Uzuntarla, Tunceli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uzuntarla
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tunceli
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2008)
 • Toplam 60
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0428
Posta kodu 62000

Uzuntarla, eski adı Pağaali, Tunceli ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı "Pağaali" olarak bilinir yani ali komu anlamına gelen isim olup tarihçesi çok eski yıllara dayanmakta. Köy merkez dahil 4 mezradan oluşur,Pağaali, Heğao pil (Uzuntarla) Hozmerek ve kalkundur mezralarından oluşmaktadır bu mezralardan kalkundur tamamen boş olup diğer mezralarda mevcut haneler bulunmaktadır.İlkokul,sağlık ocağı ve ptt bulunmamaktadır. Tasıma eğitim yapılmaktadır veya YİBO okullarından yararlanılmaktadır. köylülerin geçim kaynağı hayvancılık ve ve susuz tarımdır.Ekinlerin yağmura bağlı olarak verimi oluşturur tamamen susuz tarım yapılmaktadır.çayır ve otlaklar oldukça azdır bundan dolayıda sağlıklı ve ticarete dayalı bir hayvancılıkta yapılmamakla birlikte kendi ihtiyaçlarını giderebilecek derecede hayvancılık yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tunceli merkezine 16 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

      Karasal bir iklime sahip olup kışları soğuk ve yağışlı 5-6 ay karlı ve soğuk bir mevsim  ile beraber yazları ise 35-40 dereceye varan sıcaklıklar hisedilir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 60
2000 53
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kendine özgü örf ve adetleri bulunmakta ve bu geleneklere bağlılık halen tam anlamıyla sürmektedir.köyen birçok yemek çeşitleri olmasına rağmen en çok sevilen "Zerifet ve Şirogurt" yemekleridir. Köyün okuma yazma oranı oldukça yüksektir. Köyde susuz ve kıraç bir arazi mevcut olup ekilen ekinlerin yağmura bağlı olarak verim miktarı yıllara göre değişmektedir. Ayrıca köyde büyük ve küçük baş hayvancılığı da yapılmaktadır. Köy susuz olduğundan dolayı sulu tarım yapılmamakla birlikte içme suyu sıkıntısı merkez köy dahil 4 mezrada da sıkıntı yaşanmaktadır. Nüfusun belli bir kesimi iş olmadığından dolayı büyükşehirlerde çalışmaya gidenler ve hatta büyük bir kısmı ise ailece bu şehirlere gidip yerleşerek geçimlerini zor şartlar altında sürdürmektedirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]