İçeriğe atla

Vikipedi:Madde sihirbazı/1. versiyon/Web sitesi kayda değerliği

Page yarı korumaya alındı
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Canlı sohbet ile yardım: irc • web

2. Konu
3. Kayda Değerlik
4. Kaynaklar
5. İçerik
6. Son
Kayda değerlik
Bir konu başlığı, konudan bağımsız olan güvenilir kaynaklarda önemli düzeyde ele alınmışsa, bağımsız bir madde için gereken ölçütleri sağladığı varsayılmaktadır.

- Vikipedi:Genel kayda değerlik yönergesi

Vikipedi'ye eklenmek için uygun olan çok az web içeriği vardır. "Web içeriği" olarak sayılabilecek örnekler arasında web karikatürleri, pod yayınları, bloglar, internet forumları, çevrimiçi dergiler ve diğer medya siteleri, web portalleri ve web barındırma hizmeti verenler sayılabilir. Yalnızca internette yer alan her türlü içerik, işbu yönerge kapsamında web içeriği olarak görülmektedir.

Vikipedi'de yer alabilmesi için, web içeriğinin aşağıdaki ölçütlerden en azından birini karşılaması zorunludur:

 1. İçeriğin kendisi, kaynağı siteden bağımsız olan, yayımlanmış birden fazla önemli eserin konusu olmuştur.
  • Bu ölçüt, aşağıdakiler için geçerli değildir:
   • İçerik veya sitenin basın bültenleri ya da reklamlarının medyada yeniden yer bulması.
   • Yalnızca internet adresine, içeriğin güncellendiği veya kullanıma sunulduğu zamana, içeriğin niteliğine ilişkin kısa bir özete ya da internet adreslerinin yayımlanmasına yer veren önemsiz değinmeler ve internet dizinleri ya da çevrimiçi mağazalardaki site veya içerik açıklamaları.
  • Bu ölçüt; gazete ve dergi makaleleri, kitaplar, televizyon belgeselleri ve tüketici hakları kuruluşlarının yayımladığı raporlar gibi her türlü biçimdeki yayımlanmış güvenilir eserleri kapsar.
 2. Web sitesi veya içeriği, ya bir yayından ya da bir kuruluştan iyi bilinen, saygın ve bağımsız bir ödül kazanmıştır.


Çıkar çatışması/reklam

Hakkında madde yazmak istediğiniz web sitesi ile yakın bir ilişki içerisindeyseniz, bir çıkar çatışmanız var demektir ve muhtemelen iyi ve tarafsız bir ansiklopedi maddesi yazmayı oldukça güç bulacak ve diğer kullanıcıların incelemesinde reklam olarak görünmeyecek bir madde yazmakta zorlanacaksınız. Vikipedi'yi reklam için kullanmak da çok uzun bir süredir resmî politikaya aykırı bir harekettir. Bu nedenle, madde gönderiniz bir reklam gibi görünüyor ya da yukarıda ifade edilen kayda değerlik yönergelerini sağlamıyorsa, muhtemelen çok hızlı bir biçimde silinecektir.


Önerdiğiniz madde kayda değerlik gerekliliklerini sağlıyor mu?