İçeriğe atla

Vans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Logo

Vans, kumaş tipi ayakkabıların Güney Kaliforniya merkezli bir imalatçısıdır. BMX ürünlerinde kullanılabilecek ayakkabıları, skateboarding, sörf gibi alanlarda, daha çok gençlere hitap eden ayakkabılar üretmektedir.

Başlangıçta Van Doren lastik şirketi olarak bilinen, Vans 16 Mart 1966'da kuruldu. Paul Van Doren, Jim Van Doren (Erkek kardeşi), Serge D'Elia (Yatırımcı, Japonya tabanlı) tarafından Anaheim, Kaliforniya'da kuruldu.[1]

Bütün Vans ayakkabıları bir depoda üretildi. Yıllar sonra Temmuz 1995'te ABD'de Vans ayakkabılarının üretimi bitirildi. Vans, insanların ayakkabılarında farklı renk düzenlerini istediği zaman, kullanıcı taleplerini almaya başladı.

Güney Kaliforniya sahilinde bir lastik üreticisi olan Van Dorren Rubber Company 1960'lı yılların ortalarında ilk kez Vans markası altında Skateboardcular ve Sörfçüler için ayakkabı modelleri üretmeye başladı. Vans çok kısa sürede ABD'nin tüm sahil kentlerinde çoğu kişi tarafından kullanılır hale geldi.

90'lı yıllarda, şirket çok sayıda yeni model ve snowboard ayakkabısı yayınladı.

2004 yılında, VAN'lar Kuzey Carolina merkezli VF Corporation'a birleşeceğini açıkladı.[2]

Pop kültüründe

[değiştir | kaynağı değiştir]
Beyzbol oyuncusu Michael Lorenzen için üretilmiş bir Vans ayakkabı

1982'de Sean Penn, markayı ABD'de popüler olan Ridgemont High'te hızlı zamanlarda bir çift dama tahtası kayma giydi.[3]

  1. ^ "Hakkımızda - Vans TR". 13 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "VF Corp To Buy Vans For $396-Million Dollars". GrindTV. 27 Nisan 2004. 10 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2019. 
  3. ^ Senn, Evan (12 Ocak 2019). "Off the Walls of Greatness: Vans, an Orange County Icon". Irvine Weekly (İngilizce). 21 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2021. 

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]