İçeriğe atla

Venus Express

Vikipedi, özgür ansiklopedi
COSPAR kimliği2005-045A Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SATCAT no.28901
Web sitesiesa.int/venus
 

Venus Express ( VEX ), Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) ilk Venüs keşif misyonuydu. Kasım 2005'te fırlatılan araç, Nisan 2006'da Venüs'e ulaştı ve Venüs çevresindeki kutup yörüngesinden sürekli olarak bilimsel veriler göndermeye başladı. Yedi bilimsel aletle donatılan misyonun ana hedefi, Venüs atmosferinin uzun vadeli gözlemlenmesiydi. Bu kadar uzun süreler boyunca yapılan gözlemler, Venüs'e yapılan önceki görevlerde hiç yapılmamıştı ve atmosfer dinamiklerinin daha iyi anlaşılmasının anahtarıydı. ESA, misyonu Aralık 2014'te tamamladı.[1]

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev, 2001 yılında Mars Express misyonunun tasarımını yeniden kullanmak üzere önerildi. Ancak bazı görev özellikleri tasarım değişikliklerine yol açtı: öncelikle termal kontrol, iletişim ve elektrik gücü alanlarında. Örneğin, Mars, Güneş'ten Venüs'e göre yaklaşık iki kat daha uzak olduğundan, uzay aracının radyant ısınması Venüs Ekspresi için Mars Ekspresinden dört kat daha fazladır. Ayrıca, iyonlaştırıcı radyasyon ortamı daha serttir. Öte yandan, güneş panelleri'nin daha yoğun aydınlatılması, daha fazla fotovoltaik güç üretilmesiyle sonuçlanır. Venüs Ekspresi görevi aynı zamanda Rosetta uzay aracı için geliştirilen bazı yedek araçları da kullanıyor. Misyon, D. Titov (Almanya), E. Lellouch (Fransa) ve F. Taylor (Birleşik Krallık) liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından önerildi.

Venüs Ekspresi'nin başlatma penceresi 26 Ekim'den 23 Kasım 2005'e kadar açıktı ve fırlatma başlangıçta 26 Ekim 4:43'e UTC olarak ayarlandı. Ancak Fregat'ın üst kademesindeki yalıtımla ilgili sorunlar, uzay aracına taşınan küçük yalıtım kalıntılarının incelenmesi ve temizlenmesi için fırlatmanın iki haftalık gecikmesine yol açtı.[2] Sonunda şu kuruluş tarafından başlatıldı: 9 Kasım 2005 03:33:34 UTC'de Kazakistan'daki Baikonur Uzay Üssü'nden bir Soyuz-FG/Fregat roketi park halindeki Dünya yörüngesine ve  36'ye Fırlatmadan dakika sonra Venüs'e transfer yörüngesine yerleştirildi. İlk yörünge düzeltme manevrası 11 Kasım 2005'te başarıyla gerçekleştirildi. 153 günlük yolculuğun ardından 11 Nisan 2006'da Venüs'e ulaştı ve 07:10:29 ile 08:00:42 UTC arasında ana motorunu ateşledi. SCET Venüslü yerçekimi tarafından yakalanıp 400 × 330.000 kilometre (250 × 205.050 mi) dokuz günlük bir yörüngeye yerleştirilebilmesi için hızını azaltacak. Yanık, ESA'nın Darmstadt, Almanya'daki Kontrol Merkezinden ESOC izlendi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha fazla okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Venus Express goes gently into the night". www.esa.int (İngilizce). 19 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2024. 
  2. ^ Şablon:Web