Varlık (İran dergisi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Varlık
Tür Üç Aylık Dergi
Sahibi Cevat Heyet
Fiyatı 1000 Tümen
Kuruluş tarihi 1979
Siyasi görüşü Muhafazakâr,Liberal
Dil Azerbaycan Türkçesi,Farsça
Genel merkez Tahran
Tiraj 1000
ISSN 10237186
Resmî site [1] Normal 0 21 false false false TR X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

Varlık (Farsça: وارلیق, Türkçe: Varlıq) 1979-2014 yılları arasında Tahran'da Prof. Dr. Cevat Heyet (Birinci Dönem) ve 2015 yılından itibaren Ankara'da Dr. Rıza Heyet tarafından (İkinci Dönem) 3 ayda bir yayımlanan Türk dili, edebiyatı ve kültürü araştırmaları dergisidir. Derginin dili Türkçe ve Farsçadır.[1]

Varlık İran İslam Devriminden sonra yayımlanan ve günümüze kadar devam eden ilk Türkçe dergi özelliğine sahiptir. Ayrıca yayını devam ederken İslam Ansiklopedisi'nde madde olarak tanıtılan nadir dergilerdendir.

Dergi; İran'da Türk dili ve edebiyatının gelişmesinde, Türklerin bilinçlenmesinde, Arap alfabesinin Türkçeye uyarlanmasında ve standart Türk yazı dilinin oluşturulmasında önemli rol oynamıştır.

Dergi yazılarının %80’i Türkçe, diğer kısmı ise Farsçadır.

Dergi’nin kurucusu Prof. Dr. Cevat Heyet'tir (Azerbaycan Türkçesi: Cavad Heyət, Farsça: جواد هیئت). Diğer kurucu üyeleri Prof. Dr. Hamit Nutki, M. A. Ferzane, H. M. Savalan, K. M. Sönmez, Prof. Dr. G. H. Bigdili, T. Pirhaşimi, S. Serdariniya ve A. Kemali'dir.

1979-1992 yılları arasında derginin yazı işleri müdürlüğünü Hamit Nutki ve daha sonra M. Rıza Heyet yapmıştır.

Prof. Dr. Cevat Heyet'in 2014 yılında vefat etmesinin ardından onun vasiyeti üzerine derginin imtiyaz sahipliği ve yazı işleri müdürlüğünü M. Rıza Heyet üstlenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Varlık Dergisi'nin Tanıtımı 6 Nisan 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Farsça)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]