Ventriküler taşikardi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ventriküler taşikardi kalp ventriküllerinin çok hızlı bir şekilde atması anlamına gelir. Atriumlar normal hızla ilerlerken ventriküller uyumsuz bir şekilde hızlanır. Ventrikul hızı dakikada 150-250 arasıdır ve acil müdahale etmek gerekir. Kalp çok hızlı atmasına rağmen gerekli kasılmayı yapamadığı için vücüda gerekli kanı pompalayamaz ve beyne giden kan akışı azalır. Bu nedenle, kan pıhtı atabilir.[1]

Tedavi açısından nabız varlığı çok önem taşır. Nabızlı ve nabızsız ventriküler taşikardi olarak iki grupta incelenir.

Nabızlı ventriküler taşikardi tedavisinde hastanın senkop, şok, hipotansiyon gibi unstabilite bulguları mevcutsa kardiyoversiyon ilk seçenektir. Üç girişime rağmen tedaviye yanıt alınamazsa Amiodoron 300mg 10-20 dk içinde gidecek şekilde intravenöz infüzyon yoluyla verilir. Hastada unstabilite bulguları yoksa Amiadoron 300mg intravenöz infüzyon yoluyla 20-50 içerisinde gidecek şekilde kullanılabilir.

Nabızsız ventriküler taşikardi ölümcül bir ritimdir. Hastaya derhal defibrilasyon ve kardiyopulmoner resüstasyon gerekmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ventricular tachycardia" (İngilizce). Mayo Clinic. 13 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2020.