Victorinox

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Victorinox Logo.svg
Swiss army knife open 20050612 (cropped).jpg
Victorinox çakıları Luzern'de bir satıcının vitrininde

Victorinox, merkezi Schwyz, İsviçre'de bulunan bir bıçak üreticisidir. Rakip firma Wenger'ın 2005 yılında satın alınmasından sonra İsviçre Ordu Çakısı'nın tek resmî sağlayıcısı durumuna geldi.[1]

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu şirket 1884 yılında kuruldu. 1891 yılına kadar şirket İsviçre Ordusu için çakı üretti. Ünlü simgeleri — haç ve kalkan — Victorinox tarafından 1909'dan beri kullanılmaktadır. O yıl, şirketin kurucusu olan Karl Elsener'ın annesi vefat etmiştir ve onun onuruna şirket adı "Victoria" olarak değiştirilmiştir. 1921'de, "inox" ekinin ürünlerine eklenmesi ile (stainless steel, paslanmaz çelik, acier inoxydable Fransızca karşılığı) , şu anki şirket markası ve adı olan "Victorinox" ("Victoria"+"Inox") meydana gelmiştir.

26 Nisan 2005'te Victorinox, diğer resmi İsviçre çakısı üreticisi Wenger'ı satın aldı. Victorinox, satın alma işleminden sonra her iki markayı da muhafaza edeceğini duyurmuş, ancak 2013 yılından sonra Wenger markasının çakı üretimini sonlandırarak tüm modelleri Victorinox markası altında birleştirmiştir.[2]

Ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

SwissTool

İsviçre çakıları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsviçre çakısı, Victorinox'un kalbi olan üründür. 1908'de Wenger ile kontrat yapılmasından beri tek sağlayıcıdır. Her iki firma arasındaki bir uzlaşma Victorinox'a Orijinal İsviçre Çakısı isim hakkını verirken, Wenger Gerçek İsviçre Çakısı unvanında hak iddia ederdi. Ancak Victorinox'un Wenger'ı satın almasından sonra, 2013 yılında Victorinox Wenger markasıyla çakı üretimini sonlandırdı.

İsviçre çakıları ordu dışında da geniş olarak kullanılır. Yararlı çok fonksiyonlu aletler olarak günlük hayatta kullanılırlar ve geniş boyut ve fonksiyon kombinasyonuna sahiptirler. NASA astronotları standart ekipman olarak Victorinox çakılarına sahiptirler[3]. Victorinox çakıları Everest Dağına ve Kuzey Kutubu'na da götürülmüştür. SwissChamp, Victorinox'un amiral gemisi, New York'ta Museum of Modern Art'da Permanent Design Collection'da yer almaktadır.

SwissCard[değiştir | kaynağı değiştir]

Cep çakılarının son yıllarda kullanımındaki düşüşe uyum sağlamak için Victorinox SwissCard gibi, bir kredi kartının yerini almak için dizayn edilen çok fonksiyonlu aletlerin farklı formlarına uyum sağlamaya çalışmıştır.

SwissTool[değiştir | kaynağı değiştir]

SwissTool Victorinox'un Leatherman stili çoklu aletleri versiyonundadır.

Saatler[değiştir | kaynağı değiştir]

İsviçre Ordu markası bir grup cep ve kol saatleri de üretmektedir. Kapaklı saatlerden, klasik sade saatlere kadar çeşitliliği vardır.

Mutfak Bıçakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok geniş çeşitlilikte fonksiyonel sofra ve mutfak bıçakları Victorinox tarafından üzerlerinde diğer ürün çeşitlerinde bulunan İsviçre Ordusu logosu olmadan satılmıştır. Buna ek olarak, Victorinox Forschner markası ile mutfak bıçakları da piyasaya sürmüştür.

Marka Açılımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugünlerde, Victorinox markası bıçaklardan daha öteye, saatlere, yazı gereçlerine, valizlere, ve hatta süs eşyalarına kadar yayılmıştır.Bu ürünler, firma tarafından üretilmekten ziyade, İsviçre Ordu Kalkanı logosunun lisansının kullanımını kapsamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Wenger vs Victorinox vs Swiss Gear - What's the difference?". Backpackies (İngilizce). 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2020. 
  2. ^ Regenold, Stephen (3 Haziran 2013). "Swiss Army Switch-Up: Iconic Knife Brands Merge for 2014". GearJunkie (İngilizce). 28 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2020. 
  3. ^ "NASA Victorinox bıçaklarının kullanımını tasdik eder" (PDF). NASA. 29 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2006. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]