İçeriğe atla

Vikipedi:Kişiselleştirme

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kişiselleştirme, kullanıcıların Vikipedi'yi kendi tercih ettikleri stile göre düzenlemelerine izin verir. Daha çok sayfaların görünümü ile ilgili değişiklikler yapmaya olanak verirse de, bazı kullanıcıların maddeler üzerinde değişiklik yaparken faydalı bulabileceği daha pek çok işlevi vardır.

Kayıtlı bir kullanıcının menüsündeki tercihler bağlantısı, gerekli olan diğer pek çok opsiyonun da değiştirilmesine olanak sağlar. Bu konu Meta-Wiki'deki Help:Preferences sayfasında detaylı olarak açıklanmaktadır.

Kullanıcı adı ve imzalar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı adınız, katkıda bulunduğunuz tüm maddelerin geçmişinde görünür ve sizin kullanıcı sayfanıza ve tartışma sayfanıza bağlantı içerir. Vikipedi'ye ilk kaydolduğunuzda kullanıcı adınızı seçersiniz ve bu projede geçirdiğiniz zaman içerisinde bu aynı kalır. Ancak, kullanıcı adınızı değiştirmek için istekte bulunabilirsiniz.

"Kullanıcı profili"nde "Takma adınız" olarak geçen imzalar, kullanıcı profilindeki tercihler kullanılarak kişiselleştirilebilir. Tartışma sayfalarına yazdıklarınızı daima imzalamalısınız. Pek çok kullanıcı, imzalarının görünüşünü kişiselleştirmektedir.

Takma ad olarak herhangi bir viki-metni kullanabilirsiniz. "Otomatik bağlantı içermeyen ham imzalar" kontrol edilmediği takdirde yazılım, takma adınızın önüne "[[User:Name|" ve arkasına da "]]" koyar.

Mesaj sayfanıza bağlantı vermek[kaynağı değiştir]

Belki de en çok tercih edilen imza seçeneği, kullanıcının kendi mesaj sayfasına bağlantı içerendir. Bunu yapmak için imzanızı "[[User:Name|Name]] | [[User talk:Name|Talk]]" şekliden yazın. Profil sayfanızda "Ham imza" seçeneğini tıklamayı unutmayın zira aksi takdirde yazılım bu farkı anlayamaz. Sonuç şöyle görünecektir: İsim | Mesaj.

Aradaki ayıraç isteğe bağlı olmakla birlikte, takma adınızın diğer ilave bağlantılardan görsel anlamda ayırdedilir olması tavsiye edilir.

Daha karmaşık seçenekler[kaynağı değiştir]

"Ham imza" kutucuğunu işaretlemeniz halinde, iki kısa çizgi ile tarih damgası arasında, yazdığınız metnin imza olarak kullanılmasını istiyorsunuz demektir. Bu, çok yönlülük sağlar ve kod olarak daha az şifrelidir.

Ayrıca, font etiketleri, resimler ve şablonlar da ekleyebilirsiniz. Şekil ve şablonlardaki değişikliklerin öncekileri de kapsadığını unutmamak gerekir. Aslında karmaşık gibi görünse de, bu durum rahatsız edici imzaların düzeltilmesi bakımından faydalıdır. Öncekileri de kapsayan değişikliklerden kaçınmak için yeni resim veya şablon kullanın. Madde veya şablon sayfasında imza şablonu yaratmak yerine, kendi kullanıcı sayfanızın altında imza gibi bir alt-sayfa yaratın ve "{{User:Name/imza}}" kullanarak bağlantı yaratın. Ancak, böyle bir şablon kullanmak, mesaj sayfalarının bağlantılı kopya masraflarını arttırması açısından kesinlikle tavsiye edilmez.

Ayrıca bakınız: İmza nasıl ayarlanır.

Maddenin orijinali: m:Customization:Explaining skins

MediaWiki arayüzü, sayfanın görünüş stilidir. Muhtemelen sayfanın gövde kısmında değilse de sistemin oluşturduğu HTML kodunda farklılıklar vardır ve farklı stil katmanları (CSS) kullanılır.

Varsayılan arayüz MonoBook'tur. Kullanıcıların yarattığı değişik arayüzleri inceleyip bunlardan birini seçebilirsiniz.

Özel "tercihlerim" sayfası size ana sayfa için geliştirilmiş değişik arayüzleri "önizleme" fırsatı sunar. Tipik maddeler için çok ilginç olmayabilirse de aşağıdaki listede ana sayfaya ait "önizleme"ler bulacaksınız.

monobook (default) cologneblue myskin chick
standard (classic) nostalgia simple dummy

Diğer sayfalarda test etmek için URL'deki title=Wikipedia:Customisation'ı değiştirin. CSS'i desteklemeyen eski tarayıcılar için classic iyi bir seçenektir. Daha yeni tarayıcılarda, varsayılan monobook seçeneği, pek çok kişiselleştirme imkanı sunar.

Dummy hücresi, yakın zamanda silinmiş olan useskin=amethyst'i, action=render ile değiştirmiştir.

Aşağıdaki tabloda, değişik arayüzler için ham CSS bağlantıları verilmektedir. Common.css için ayrıca Help:Mediawiki_CSS'e bakınız. Tahmin edileceği üzere, Myskin.css boş olup istediğiniz gibi doldurabilirsiniz:

talk monobook talk cologneblue talk myskin talk chick
talk standard talk nostalgia talk simple talk common

 

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]