Urubamba Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rio Urubamba

Urubamba, Güney Amerika'da bir nehirdir. Titicaca Gölü'nün kuzeybatısında And geçidi Abra la Raya yakınlarında, Peru'nun güneydoğu And zinciri ile Peru ve Bolivya platosu (Altiplano) arasındaki su sınırında çıkar.

Nehir yatağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Urubamba Nehri Río Apurímac kuzeyinde paralel olarak, Peru'nun kültürel ve tarımsal açıdan çok yönlü bölgesinin içinden akar ki burada İnkaların ve eski kültürlerin çok sayıda harabeleri bulunur (ayrıca bakın Valle Sagrado).

Ollantaytambo yerleşiminden sonra Urubamba, derin dağ geçitleri arasından (ör: Torontoy Kanyonu), menderes şeklinde yağmur ormanı istikametinde kıvrılarak ilerler. Burada harabe kent Machu Picchu bulunur. Doğu Kordiller'in dağ kollarının ortasından bölgesel merkezi QuillabambaLa olan Conveción Eyaleti'nin geniş ve verimli bir vadisine (meyve ve çay ekimi yapılır) geçiş yapar.Daha batıda, Río Ucayali'ye dökülmeden önce Urubamba Nehri, gaz yataklarının olduğu Camisea civarında Andlar'ın son kalları arasından ve „Pongo de Mainique“ vadisini aşarak yağmur ormanlarına doğru kaybolur.

Valle Sagrado[değiştir | kaynağı değiştir]

Valle Sagrado (Kutsal İnka Vadisi, Quechua Willka Qhichwa) İnkalar'ın en önemli yüksek dağ vadisidir. Valle Sagrado olarak Pisac ve Ollantaytambo yerleşim bölgesi, Cusco'nun kuzeyi olarak tanımlanır. Karlı dağların eteğindeki başlangıçta derin olan vadi alüvyon materyaller ile genişlemiştir (bazı yerlerde 3 km'den geniş) ve bugüne kadar özellikle başta mısır ekimi olmak üzere tarım alanları için verimli bir zemin oluşturmuştur. Burada, yukarıda tanımlanmış yerleşimler Pisac ve Ollantaytambo'nun yanında daha küçük yerleşimler ve Calca ve urubamba gibi daha büyük merkezler de bulunur.

Río Urubamba

Nehir kenarındaki önemli yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

(Akış istikametindeki sırayla)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • (Kısmi tercümedir)