İçeriğe atla

Vücut sanatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vücut Sanatı insan bedeni üzerine ya da insan bedeni içererek yapılan sanat disiplinidir. En yaygın vücut sanatı formları dövme ve pirsing olarak sıralanabilir. Scarification, branding, subdermal implants, scalpelling, şekil verme (örneğin korse ile tight-lacing), full body tattoo ve body painting gibi formlar vücut sanatı kapsamına girer.

Vücut sanatı aynı zamanda, sanatçıların bedenlerini kullandığı ya da suistimal ettiği performans sanatının bir alt kategorisidir. Daha ekstrem vücut sanatı sakatlama ya da bedeni fiziksel sınırlarına zorlamayı içerebilir.

Son dönemlerde, İnsan vücudu daha geniş bir tartışmanın ve yaklaşımın öznesi haline geldi. İnsan vücudunu işlemede diğerlerinin yanındaki önemli yöntemler: implants, yeni teknolojiler ile symbiosis içindeki beden, virtual bedenler.

Ekstrem vücut sanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Örneğin, bir Marina Abramović işi, yorgunluktan yere yığılana kadar dans etmektir, Dennis Oppenheim'ın iyi bilinen işlerinden biri ise göğsüne koyduğu açık bir kitap ile güneş altında yatarak kitabın etrafında açıkta kalan derisini ciddi şekilde yakmaktır.

İnsan bedeninin namevcudiyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu alandaki bilimsel araştırma için, örneğin bu Kevin Warwick tarafından hazırlanmış olan makale incelenebilir vein.[1] Vücut sanatı yöntemleri içinde özel bir konu İnsan vücudunun namevcudiyetidir. Bu namevcudiyeti kendi görsel işleri ile performe eden kimi sanatçılar: Davor Džalto, Anthony Gormley ve Andy Warhol.

Vücut sanatı etkinlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Burning Man festivali her yıl eylül ayında, Nevada'nın (ABD) kuzeybatısındaki Black Rock Desert'ta gerçekleşir. Jake Lloyd Jones, Sydney'de yerleşik sanatçı, yıllık bir etkinliğe dönüşen Sydney Body Art Ride (Sydney vücut Sanatı Turu) tasarlamıştır. Katılımcıların bedenleri Pasifik Okyanusuna hareket eden ve suya dalan canlı bir gökkuşağı oluşturacak şekilde boyanır.[2]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dennis Publishing (2007). "Body Art". Bizarre. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]