Vikings: Valhalla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikings: Valhalla
Geliştiren Michael Hirst ve Jeb Stuart
Yönetmen Steve Saint Leger, Hannah Quinn ve Niels Arden Oplev
Ülke Kanada, İrlanda ve ABD
Dili İngilizce
Yapım
Yapımcı Morgan O'Sullivan, Channing Dungey, Michael Hirst, Sherry Marsh ve Alan Gasmer
Yapım şirketi MGM Television
Dağıtımcı firma MGM Television ve Netflix
Kronoloji
Önce gelen Vikings

Vikings: Valhalla, Jeb Stuart tarafından kurgulanan, tarihi aksiyon-kurgu drama türündeki bir televizyon dizisidir. Vikings dizisinin uyarlamasıdır. Orijinal diziden bir asır sonra başlamaktadır ve Leif Ericson, Freydís Eiríksdóttir, Harald Hardrada ve Norman Kralı I. William (Viking soyundan) gibi tarihite bilinen Kuzeylilerden bazılarının hikâyelerini de anlatacaktır.[1]

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi dizi Vikings'in 100 yıl sonrasını konu alan Vikings: Valhalla, İngiltere Kralı Günah Çıkartıcı Aziz Edward'ın ölümünün ardından 3 lordun İngiltere tahtında hak iddia etmesi üzerine, İngiltere'nin kaderini etkileyecek olayları anlatmaktadır. Viking çağının nasıl sonlandığını da anlatmaktadır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Leif Ericson, İzlanda'da doğan ve Grönland'da büyüyen, İskandinav'lardan uzak ve baskın deneyimi hiç olmayan bir viking ama bu vikingliğinden bir şey kaybettiği anlamına gelmez çünkü o savaşçı ve maceracı birisidir bunu küçük bir gemiyi 3218 km(2000mil) olan kuzey atlantik denizi üzerinden geçirerek bize kanıtladı. Leif, eski inançlara göre büyümüştür fakat üvey kız kardeşi Freydis gibi değildir çünkü o yeni düşüncelere de açıktır. Freydís Eiríksdóttir, Leif'in üvey kız kardeşi Freydis bir grup hristiyan viking tarafından tecavüze uğradıktan sonra onu hristiyan karşıtı bir insan yapmıştır ayrıca Freydis iskandinav'ya yı etkisi altına alan hristiyanlığa karşı son viking-pagan lideri olmuştur. Katı bir pagan olmasına rağmen bir hristiyan viking olan Torsen ile ilişki yaşar. Torsen, Leif kaba ve bakımsız biriyse , Torsen tam tersi pürüzsüz ve çok kibar birisidir, Leif kadar savaşçı olsa da aslında Torsen Viking kraliyet soyundan gelme. Harald Hardrada, bilge ve acımasız Danimarka kralının oğludur. Harald'a iki kişi rehberlik eder; Alienor, politika'da çok kurnaz biri ve Kont Colby, hırslı ve entrikacı bir İngiliz danışmandır (Anglo-Saxon).

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

- Kenneth M. Christensen, The last kingdom'dan bilinen aktörün henüz rolü belli değil,

- Jóhannes Haukur Jóhannesson, Game Of Thrones'dan bilinen aktörün rolü Olaf Haraldsson,

- Frida Gustavsson, Freydis olarak,

- Álfrún Laufeyjardóttir, Frida olarak,

- Yvonne Mai, Merin olarak,

- Bill Murphy, Odga olarak,

- Alan Devine, Kent'in kontu olarak,

- Gavin O'Connor, Doğu Anglia'nın kontu olarak,

- Bosco Hogan, Lindisfarne'in başrahibi olarak,

- Jack Mullarkey, Toke olarak,

- Joakim Nätterqvist, Birki olarak,

- Ethan Dillon'un ise henüz rolü belli değil.

Çekim[değiştir | kaynağı değiştir]

2019 yılında duyurulan ve çekimlerine başlanan dizi, oyunculardan birisinin COVID-19 testinin pozitif çıkmasının ardından çekimlerine ara verildi ve yaklaşık 1 yıl sonra tekrar çekilmeye başlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Andreeva, Nellie (19 Kasım 2019). "'Vikings: Valhalla': Netflix Orders 'Vikings' Sequel Series From Michael Hirst, Jeb Stuart & MGM TV". Deadline Hollywood. 14 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2020. 
Genel

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]