Utkan Demirci

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Utkan Demirci Türk mühendis ve Profesör. Stanford Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Canary Kanser Erken Teşhis Merkezinde kendi araştırma grubunun başında görev yapmaktadır. 2005-2014 yılları arasında Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Brigham and Women's Hastanesi ve Harvard-MIT Sağlık Blimleri ve Teknolojileri Biyomedikal Mühendisiği Bölümü'nde Biyo Akustik Mikro Elektro Mekanik Sistemler Laboratuvarını (BAMM Lab) kurdu ve yönetti. Dr. Demirci 2013 yılında epilepsi hastalığının tanı ve tedavisinde kullanılabilecek ucuz ve etkili bir cihaz geliştirerek Bright Future Ödülüne layık görülmüştür. 2006 yılında AIDS hastalığı üzerine yaptığı başarılı çalışmalarlaMassachussetts Institute of Technology Technology Review Magazine tarafından biyoteknoloji alanında dünyayı değiştirecek olan ilk 35 bilim insanı arasında gösterilen Türk Bilim insanıdır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara Çankaya'da doğdu. 6 yaşında İstanbul' a gitti. Liseyi Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi'nde bitirdi. Üniversite giriş sınavında ilk 100'e girme başarısı gösterdi ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi'ne yerleşti. Burada 1 yıl okuduktan sonra, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı bursu ile Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Michigan Üniversitesi'ne kabul edildi ve burada lisans eğitimini derece ile tamamladı. Ardından 2001 yılında Stanford Üniversitesi'de yüksek lisansını tamamladı ve aynı üniversitede doktora eğitimine başladı. 2005 yılında hem doktorasını tamamladı hem de işletme yönetimi yüksek lisans derecesi aldı.

Dr. Demirci, 2007 yılında "Dünyanın geri kalmış yerlerindeki HIV/AIDS sağlık sorunları için CD4 ucuz, tek kullanımda atılabilir Biyonano Çip" projesi ile TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından her yıl başarılı bilim insanlarına verilen Teknoloji Ödüllerinden "Nanoteknoloji, Biyoteknoloji ve Nanobiyoteknoloji Onur Ödülü"ne layık görülmüştür.[1][2]

Dr. Demirci, 2008 yılında da Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafından Kristal Martı ödülüne layık bulunmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]