Van Kırgızları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Van Kırgızları (Kırgızca: Ван кыргыздары / Van Kırgızdarı) - Dünyadaki Kırgızların diasporalık kısımlarından biridir. Van Kırgızları günümüzde Türkiyenin doğusundaki Van gölünün kuzeyinde Ulupamir köyünde 1980'li yıllardan beri yaşamaktadır, bu yüzden Kırgızistan'daki akademisyenler "Van Kırgızları" olarak adlandırmışlardır. Esas kökleri - Afganistan Pamir yöresine yerleşen "İçeri Kırgızları"ndan gelirler.

Kısaca tanıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Türkiye'nin Doğu Anadolu bölesindeki Van iline yerleşen Kırgızlar "Van Kırgızları" olarak adlandırılmıştır. Bu Kırgızların Orta Asya'dan ayrılışları Rus işgaliyle başlamıştır. Tacikistan'da Murgab tarafından Afganistan Pamir yöresine gelinmiş, yörenin yerli Kırgızları ile bütünleşilmiştir. Sovyet ordusunun baskısı neticesi Afganistan'da Sosyalist bir yönetim oluşturulunca buradaki Kırgızların bir bölümü de Rahmankul Han başkanlığında Pakistan'a giderler. Fakat burada çok kalamazlar, sonunda Türkiye'ye 1982 yılında gelirler. Van Kırgızlarının gerek Kırgızistan'da gerekse Orta Asya'nın başka ülkelerinde yakınları bulunur. Kırgızistan'da Oş ilinin Çon-Alay ilçesinin Kaşka-suu köyü sakinleri akrabadırlar. Bişkek'te de akrabaları bulunur.

Gelenek Görenek[değiştir | kaynağı değiştir]

Milli oyunları, yemek kültürleri Kırgızistan'dan ayrı gayri değildir. Türkiye'ye yerleşmiş Kırgız Türklerinin çoğunluğu günümüzde Kırgız Türkçesini unutmaya başlamış ve çoğunlukla gençler birbirleriyle Türkiye Türkçesi ile konuşur olmuşlardır. Ulusal oyunlardan “Er oodarış”, “Ulak tartış”, “At çabış” oyunları oynanır.

İlmi çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Süleyman Kayıpov. Folklor Üzerine Yazılar: Makaleler, Bildiriler. – Ankara, 2006.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]