Vasil Glavinov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vasil Glavinov
Vasil Glavinov, socijalist.jpg
Doğum 1872
Köprülü, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 24 Ocak 1929
Sofya
Meslek Siyasetçi

Vasil Glavinov (1872-24 Ocak 1929), Osmanlı Devleti'nin Makedonya topraklarında sosyalist propagandanın öncüsü militan.

19. yüzyıl sonunda Bulgar Sosyal Demokrat İşçi Partisi (BSDİP) saflarında militanlığa başlamış olan Vasil Glavinov, Makedonya'daki sosyalist örgütlenmeleri gerçekleştirmek üzere partisi tarafından görevlendirilmiş ve Makedonya'daki işçi hareketlerinin başlıca liderlerinden haline gelmiştir.[1] Makedonya tarihinin en önemli isimlerinden birisi olarak kabul edilir.[2]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1872'de Osmanlı Makedonya'sında, o zamanlar siyasi, ekonomik ve kültürel bir merkez olan Köprülü kentinde doğdu. Eğitim olanağı bulamayan ve genç yaşta marangozluğa başlayan Glavinov, ekonomik sıkıntılar ve işsizlik nedeniyle[2] 1887'de Sofya'ya göçtü; orada Bulgar Marksistlerinin önderi Dimitar Blagoev'in görüşleriyle tanıştı. Blagoev’nin kurduğu Bulgar Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nin bir militanı haline geldi ve parti görüşlerini yaymak üzere memleketi Köprülü’ye döndü.

Bulgar Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nde “Dar Sosyalistler ile “Geniş Sosyalistler” arasındaki fikir bölünmede Glavinov, toplumsal devrimci çizgideki Dar Sosyalistler kanadına katıldı.[1] Osmanlı Makedonya'sında faaliyet göstermek üzere Bulgar Sosyal Demokrat İşçi Partisine bağlı Makedonya Devrimci Sosyal Demokratlar Birliği isimli örgütü kurdu. Bu örgütlenme, gelecekte Osmanlı sosyalist hareket içerisinde ortaya çıkacak olan sol kanat için bir temel oluşturmuştur.[3]

İkinci Meşrutiyet'in ilanından sonra Selanik'te "Rabotnicheska Iskra" gazetesini çıkardı ve Balkan Federasyonu kurulması fikrini işledi.[2] Ocak 1910'da Belgrad'da düzenlenen ilk Birinci Balkan Sosyalist Konferansı'na katıldı. Aynı yıl Osmanlı Sosyalist Fırkası'na katıldı. Balkan Savaşları öncesinde Sofya'ya dönmek zorunda kaldı.

1919'da Dar Sosyalistler, Bulgar Komünist Partisi halini aldı ve Glavinov partinin Göçmen Komisyonu'nda görev aldı. 16 Nisan 1925'teki St. Nedelya Kilisesi terör saldırısından sonra tutuklandı ve siyasetten çekildi. 24 Ocak 1929’da hayatını kaybetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Aydar, Özkan. "Osmanlı Devleti'nde İlk Sosyalizm Tartışmaları ve İlk Sosyalist Örgütlenmeler". http://e-dergi.atauni.edu.tr/. Atatürk Dergisi Cilt 4, Sayı 2, Yyıl 2015. 9 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ a b c Mickovska, Keti. "Vasil Glavinov-Tirelss fighter for labor righs". http://www.mia.mk/. mia.mk sitesi 29 Temmuz 2015. 9 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)
  3. ^ "Osmanlı İmparatorluğu'nda Sosyalizm ve İşçi Hareketi (1)". Entarnasyonel Komünist Akım, Haziran 2011. 9 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2016.