Vickers (makineli silah)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vickers Orta Sınıf Makineli Tüfek
Vickers OSMT ve mürettebatı
Çeşidi Makineli tüfek
Uyruğu Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Hizmet geçmişi
Kullanıldığı savaşlar I. Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşı
Üretim tarihi
Üretici Vickers
Üretildiği tarih 1912 - 1968
Özellikler
Ağırlık 33 to 50 kg
Uzunluk 1,100 mm

Mühimmat .303 British
Kalibre 7.7 mm
Atış hızı 450 to 600 mermi/dak
Etkili menzil 740 m


Vickers makineli tüfeği ya da Vickers silahı, Vickers Limited firması tarafından Birleşik Krallık Ordusu için üretilen, su soğutmalı namluya sahip .303 inç (7.7 mm) mermi atabilen bir Makineli tüfekti. Makineli tüfek için 4 ila 6 kişilik bir mürettebat gerekiyordu. Bir kişi ateş ediyor, bir diğeri mühimmatı besliyor ve geri kalanı da silah taşınacağı zaman yardım ediyordu.

Silah namını sağlamlığı ve güvenilirliği sayesinde kazanmıştı. Ian V. Hogg tarafından yazılan Weapons & War Machines kitabında Ağustos 1916 tarihinde İngiliz Ordusu Makineli Tüfek Kolordusuna bağlı 100. Bölüğe ait on adet Vickers 12 saat boyunca durmaksızın ateş etmiştir. Silahlar milyon adet mermi atmış ve yüz adet namlu değiştirmiştir. Bu süre zarfında tek bir arıza çıkartmamıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vickers makineli tüfeğinin tasarımda en çok 19. yüzyılın sonlarında kullanılan çok başarılı Maxim topundan esinlenilmiştir. Maxim firmasını satın alan Vickers, Maxim silahını daha da geliştirdi. Ağırlığı azaltılan silahın namlusu geliştirildi.

26 Kasım 1912 tarihinde Vickers İngiliz ordusunun standart makineli tüfeği olarak servise girdi. Ancak 1914 yılında I. Dünya Savaşı sırasında Fransa ya giden BEF (İngiliz Dış Sefer Gücü) hala Maxim model makineli tüfek kullanıyordu. Vickers, firmaya karşı savaş fırsatçılığı kovuşturması açılacağı tehdidi karşısında silahın fiyatında büyük bir indirim yaptı. Savaşın ilerleyen yıllarında Vickers MT bütün cephelerde İngiliz Ordusunun standart makineli tüfeği konumuna geldi. Lewis silahının hafif makineli silah olarak sınıflandırılmasının ardından Vickers silahları da ağır makineli olarak değiştirildi. Daha sonra piyade birliklerinin elinden alınan bu MTler yeni kurulan Makineli Tüfek Kolordusu içerisinde kullanıldı. 0.5" kalibreli üç ayaklı ve tüfek kalibreli makineli silahların ortaya çıkması ile Vickers bu kez orta sınıf makineli tüfek oldu. II. Dünya Savaşı planları yapılırken Vickers MT düşünülmesine rağmen savaşın ilerleyen yıllarında 7.92 mm Besa makineli tüfek (Çek tasarımı), İngiliz ordusunudaki tankların standart makineli tüfeği oldu. Buna rağmen Vickers 30 Mart 1968 yılına kadar İngiliz Ordu servisinde kaldı. En son kullanıldığı yer Yemen topraklarında bulunan Radfan tepelerindeki Aden Buhranıdır. Kendisinden sonra İngiliz Ordu servisine L7 makineli tüfek girmiştir.

Vickers 1916 yılında İngiliz ve Fransız savaş uçakları için standart silah olmuştur. Bunlardan bazıları Sopwith Camel ve SPAD XIII uçaklarıydı. Bu silah uçağın ön bölümüne ateşi kesen bir tesisat ile takılıyordu. Bu sayede silaha ait mermiler uçağın pervanesine isabet etmeden aralıklarla ateşleniyordu. Ayrıca su soğutma sistemi çıkartılan silah, motorun içine giren hava ile soğutuluyordu.

II. Dünya Savaşından önceki yıllarda değişen uçak teknolojisi ile silah motor kısmından uçağın gövdesine taşındı. Vickers MTler daha sonra yerini Browning Model 1919 model makineli tüfeğe bıraktı. Bazı İngiliz bombardıman ve savaş uçaklarına tasarımı çok farklı Vickers K makineli tüfek takıldı.

Modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vickers a ait daha geniş kalibreli 0.5"/62 Vickers Makineli Tüfek Mark III (yarım inç daha geniş) modeli İngiliz Donanma gemilerinde uçaksavar silahı olarak kullanıldı. Bu tipik dörtlü kombinasyonlu (360°) yanal ve (+80° to -10°) yükselme açısı ile ateş edebilen bir silahtı. Mermi kuşağı dönerek geliyor ve besleme gözünden silaha bağlanıyordu. Mermilerin tanesi 37 gram geliyor ve 1,300 m ye kadar menzile sahipti.

Yabancı ülke modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vickers MT ticari olarak çok adet satıldı ve birçok ülke ordusunda yoğun bir şekilde kullanıldı. Örneğin,

Vickers MT günümüzde Hindistan, Pakistan ve Nepal silahlı kuvvetlerinin yedek silah olarak hala kullanılmaktadır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Silahın kendi ağırlığı 11 ila 13 kg, takıldığı üç ayaklı sehpa ise 18 ila 23 kg geliyordu. İçerisinde 250 adet mermi bulunan mühimmat kutuların tanesi ise 10 kg geliyordu. Ek olarak namluyu soğutmaya yarayan sistemde 4.3 litreden oluşuyordu. Sistem namlunun çevresini saran içinden su geçen borulardan oluşuyordu. Isınarak buhara dönüşen su esnek bir tüp içerisinde yoğunlaştırılıyordu. Yedekte bekleyen tüpler ile değiştirilen sistemde soğuyan su buharı tekrar tekrar kullanılabiliyordu. Bu çöl ortamında silaha büyük bir kolaylık sağlıyordu.

.303 inch (7.7 mm) mermi IIDS.

İngiliz ordu servisinde Vickers silahı elle doldurulan Lee Enfield tüfeğinde kullanılan standart .303 inç (7.7 x 56 mm) mermi bulunan bez mühimmat şeritleri kullanıyordu. Ayrıca silahın 12.7 mm kalibreli modeli uçaksavar silahı olarak kullanıldı. Daha farklı kalibreye sahip tüfekler ise yabancı ülkelere satıldı. II. Dünya Savaşının ilk yıllarında bazı İngiliz tanklarına 12.7 mmlik Vickers makineli tüfek takıldı.

Tüfeğin boyu 1.1 metreydi. Atış hızı dakika da 450 ila 600 mermiyi buluyordu. Pratikte saatte 10,000 mermi atması beklenen silahın saat başı namlusunun değiştirilmesi gerekiyordu. Eğitimlerde bu işlem 2 dakikalık bir iş oluyordu. Aerodinamik Mark 8 mermisi atan silahın etkili menzili 740 m ve azami menzili ise 4.1 kmyi buluyordu.


Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıntılı açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Anon, Vickers, Sons and Maxim Limited: Their Works and Manufactures. (Reprinted from 'Engineering') London (1898).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]