Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ana sayfa sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Türkçe madde sayısı: 291.088

23 Nisan 2017, Pazar

Haftanın seçkin maddesi
Latrans-Turkey location Balıkesir.svg
Balıkesir, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on yedinci şehri. 2016 itibarıyla nüfusu 1.196.176 kişidir. Topraklarının büyük kısmı Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde, bir kısmı ise Ege Bölgesi'nde yer alan ilin hem Marmara hem de Ege Denizi'ne kıyısı bulunur. Bu özelliği ile ülkenin iki denize kıyısı olan altı ilinden biridir. İlin doğusunda Bursa ve Kütahya illeri, güneyinde Manisa ve İzmir illeri, batısında ise Çanakkale ili vardır. Ayvalık ilçesinden de Yunanistan'ın Midilli adasına komşudur. İlin yirmi ilçesi ve 1.129 mahallesi bulunmaktadır. Tarihte genellikle Misya ve Karesi adlarıyla bilinen Balıkesir yöresi, zamanla Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Karesi Beyliği ve Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup bamya, börülce, kavun, zeytin, zeytinyağı, kelle peyniri gibi tarımsal ürünleri ile ayrıca daha çok yerli turizmde öne çıkan sahil kasabalarıyla tanınır. Yağcıbedir halısı, kolonyası, kaymaklısı, kozak üzümü, ayvalık tostu, saçaklı mantısı ve höşmerimi diğer bilinen yöresel ürünleridir. Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ilk jet üssü olan 9. Ana Jet Üs Komutanlığı ile 6. Ana Jet Üs Komutanlığı Balıkesir'de bulunmaktadır. (Devamı...)
Günün maddeleri
Normans Bayeux.jpg
İngiltere'nin Normanlar tarafından fethi, 28 Eylül 1066 tarihinde İngiltere'nin Normandiya dükü William tarafından işgal edilmesiyle başlar. William 14 Ekim 1066 tarihinde yapılan Hastings Muharebesini kazanınca I. William olarak başa geçer. Yenik İngiltere kralı Harold Godwinson 25 Eylül 1066 tarihindeki Vikinglere karşı Stamford Bridge Muharebesinde zafer kazanmasına rağmen ordusunun oldukça yıpranmış olması muharebede belirleyici olmuştur.

Galip gelen William 1071 yılına gelindiğinde İngiltere'nin çoğunda hakimiyetini kurmuş olsa da isyanlar ve direniş 1088 yılına kadar sürmüştür. Norman işgali İngiltere tarihinde çok önemli bir yer alır. Adadaki yerel yönetici sınıflar tamamen silinecek ve yerine Fransızca konuşan yabancı bir monarşi, yeni bir ruhban sınıfı ve aristokrasi gelecektir. İngiltere kültürü ve dili yeni dönemde değişimden derinden etkilenecektir. İngiltere'nin Fransa kökenli yöneticilerin denetimine girmesi ülkenin kıta Avrupası ile olan bağlarını güçlendirmiş, İskandinav etkisini azaltmıştır. Devamı...


SMS Prinz Adalbert Bain picture.jpg
SMS Prinz Adalbert, 1900'lerin başında Alman İmparatorluk Donanması için inşa edilen bir Alman zırhlı kruvazörü. İsmini İmparator II. Wilhelm'in üçüncü oğlu Prusya Prensi Adalbert'ten almaktadır. Sınıfının ilk gemisi olan Prinz Adalbert iken, ikinci gemisi ise kardeş gemi Friedrich Carl idi. Prinz Adalbert'in inşasına 1900 yılında, Kiel'deki İmparatorluk Tersanesi'nde başlandı. 16.371.000 Goldmarklık maliyet ile Ocak 1904'te tamamlandı. Dört adet 21 cm'lik (8,3 inç) ana batarya ile silahlandırılan zırhlı kruvazör, 20 kn (37 km/sa; 23 mph) hız yapabilmekteydi.

Prinz Adalbert, göreve başlayınca topçu eğitim gemisi olarak kullanılmaya başlandı ve bu görev, geminin hizmet süresi boyunca önemli bir süre zarfını teşkil etti. Ağustos 1914'te I. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine Baltık Denizi'ndeki keşif kuvvetlerine atandı. Kasım 1914'te kardeş gemisi batınca, Baltık Denizi'ndeki kruvazör filosunun bayrak gemisi oldu. Burada, Rus kuvvetlerine karşı Libau'nun topa tutulması gibi operasyonlarda bulundu. Temmuz 1915'te bir İngiliz denizaltısı tarafından torpillense de limana geri dönebildi ve tamir edildi. 23 Ekim 1915'te ikinci kez torpillenen gemi, cephaneliğin patlaması üzerine içerisindeki personelle birlikte battı. Devamı...

Günün seçkin resmi
Ase o fuku onna
Ryū Shō Ten (龍昇天, "Ejderin göğe yükselişi"), bir ejderhanın Fuji Dağı önünde bulutlar içinde göğe doğru yükseldiğini göstren ukiyo-e eseri, Nihonbashi-ku Yoshikawa-chō 2 adresinde Matsuki Heikichi tarafından 1 Kasım 1898 tarihinde basıldı ve 5 Kasım tarihinde yayımlandı. (Ogata Gekkō).

Üreten: Ogata Gekkō

Tarihte bugün

Kutlamalar

Olaylar

Soyuz 1 görev amblemi

Doğumlar

Ölümler

Daha fazlası...