses ve video dosyaları Vikipedi'ye sol yön bulma barında bulunan "Dosya yükle" bağlantısı kullanılarak yüklenmelidirler. Sadece oturum açmış kullanıcılar Vikipedi'ye dosya yükleyebilirler. Bir dosya bir kez yüklendikten sonra diğer sayfalar bu dosyayı içerebilir veya dosyaya bağlantı verebilirler. Yüklenen dosyalara sistem tarafından resim olmasalar bile "Resim:" ön eki verilir ve her birinde bir resim tanımlama sayfası bulunur. Lütfen özgür lisanlı içeriği burası yerine Wikimedia Commons'a yüklemeyi tercih ediniz. Bu, içeriğin tüm Wikimedia projelerinde anında kullanılabilmesine olanak sağlayacaktır. Yüklenebilecek bir dosyanın maksimum boyutu 20 megabayttır. Sadece belli dosya tipleri yüklenebilir, bu türler jpg, jpeg, png, gif, svg ve ogg türleridir. Tüm diğer dosya türleri güvenlik nedenleriyle yüklenememektedir.

Özel karakterler ve matematik sembolleri[kaynağı değiştir]

Özel karakterler veya karmaşık matematiksel ifadeler için resim yüklemek gerekli değildir.

Wikipedia UTF-8 kodlama şeması kullanır. Bu sebeple herhangi bir Unicode karakter doğrudan girilebilir ve doğrudan girilmelidir. Detaylar ve yardım için m:Help:Special characters sayfasına bakınız.

Matematiksel formüller için TeX işaretleme kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi ve yönlendirme için m:Help:Formula sayfasına bakınız.

Metin dosyaları[kaynağı değiştir]

Lütfen Vikipedi'ye düz metin (.txt), Microsoft Word (.doc) veya diğer formatlarda düz metin dosyası yüklemeyiniz. Bunun yerine lütfen yeni bir sayfa açınız ve elinizdeki metni standart Viki biçemlemesine uygun biçimde giriniz. Lütfen Vikipedi'ye kendiniz yazmadığınız veya telif kurallarımıza uygun olduğuna emin olmadığınız sürece metin yapıştırmayın. Eğer metni Viki koduna uygun hale getirecek vaktiniz yoksa lütfen metin başına {{Düzenle}} etiketini koyun.

Nadir durumlarda bir html dosyası test veya gösterim amaçlı yüklenebilir, örneğin Image:Temp-stylesheet-demo.html

Bazı durumlarda bir PDF dosyası Vikipedi'ye yüklenebilir, örneğin Image:Davis recall petition.pdf; ayrıca bir WikiReader Image:WikiReader Free Software and Free Contents.pdf (preview versiyonu) bulunmaktadır, daha fazlası ise hazırlanmaktadır. Ancak çoğu PDF vikimetnine çevrilmelidir. Kaynak dokümanları Vikikaynak'a yüklenmelidir.

Spreadsheet'lerin Vikipedi'ye yüklenmesi üzerine tartışma için lütfen tartışma sayfasına bakınız.

Resimler Vikipedi sayfalarından doğrudan gösterilebilir.

Tercih edilen formatlar fotoğraflar için JPEG ve çizimler için ölçeklenebilir vektörel grafikler (SVG) dosyalarıdır, grafikler için PNG dosyaları da kullanılabilir. Vektörel grafikler bilgi kaybedilmeden istenildiği gibi ölçeklenebildikleri için tarama grafiklere (BMP ve benzeri) kıyasla daha çok tercih edilir.

Ayrıca bakınız:

Vikipedi, açık ve patentsiz olduğu için Ogg Theora video formatını kullanır.

Günümüzdeki çoğu video/ses formatları patentli oldukları ve telif hakkı ücreti gerektirdikleri için bedava çok amaçlı video çeviriciler bulunmamaktadır.

WikiCommons' Theora video conversion help page

Kullanışlı yazılımlar:

  • Video için, ffmpeg2theora [1], komut satırından çalışan bir kodlayıcıdır. Bu program ile birçok formattan video (.mov, .mpg, .mpeg, .avi) Ogg Theora formatına çevirilebilir. Program Windows, Macintosh, ve Linux/Unix işletim sistemleri altında çalışabilir. (ffmpeg2theora'nın nasıl kullanılacağına ilişkin bilgi için burayı tıklayınız (ingilizce)).)
  • Ayrıca libtheora içinde bulunan encoder_example uygulamasını MPlayer[2] gibi yuv4mpeg kodlamasına sahip videoları kullanabilen bir programla beraber kullanabilirsiniz.
  • LiVES ve Cinelerra, OggTheora videolarını düzenlemek için kullanılabilecek Linux programlarıdır.

Format değişikliği ile ilgili aşağıdaki kullanıcılardan yardım alabilirsiniz:

Ayrıca bakınız:

Vikipedi ses için Ogg Vorbis formatını kullanır. Ogg Vorbis formatı patent yükümlülüğü gewtirmez ve MP3 formatına göre daha kaliteli ses sunar. Konuşmayı kodlamak için düşük bit oranlarında bile rekabetçidir, HE-ACC formatından daha iyi ses sunar. Alınan bir kararla MP3 dosyalarının artık Vikipedi'de saklanmaması sağlanmıştır.

Vorbis formatını destekleyen yazılımlar birçok platformda bulunur. Winamp multimedya çalıcı Ogg Vorbis dosyalarının çalınması için kullanılabilir. Apple iTunes programı standart haliyle Vorbis'i desteklemese de, Xiph.org bir QuickTime bileşeni ile iTunes ve QuickTime'ın hem Mac OS hem de Windows versiyonlarında Ogg Vorbis dosyalarını oynatması sağlanabilir. Microsoft Windows altında DirectShow filtreleri ile Windows Media Player ve benzeri DirectShow destekli programların Vorbis dosyalarını oynatması sağlanabilir.

Ses için kullanışlı yazılımlar:

  • Ses düzenlemeleri için, Audacity Windows, Maacintosh ve Linux/Unix altında çalışan yüksek kaliteli bedava bir ses kayıt/düzenleme aracıdır.
  • Sweep is another free audio editor which can be used in Linux environments.
  • For encoding to Ogg Vorbis, it is recommended that you use the Hydrogenaudio-recommended encoder version for best results. oggenc (cross-platform) is the command-line encoder, while OggDropXPd (Win32-only) is an easy-to-use GUI for encoding to Ogg Vorbis.
  • dBpowerAMP Music Converter offers a convenient GUI for transcoding between most audio codecs, including Ogg Vorbis. The Vorbis encoder must be downloaded separately from the software, but it is freely available from the same website.
  • The easiest way to play ogg vorbis files on legacy Macintoshes (OS 9 and lower) is to use JustOgg.

The VorbisSoftwarePlayers node at the xiph.org wiki has an up-to-date list of Vorbis-supporting software for all operating systems. Users can test these players using the list of Vorbis audio streams available at [3].

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]