Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ana sayfa sayfasından yönlendirildi)

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Sarayönü mosque, north Nicosia, Northern Cyprus.jpg
Sarayönü Camii, Lefkoşa'nın kuzey kesiminde yer alan bir camidir. Mevcut cami 1902 yılında tamamlanmış olup, daha önce aynı yerde bulunan bina kiliseden camiye çevrilmişti. Tarihsel olarak Lefkoşa'nın idari merkezi niteliğindeki Sarayönü Meydanı'nda yer almış olan caminin meydanla bağlantısı 1960'larda kesildi. Caminin bulunduğu yerde, Lüzinyan hâkimiyeti döneminde bir Katolik kilisesi inşa edildi. Bazı kaynaklar bu kilisenin Karmelit tarikatına ait olmuş olabileceği üzerinde dursa da, daha yeni çalışmalarda konumu dolayısıyla bunun olası olmadığı ve kilisenin Benedikten Tarikatı'na ait Notre-Dame de Sur Manastırı olduğu görüşü ifade edilmektedir. Gotik mimari özelliklerini taşıyan bu kilise, 1570 yılında Lefkoşa'nın Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilmesi sonrası camiye çevrildi. Bu dönemde Orduönü Mescidi, İbrahim Paşa Camii ve Ali Paşa Camii isimleriyle de anıldı. (Devamı...)
Hande Yener Harbiye Konseri 12.jpg
Hande'yle Yaz Bitmez, Türk şarkıcı Hande Yener'in ilk remiks albümüdür. 13 Eylül 2010'da Poll Production etiketiyle satışa sunulmuş olup, şarkıcının bu şirketten çıkan ikinci albümüdür. Pop ve elektronik ritimleri içerir. Yener'in önceki albümü Hande'ye Neler Oluyor?'daki (2010) şarkılarının yakaladığı başarının kutlaması olarak hazırlanmıştır. Prodüktörlüğünü Polat Yağcı üstlenmiştir. Hande'yle Yaz Bitmez, şarkıcının Nisan 2010'da yayımladığı sekizinci stüdyo albümü Hande'ye Neler Oluyor?'da yer alan bazı şarkıların remikslerini ve Sinan Akçıl tarafından yazılıp bestelenen "Uzaylı" şarkısını barındırır. Toplam 11 şarkıdan oluşur; "Uzaylı" şarkısının normal sürümünün dışında E.C dance remiksi ile club remiksini, "Yasak Aşk" şarkısının club remiksini, "Bodrum" şarkısının S.A remiksi ile club remiksini, "Sopa" şarkısının club remiksini, chill out miksi ile akustik sürümünü, "Çöp" şarkısının club remiksini ve "Bi Gideni mi Var?" şarkısının remiksini içerir. (Devamı...)
REF orange.svg

Herkesi "Kaynaksız anlatımlar içeren maddeler kategorisindeki maddelerin bakımı" konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!

5 EkimDünya Öğretmenler Günü

Louis-Michel van Loo 001.jpg

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Hindi akbabası
Hindi akbabası (Cathartes aura), Yeni Dünya akbabaları familyasının Amerika'daki en yaygın türüdür ve Amerika'nın en büyük kuşlarındandır. 1,4 - 2,7 kg arası ağırlığa sahip olan kuş, 72 cm boy ve 200 cm kanat gerginliğine ulaşabilir. (Santa Teresa County Park, San Jose, Kaliforniya, ABD, 2009).

Üreten: Don DeBold (yükleyen: Snowmanradio)