V. Muhammed (Malezya kralı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
V. Muhammed (Malezya kralı)
Malezya Kralı
Görev süresi
13 Aralık 2016 - 6 Ocak 2019
Kişisel bilgiler
Doğum 6 Ekim 1969 (53 yaşında)
Malezya

Malezya Kralı V. Muhammed (daha önce Tengku Muhammed Faris Petra olarak bilinir; d. 6 Ekim 1969), Malezya'nın Yang di-Pertuan Agong'u ve Kelantan Sultanıdır.

13 Eylül 2010'da hastalığından dolayı sakat kalmış olan babası ve Selefi Sultan İsmail Petra'nın yerine sultan ilan edildi. 13 Aralık 2016'da Yang di-Pertuan Agong olarak tahta geçti ve bu görevini 6 Ocak 2019 tarihine kadar sürdürdü.

Erken hayat ve naiplik[değiştir | kaynağı değiştir]

Tengku Muhammed Faris Petra İbni Sultan İsmail Petra, Kota Bharu'da doğdu. Ekim 1985'te Tengku Mahkota (tahtın varisi) oldu. Kendisi daha sonra diplomasi üzerinde çalışmak için Oxford'daki St Cross College ve Oxford İslam Araştırmaları Merkezi'ne girdi 1991 yılında mezun oldu.

Saltanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2009'da babası Sultan İsmail Petra büyük bir inme geçirdi. İnmenin ardından sultan, Singapur'daki Elizabeth Dağı Hastanesi'ne getirildi ve Faris, yokluğunda 25 Mayıs'ta naip seçildi.

Tahta çıkışı[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Eylül 2010'da Tengku Muhammed Faris Petra, anayasanın 29A bölümünü ileri sürerek mevcut sultanın bir yıl boyunca tahttan uzak kaldığı takdirde sultanlığının düşeceğini belirtti. Fakat babası Sultan İsmail Petra, oğlunun ve aynı zamanda varisinin sultan olarak atanmasının anayasaya aykırı olduğunu belirterek Federal Mahkeme'ye dilekçe verdi. Bu sırada Sultan İsmail Petra 2009'da geçirdiği felçten de kurtuldu.

Sultan V. Muhammed'in Ekim 2010'da Hükümdarlar Konferansı'na tam üye olarak katılması diğer yöneticilerin onu meşru hükümdar olarak gördüğünün açık kanıtı oldu.

Kelantan Sultanı[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Eylül 2010'da Muavim Faris Petra, Devlet Anayasası uyarınca Kelantan'ın 29. padişahı ilan edildi. Ancak, babası Sultan İsmail Petra, Federal Mahkemeye randevusunun anayasaya aykırı olduğunu bildirmesi için dilekçe verdi. Sultan İsmail Petra 2009'da yakalandığı hastalıktan 28 Eylül 2019'da öldü.

V.Muhammed, Ekim ayında ilk kez tam üyeli olarak düzenlenen 222. Hükümdarlar Konferansı Toplantısına katıldı. Bu, padişahın diğer hükümdarlar tarafından üyeliğinin tanınmasını sağladı.

Yang di-Pertuan Yardımcısı, Agong Ekim 2011'de Sultan V.Muhammed, Yang Di-Pertuan Agong Milletvekili seçildi. Ekim 2011'den 13 Aralık 2016'ya kadar bu görevde bulundu.

Yang di-Pertuan Agong Sultan V.Muhammed, Malezya devlet başkanı Yang di-Pertuan Agong olanağı için 14 Ekim 2016'da Hükümdarlar Konferansı tarafından seçildi. Egemenliği 13 Aralık 2016'da başladı ve Kedah Sultan Abdül Halim'den devralındı. 47 yaşındayken Sultan Muhammed V, Perlis'in Putra'sı, Kedah'ın Tuanku Abdul Halim'i ve Terengganu'nun Tuanku Mizan Zainal Abidin'in ardından dördüncü en genç Yang di-Pertuan Agong'u seçildi. 6 Ocak 2019 tarihinde görevinde istifa etmesi ile birlikte ardılı Nazrin Şah vekaleten göreve atanmıştır.

O, bir kraliçe eşi olmadan hüküm sürmek için ilk Yang di-Pertuan Agong'tur.

Küçük kardeşi Tengku Muhammed Faiz Petra, Tengku Mahkota, Sultan Muhammed V'in Yang di-Pertuan Agong görev süresince Kelantan'ın Naibi rolünde görev yapacak.

Yang di-Pertuan Agong olarak, Malezya Silahlı Kuvvetleri'nin Başkomutanı olarak tam sorumludur.

Ayrıca Kraliyet Topçu Alayı Alayları, Malezya Ordusu genel başkanı olarak tüm sorumluluğu üstlenir ve böylece tüm etkinliklerine ve tören günlerine katılır.