Vai

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vai kumsalı
Vai

Vai (YunancaΦοινικόδασος του Βάι Foinikodasos tu Vai), Girit'in doğu kıyısında, Grandes Körfezi (Ormos Grandes) üzerinde, Girit hurma (Phoenix theophrasti) ağaçlarıyla dolu aynı isimli bir kumsala sahip kasaba. Vai, Avrupa'nın en büyük doğal palmiye korusuna sahiptir.

Bir Girit efsanesine göre, palmiye ağaçları buraya gelen müslüman korsanların yedikleri hurma çekirdeklerini sahilde atması sonucu oluşmuştur. Ancak burada yetişen palmiye ağaçları, gerçek hurma ağacından farklıdır ve meyveleri yenmez. Bu nedenle efsanenin doğru olmadığı söylenebilir.

1970'lerde sırt çantalı gezginlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer olan Vai sahili, kaotik bir kamp alanı ve çöplük haline geldi. Bunun üzerine alanı çitle çeviren ve buradaki hippileri kovan yerel yönetim, bu sayede ormanın ve kumsalın temizlenmesine vesile oldu. Toplu Manastır'ın mülkü olan palmiye plajı, günümüzde hala günübirlik turistler için bir cazibe merkezidir. Bugün palmiye ormanının sadece dar bir plaj şeridine erişileme açıkken, geri kalanı halka kapalıdır.