İçeriğe atla

VPN engelleme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'den ekran görüntüsü: VPN IP'si bazı Wikimedia Vakfı tarafından engelli

VPN engelleme, sanal özel ağ (VPN) sistemleri tarafından kullanılan şifreli tünel protokollerini engellemek için kullanılan bir tekniktir. Genellikle hükûmetler veya büyük şirketler gibi kuruluşlar tarafından, VPN'leri engelleyip güvenlik duvarını aşmayı önleyerek, bilgisayar güvenliği veya internet sansürüne yardımcı bir araç olarak kullanılabilir.

VPN erişimini engelleme birkaç farklı yolla yapılabilir. PPTP veya L2TP gibi yaygın olarak kullanılan VPN protokollerinin veri transferi için kullandığı portlar, sistem yöneticileri tarafından belirli ağlarda kullanımını engellemek için kapatılabilir. Benzer şekilde, bir web sitesi, popüler VPN sağlayıcılarına ait olduğu bilinen IP adreslerinden erişimi engelleyerek içeriğine erişimi yasaklayabilir. Bazı hükûmetlerin yurtdışındaki bütün IP adreslerine erişimi engellediği bilinmektedir, çünkü VPN kullanımı genellikle o hükûmetin yetkisi altında olmayan uzaktaki sunuculara bağlanarak yapılmaktadır.

Kuruluşlar, güvenlik duvarlarını atlamak için VPN erişimini engelleme çabalarını artırınca VPN sağlayıcıları, bağlantılarını daha az dikkat çekici ve tespit edilemez hale getirmek için daha karmaşık teknikler kullanmaya başladı. Örneğin, Çin hükûmeti VPN protokollerini tespit etmek için için derin paket incelemesi kullanmaya başladığında, Golden Frog, popüler VyprVPN hizmeti için OpenVPN bağlantısının paket başlıklarını karmaşık hale getirerek tespit edilmesini zorlaştırmaya çalıştı.

Çinli internet kullanıcıları, Mayıs 2011'de yurtdışındaki web sitelerine ve Apple App Store gibi servislere bağlanmak için VPN kullanırken stabil olmayan bağlantılar bildirmeye başladı. Üniversiteler ve işletmeler, güvenlik duvarını aşma araçlarını kullanmayı bırakmaya yönelik bildiriler yayınlamaya başladılar.

2012'nin sonlarına doğru, VPN hizmetleri sunan şirketler, Çin'in Büyük Güvenlik Duvarı'nın, çeşitli VPN sistemlerinin kullandığı şifreli iletişim yöntemlerini "öğrendiğini, keşfettiğini ve engellediğini" iddia etti.

Dongguan, Guangdong şehrinde 26 yaşındaki Deng Jiewei, Mart 2017'de kendi web sitesinden VPN hizmeti satması nedeniyle dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı.

2017'de, hükûmet tarafından, Çin'deki telekomünikasyon şirketlerine, şahısların VPN kullanmalarını Şubat 2018’e kadar engellemeleri talimatı verildi.[1]

Türkiye hükûmeti, OpenVPN bağlantılarını tespit edip engellemek için için Derin Paket İnceleme (DPI) kullanıyor. Aynı şekilde Tor trafiği de sansürlenmektedir. Türkiye hükûmeti, Imgur, Pastebin gibi web sitelerini de IP ve DNS üzerinden aktif olarak engellemektedir.